Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Hallův jev v antiferomagnetechVýzkum českých fyziků po spintronice posouvá vpřed také vývoj nanoelektroniky s nízkými ztrátami energie. Může ve 2D existovat i diamant? Magnony integrované do křemíku. Diamantové detektory mají odhalit kvantovou povahu gravitace. Nový kvantový paradox v ještě větší míře bourá naše představy o objektivní realitě a svobodné vůli. Hnědí trpaslíci kolem Sluneční soustavy.
Týden na ITBiz: Pětice motorů technologických inovací v příští dekáděAcer představil notebook se Snapdragonem a 5G. Hosting v karanténě – zvláštní služby datacenter. Pětice motorů technologických inovací v příští dekádě. Vylepšete svou strategii cloudové správy dat. Umělá inteligence optimalizuje kanceláře. Windows 10 po 5 letech – vlažné přijetí.
Jaderné noviny – přehled za srpen 2020Přehled srpnových vydání Jaderných novin: stav vydání jádra, citáty týdne a seznam článků týkajících se jádra.
Článek na serveru ZDNet upozorňuje na útok cílený na uživatele Bitcoinu a sítě TOR. Útočníci provozovali exit nody, které u vybraných domén degradovaly šifrované HTTPS připojení na nešifrované HTTP. To jim pak umožnilo v komunikaci nahrazovat bitcoinové adresy za vlastní. V květnu útočníci provozovali čtvrtinu veškerých exit nodů, k osmému srpnu byl jejich počet stále odhadován na více než 10 %.
Vývojáři Blenderu na svém blogu informují o rychlejším Motion Blur s Intel Embree. Renderování pomocí Intel Embree je novinkou v Blenderu 2.90. Vyrendrovat scénu z filmu Agent 327: Operation Barbershop s Motion Blur (Pohybová neostrost) lze díky Intel Embree až 10 x rychleji.
Ve čtvrtek na RISC-V Global Forum 2020 byl představen projekt jednodeskového RISC-V počítače PicoRio. Za projektem stojí RIOS Lab (RISC-V International Open Source Laboratory). Více v článku na CNX Software.
Vývojáři komunikátoru Threema (Wikipedie) v příspěvku na svém blogu oznámili, že Threema bude open source a bude podporovat reprodukovatelná sestavení.
Po téměř třech letech od vydání ISO/IEC 14882:2017, neformálně C++17, byl vydán nový standard ISO/IEC 14882:2020, neformálně C++20, programovacího jazyka C++. Pracuje se již na C++23.
Byla vydána verze 0.6.19 přehrávače audioknih Cozy. Ve formátu flatpak je již k dispozici na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 3.3 (3.3.2022.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu. Zdůraznit lze novou funkci "Dát si přestávku". Nejnovější Vivaldi je postaven na Chromiu 85.0.4183.84.
Článek Vyzkoušejte PipeWire v roli zvukového serveru na MojeFedora.cz informuje o aktuálním stavu multimediálního serveru PipeWire (Wikipedie) zprostředkujícího aplikacím na Linuxu jednotný přístup k audiu a videu. PipeWire je už součástí Fedora Workstation několik vydání jako video server. Používá se například na sdílení obrazovky na Waylandu. Jeho ambicí je ale také stát se výchozím zvukovým serverem a nahradit PulseAudio. Dle plánu se tak stane ve Fedoře 34.
Po sedmi měsících od vydání verze 5.5.0 byla vydána nová verze 5.6.0 svobodného integrovaného vývojového prostředí KDevelop (Wikipedie). Vylepšena byla například podpora programovacích jazyků C++, PHP a Python. Ke stažení a k vyzkoušení je i binární balíček s KDevelopem 5.6.0 ve formátu AppImage.
Dnes a zítra probíhá online CSNOG 2020 – letošní komunitní setkání zástupců poskytovatelů internetového připojení, síťových operátorů, registrátorů, síťových inženýrů a zájemců o internetové a síťové technologie. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube, kde si lze zvolit variantu s originálním zvukem nebo simultánním překladem z/do češtiny a angličtiny. Pro dotazy lze využít platformu Slido.
Byla vydána nová major verze 7.1.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (digiKam Software Collection, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze lepší podporu formátu Canon .CR3 RAW. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Byla vydána verze 1.18.0, tj. první stabilní verze nové řady 1.18, multiplatformního multimediálního frameworku GStreamer (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Byly představeny další zajímavé prototypy přenosných počítačů s Raspberry Pi: YARH.IO MKI a Zero Terminal V3.
Společnost Progress kupuje firmu Chef stojící za stejnojmenným nástrojem pro správu konfigurací.
Po roce od vydání Androidu 10 byl oficiálně vydán Android 11. Podrobnější informace na blogu věnovaném vývojářům.
Byla vydána nová major verze 1.11.0 klienta a serveru VNC (Virtual Network Computing) s názvem TigerVNC (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Binárky na JFrog Bintray. TigerVNC je fork TightVNC.
OpenRGB byl vydán ve verzi 0.4. OpenRGB (dříve OpenAuraSDK) je svobodný multiplatformní software umožňující nastavení podsvícení celé řady různých „herních“ komponent a periferií. Nastavovat lze také zařízení podporována projektem OpenRazer.
Intel zveřejnil 4 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Nejvážnější z nich je INTEL-SA-00404 upozorňující na chybu CVE-2020-8758 v Intel Active Management Technology (AMT) a Intel Standard Manageability (ISM) s CVSS Base Score: 9.8 Critical.
Open source implementace autoritativního DNS serveru Knot DNS vyšla ve verzi 3.0. Navzdory kulatému číslu se na dosavadní funkcionalitě software nic nemění: novinek je sice o něco více než v běžné desetinkové verzi 2.9, ale jde převážně o featury, které když uživatel nezapne, bude vše fungovat jako u předchozích verzí. Migrace je tudíž jednoduchá.
Patnáctý ročník konference OpenAlt (započítáme-li jeho předchůdce LinuxAlt) proběhne v tradičním termínu (první víkend v listopadu – tedy 7. a 8. listopadu). Pokud chcete přispět do jejího programu svou vlastní přednáškou, čas na přihlášení máte do 13. září, tedy do konce tohoto týdne. Poté se formulář uzavře. Pokud nevíte, s čím se přihlásit, nechte se inspirovat loňským programem, nebo zprávičkou, co chystají organizátoři na letošek.
Vývojáři kryptografické knihovny OpenSSL upozorňují na bezpečnostní chybu CVE-2020-1968 v OpenSSL. Jedná se sice o chybu s nízkou závažností, ale zato s vlastním názvem, doménou a logem Raccoon Attack. Zranitelná je již upstreamem nepodporovaná větev 1.0.2. Aktuálně podporovaná větev 1.1.1 je v pořádku.
Byla vydána verze 2.4 svobodné federalizované platformy pro sledování a sdílení videí, alternativy YouTube s podporou P2P, PeerTube (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Přispět lze na vývoj verze 3. V plánu je například podpora živého přenosu (live streaming). Za vývojem PeerTube stojí nezisková organizace Framasoft snažící se mimo jiné nahradit svými svobodnými Frama službami služby společnosti Google (De-google-ify Internet). Bohužel ale musí některé své služby omezovat.
Nadace Raspberry Pi na svém blogu upozorňuje na NODE Mini Server version 3 (YouTube) s Raspberry Pi 4. Desky plošných spojů si lze prohlédnou, případně i editovat, online na serveru EasyEDA.
Byla vydána verze 11.50 leteckého simulátoru X-Plane (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Opuštěno bylo OpenGL. Nový X-Plane využívá Vulkan (Windows a Linux) a Metal (Mac). X-Plane stojí 59,99 USD. K vyzkoušení je demo.
Jim Salter v recenzi pro Ars Technica testuje notebook System76 Lemur Pro, který je dodáván s předinstalovanou distribucí Pop!_OS (derivát Ubuntu). Hodnocení je veskrze pozitivní, mj. dlouhá výdrž na baterii, z výrazných negativ autor naráží pouze na matoucí popis Wi-Fi karty.
Neslyšíte zvonek (Bell) vašeho terminálu? Zkuste do USB připojit domovní zvonek aneb Analog Terminal Bell (YouTube). Podpora je ale zatím pouze v iTerm2 (Pull request).
Byla vydána nová verze 1.49 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.49 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Uživatelé Windows a WSL 2 (Windows Subsystem for Linux 2) budou moci přistupovat k linuxovým souborovým systémům. WSL 2 v nejnovějších Windows Insiders má k tomu určenou novou volbu --mount. K připojeným linuxovým souborovým systémům lze následně přistupovat přímo z Průzkumníka souborů (File Explorer).
Linuxová distribuce deepin (Wikipedie) s vlastním desktopovým prostředím DDE (Deepin Desktop Environment) byla vydána ve verzi 20. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a v promo videu na YouTube.
Jak zjistit IP adresu headless Raspberry Pi? Například si ji nechat vyblikat (GitHub).
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
D1800M a Debian 10 - video akcelerace | 7 | 8.9. 14:53 |
linux na H310CM-ITX/ac | 15 | 10.9. 23:41 |
Defaultní zapnutí fuknce PBS (AMD Platform Secure Boot Feature) u SP3 MB dalších výrobců | 2 | 9.9. 20:37 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Ako nevložiť záznam pri splnení podmienky | 3 | včera 19:53 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Ako správne používať stable branch v git-e? | 2 | 6.9. 17:00 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Vyfiltrování řádků bez alfanum znaků | 5 | 7.9. 14:11 |
Fedora 32 integrace BlueTooth do nautilu | 1 | 7.9. 16:50 |
Odroid. HC2 + ext4, nebo BTRFS? | 127 | včera 20:35 |
Asi hack serveru | 20 | 9.9. 11:43 |
Rozdíly v btrfs scrub | 2 | 8.9. 01:34 |
vyhodnocení rychlosti počítače | 2 | 8.9. 10:23 |
Limity mailserveru | 33 | včera 18:05 |
Prehravani vysoce datoveho narocneho videa-procesory ryzen | 5 | 9.9. 17:40 |
Uvaha pfsense v KVM | 9 | 10.9. 22:50 |
Re: ubuntu software | 16 | 2.9. 23:30 |
Přepínání konsole Ctrl-Alt-F1(F6) | 9 | včera 11:22 |
Apache reverse proxy https | 3 | včera 18:25 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: