Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
- připojuje se Android na internet sám (na pozadí), i když nechci? Kamaráda od doby co má X10 mini vidím furt online na jabberu a přitom nic nepouští a nechce to (mám u vodafone připojení na den nebo jak se to jmenuje pro případ nouze, tzn. jakmile se připojím, mám za 17kč zaplaceno na 24h, ale to se stane 1 za 2 měsíce, tak aby mě ten krám nezruinoval)Android se ihned po zapnutí snaží připojit na web pro synchronizaci a ostatní věci, aby se tak nestalo musí se aplikovat nějaká aplikace třetí strany (něco jako ModaCo nodata pro WM) - tedy APNdroid. Ale toho prvního spojení se nedá moc zbavit (snad jen nazadat PIN, doinstalovat APNdroid z karty). Jinak Androidy jsou skoro stále online a ideální je pro ně neomezený tarif.
Chtěl jsem třeba zprovoznit ssh server, samba server nebo aspoň FTP server a pro první dva jsem nenašel řešení, třetí vede k (pro mě) neznámým aplikacím se jmény „SwiFTP“ apod. (Nic proti autorovi SwiFTP) No dobře, to jsou servery, pojďme na desktopové aplikace a zkusme třeba přehrávač médií. VLC – nic (teda pro přehrávání). Mplayer – nic. FFmpeg – RockPlayer universal, ArcMedia. No, možná je to jenom moje neznalost, ale nic mi to neříká.
Ono to takhle bude vypadat asi ještě pár let. Teda doufám, že "už" jen pár let. Docela v tomhle fandím x86 zařízením s MeeGo, ty by mohly z ARM smartphonů udělat trochu více, než jen "vendor-locked" krabičky. Celkem slibně vypadal jednu dobu Neo Freerunner, škoda, že to zůstalo víceméně u výroby "doma na koleni". Bohužel je pro velké firmy jaksi výhodnější nutit zákazníkům svoje služby, bez kterých málem ani nezapnou "telefon" (Google), zakazovat roota a dělat veškeré obezličky pro limitaci použití zařízení.
Takže osobně zůstávám u SE T610 + laptop, alespoň dokud někdo nevyrobí skutečný "smartphone", Neo Freerunner jsem v ruce už měl, ale reakce má ještě pomalejší, než můj T610, .. a to už je co říct.
Podle mě to chce nějakou "killer feature", kterou by více otevřený smartphone mohl nabídnout "nativně" (bez jailbreaku, ...). Věci jako bittorent klient Transmission na Maemo-based N900, ...
osobně zůstávám u SE T610Jo, T610 je bezva telefon. A vcelku nesmrtelný. Před 5 lety mi vypadnul spolu se Siemensem SL45i z kapsy, když jsem v únoru jel na kole do práce. Vracel jsem se pak v protisměru. Siemens to chytil kolem auta, měl už jen černý displej. SE jsem myslel, že ani nenajdu, ale ležel asi 100 m od domu na 4proudové silnici, úplně náhodou jsem uviděl s hladinou zarovnaný odlesk displeje, ležícího v kaluži prosolené vody. Dovezl jsem ho do práce, rozdělal, propláchnul čistou vodou, vysušil, zapojil - a funguje dodnes, jen jsem k němu předloni kupoval novou baterku… Mám také novější K700, který nikdy úraz neměl, přitom (při stejném zacházení) vypadá mnohem domláceněji a má už prakticky nepoužitelný joystick…
alebo si kupi iPhone ktory mi pride ovela krajsiTen je ale v trochu jiné cenové kategorii, ne?
Tiskni
Sdílej: