Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
XBMC můžeme popsat a vysvětlit hned z několika pohledů. V první řadě XBMC Foundation je neziskové konsorcium, jehož cílem je vývoj otevřeného a multiplatformního přehrávače včetně vlastního prostředí.
Za druhé – a to částečně vychází už z odstavce výše – je XBMC jakousi platformou pro multimediální přehrávač, ke kterému vzhledem k funkci multimodálního centra patří ono uživatelské prostředí, které tvoří jeho nedílnou součást. Nejjednodušším označením proto bude multimediální prostředí. Zároveň je tento „organismus“ vydáván pod svobodnou licencí GPL (GNU General Public License), takže je možné jej převzít a upravit dle potřeb daného zařízení.
K úplnému pochopení celé koncepci si je třeba vysvětlit také pojem HTPC (Home Theater PC), které vychází z uzpůsobení PC (Personal computer) k jeho použití jako multimediálního centra určeném ideálně k televizoru do obývacího pokoje. Oproti běžnému PC s Windows má být HTPC rovnou přizpůsobeno multimediálnímu obsahu, a to po stránce funkcionality, podpory formátů a přizpůsobení uživatelského prostřední.
Samozřejmě k ovládání dálkovým ovladačem nebo zmenšenou klávesnicí suplující dálkový ovladač se nehodí standardní ovládání desktopových operačních systémů s grafickým prostředím obsahujícím okna a jako nedílnou součást svého ovládání přesné ovládání kurzoru pomocí myši. Na místo toho se ovládání takového HTPC prostředí podobá standardním multimediálním přehrávačům, rekordérům a podobným zařízením.
Název XBMC přitom vychází z jednoho ze svých prvních účelů, a to přinést multimediální aplikace do herní konzole Xbox, která se připojuje stejně jako multimediální centra k televizoru. Zásluhou otevřeného formátu se však XBMC stalo oblíbenou platformou pro nesmírně široké spektrum různých zařízení. U nich nepředstavuje výhodu jen úspora několika tisíc korun českých v přepočtu (což může být i čtvrtina ceny hardwaru), ale také v možnosti dostupnosti a přizpůsobení.
Komunita kolem XBMC je poměrně aktivní a tento rok nás zastihlo vydání beta verze 12.0 s označením Frodo. Nehledejte za tím žádnou spojitost se stejnojmennou postavou z Pána prstenů – je to uživatelské jméno jednoho ze zakladatelů projektu, kterému se tak za vynaloženou práci a úsilí dává hold.
Nová verze jinak přináší celou řadu vylepšení. Podporuje zvuk v HD kvalitě včetně standardů DTS-MA a Dolby True-HD. V případě druhého jmenovaného se jedná o kodek vyvinutý pro použití ve vyšší třídě domácích multimediálních zařízeních. I proto je spojováno s Blu-ray a HD DVD.
Jednou z nejvýznamnějších změn je ovšem podpora PVR, tedy nahrávání vysílání. To může být velká vzpruha mnoha výrobcům multimediálních přehrávačů, které mohou krom přehrávání z pevného disku nebo sítě zvládat také záznam na vlastní datové úložiště. Případně mohou fungovat v podstatě jako DVB-T tuner. Možná si nyní říkáte, proč když tuto funkci umí tzv. chytré televize. Situace se má nicméně tak, že jen některé a málokteré obsáhnou jinak široké funkce XBMC zvláště s tak širokou podporou multimediálních formátů.
Za zmínku stojí i menší vylepšení. Přibylo pokročilejší filtrování v knihovnách. Lze lépe sdílet data přes UPnP, takže půjde ještě lépe připojit zařízení s XBMC k síti, případně sítovému datovému úložišti.
Zlepšuje se také podpora 64 bitových operačních systémů, nejen Linuxu, ale také OS X. A zapomenout nesmíme ani na podporu levného embedded počítače Raspberry Pi, ze kterého si tak budete moci postavit malé, levné a energetické nenáročné multimediální centrum. O podpoře Androidu jsme se již zmiňovali…
Jednou z největších výhod XBMC je samotné prostředí, onen interface, které vidí a používá uživatel. To je přizpůsobeno svému účelu a lze jej velice jednoduše a na pár kliknutí ovládat přes dálkové ovládání. V hlavní nabídce se proto posouváte například mezi Filmy, Fotografiemi atd.
Přizpůsobeno je dokonce i zobrazení popisů k filmů, které nejen že přináší řadu užitečných a zajímavých informací ale vypadají prostě dobře. Když se podívá uživatel na samotný interface tak na první pohled vidí, že si na něm někdo dal záležet.
Navíc není „uzavřené“, nýbrž je možné doinstalovat celou řadu jednoduše i vskutku moderně vyhlížejících skinů. Na samotných oficiálních stránkách XBMC jich najdete celkem deset.
XBMC je nejčastěji spojováno s Linuxem. Nainstalovat a nasadit jej lze však i na celou řadu dalších platforem.
Spojitost s Linuxem je dána zejména celkovou dostupností takového řešení. S příchodem Windows 7 Home Premium je konkurenční prostředí Media Center v celé řadě počítačů, ale samozřejmě s podmínkou zakoupení licence. Řada výrobců multimediálních center se proto upíná k výběru některé linuxové distribuce, na kterou lze XBMC jako multimediální prostřední nainstalovat. Mohou tak vznikat multimédiální centra, která umožňují sama sebe používat i jako běžný desktop, čímž rozšiřují svou hodnotu.
Zapomenout nesmíme ani na přizpůsobené linuxové distribuce. V tomto ohledu je ideálním příkladem OpenElec. XBMC je součástí a zároveň primárním prostředním systému, takže není třeba žádných dodatečných instalací. Navíc je optimalizován s ohledem na zabrání mála místa na disku, použití SSD jednotky i moderních platforem jako například Intel Atom nebo nVidia ION. Snadnost použití navíc rozšiřuje i fakt, že je jej možné spustit třeba s přenosného flash disku.
XBMC se přizpůsobilo také k použití na nejpoužívanějším mobilním operačnímu systému Android. Zde by mohl najít využití u multimediálních tabletů, jelikož uživatelé by nemuseli hledat hudební přehrávač, video přehrávač, aplikaci pro předpověď počasí, stream z Youtube.com nebo internetových rádií – vše mohou mít v jednom. Za zmínku stojí také oficiální aplikace XBMC Remote, které umožňuje multimediální centrum s XBMC ovládat právě pomocí chytrého telefonu s Androidem.
XBMC je možné nainstalovat také na Windows. Stačí si stáhnout EXE soubor a nainstalovat jej přes průvodce běžným způsobem. Dále pak běží jako standardní aplikace, jen se zobrazením na celou obrazovku. Jedná se tak o výborný doplněk, každého počítače nebo notebooku, který chcete třeba při připojení k televizoru přeměnit na multimediální centrum.
XBMC nalezneme vzhledem k jejich určení na multimediálních centrem postavených na klasické PC platformě.
Prostředí pak můžete samozřejmě nainstalovat do celé řady systémů a distribucí. Jednotlivé postupy naleznete velice dobře popsané na Wiki stránce projektu. Zajímavou distribucí je XBMCbuntu, která vedle základního grafického prostředí obsahuje XBMC včetně snadného rozšíření na externí zobrazovací jednotku, jakou může být třeba televizor. Jedná se tak o dobrou alternativu například k výše zmíněnému OpenElecu.
Doufáme tedy, že úvodní článek k XBMC byl alespoň trochu zajímavý a podnítí případnou diskuzi. Do budoucna se plánujeme věnovat konkrétním aplikacím, distribucím s XBMC a jeho nastavení a použití. A ukážeme si různé pluginy.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Rád se na to mrknu