OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 19. 11. 2014: Představení lazytimeAktuální verze vývojového jádra: 3.18-rc5. Citáty týdne. Představení lazytime. Obory názvů řídicích skupin.
Komiks xkcd 386: Povinnost voláXKCD česky.
Rozšířená realita v praxiO rozšířené realitě se reálně začalo hovořit s nástupem chytrých telefonů. Další vlnu rozjíždí různé náhlavní displeje, z nichž nejdál zatím došly brýle Glass od Googlu. Ty prošlapávají cestu další vlně chytrých doplňků, které mohou sloužit k zábavě nebo třeba ke zvýšení bezpečnosti uživatele i ostatních osob v jeho okolí.
Po více než 10 letech vývoje vyšel NetworkManager 1.0.0, sada nástrojů pro správu síťových připojení. Nejnovější verze přichází například s novou klientskou knihovnou libnm, novým DHCP klientem nebo vylepšeným nmcli.
Bezpečnostní tým společnosti Google nalezl několik zranitelností v ntpd verzích nižších než 4.2.8. Jedna z těchto zranitelností může vést až ke spuštění libovolného kódu. Několik z těchto zranitelností již bylo aktivně exploitováno. Doporučuje se co nejdříve provést aktualizaci. [CSIRT.CZ]
Evropský parlament schválil návrh rozpočtu EU na rok 2015. V návrhu rozpočtu (pdf) je zmíněn i svobodný software. Milion eur je naplánováno na "Pilotní projekt – Správa a kvalita softwarového kódu – audit svobodného softwaru a softwaru s otevřeným zdrojovým kódem". Dalších půl milionu eur je naplánováno na "Pilotní projekt – Prosazování otevřených propojitelných dat, svobodného softwaru a účasti občanské společnosti při tvorbě právních předpisů v EU (otevřená propojitelná data AT4AM/LEOS a integrace svobodného softwaru)".
Po více než dva a půl roku od vydání verze 1.7.2 vyšla verze 1.7.3 nástroje pro správu síťových připojení Wicd. Nejnovější verze přináší možnost manuálního nastavování rychlosti bezdrátového připojení a opravuje 30 chyb.
Mapy.cz změnily dodavatele mapových podkladů Evropy. Doposud měl Seznam.cz podklady Navteq, nyní používá OpenStreetMap. Tato změna dovolila mapy Evropy obohatit o nové body zájmu a zároveň přidat podrobnější pohled na evropské destinace.
Před necelými čtyřmi týdny byl představen fork Debianu pojmenovaný Devuan (zprávička). Včera byl zveřejněn přehled aktuálního dění v komunitě kolem Devuanu. Devuan přešel na vlastní GitLab a je tak nezávislý na GitHubu. Vývojář s přezdívkou max2344 zveřejnil repozitáře s ConsoleKit2, udisks2, policykit-1 a pcsc-lite, jež jsou nezávislé na systemd. Dima Krasner pracuje na LoginKit, náhradě za logind and libsystemd. Diskutuje se o logu. [Slashdot]
Vyšla verze 14.0 multimediálního centra Kodi. Kódové označení nové verze je Helix. Kodi vzniklo přejmenováním multimediálního centra XBMC (zprávička). Nedávno bylo představeno také nové logo Kodi (zprávička). Více o Kodi 14.0 Helix v často kladených dotazech (FAQ).
Byly vydány nové verze webových prohlížečů Dillo (ChangeLog) a Links (ChangeLog). Dillo 3.0.4.1 je například nově kompatibilní s nejnovější stabilní verzí FLTK a Links 2.9 přidává do nastaveni HTTP hlavičky možnost "Předstírej, že jsi Firefox (zlepši ochranu soukromí)".
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Ruby. Z novinek lze zmínit vylepšený garbage collector, podporu Unicode 7.0 nebo experimentální podporu volání vfork(2). Podrobnosti v souboru NEWS na GitHubu.
Vyšla verze 2014-12-24 linuxové distribuce Raspbian určené pro jednodeskový miniaturní počítač Raspberry Pi. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Společně s Raspbianem vyšla také verze 1.3.11 instalačního nástroje NOOBS (New Out Of the Box Software).
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Znáte dobrý pozáruční servis pro laptopy ASUS? | 5 | 24.12. 07:18 |
MSI AP1622-048XEU (All in one) | 2 | 23.12. 16:35 |
RS232, USB, Ethernet na cca 25 m od kotle k serveru | 14 | včera 18:52 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
PHP - Vytvoření instance v jednom řádku | 6 | 22.12. 16:27 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: