Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
nejvíce mě zajímají názory, které jsou jen tak mezi lidmi...Slack je...
Pro newbie jednoznacne neco grafickeho...
No nevim. Ted jsem instaloval kámošovi na notebook Mandrake a měl jsem z něj pocit špatně fungujících Windows.(Říkám pocit = neříkám, že to tak je.) Asi sem zdeformovanej z Gentoo :o)
Myslím, že člověk může začínat i s distribucí jako Debian nebo Slackware. Moje první distribuce byl RedHat a díky všudypřítomné grafice a různým klikacím konfiguračním nástrojům sem se neustále snažil "přiohnout" zvyky z Windows. Tudy ale cesta nevedla a proto mě RedHat od Linuxu odradil.
Pak jsem zkusil Debian a až tam jsem se naučil používat Linux k běžným věcem...
Z.H.
Opravdu jste skálopevně přesvědčen, že je nezbytné šířit tu fámy bez reálného základu? Ty tři distribuce jsou velmi podobné jak svou funkčností, tak i tou "komerčností"…
Jinak výchozí dokumentaci o Slacku lze nalézt zde, příp. starší verzi ale v češtině zde.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
-nodaemon
, aby šly dát do /etc/inittab
, když se ale nepoužije, můžou jít klidně do /etc/rc.d/...
. V Debianu se to tak myslím dělá.
/dev/hands
, protože Slackware 10.0 byl můj první a mě to fungovalo správně Veľmi nepríjemná vec pre nových uživateľov....Jak pro koho. Pokud někdo neví, co to jsou závislosti mezi balíky, protože ve Windows se závislosti moc neřeší (pokud ano, tak nesystematicky => bordel), nebude mu tento "zlepšovák" většiny distribucí chybět. Některé závislosti bývají stejně poněkud zbytečné.
--nodeps
a --force
, jestli si dobře pamatuju. Ty ostatní mají jistě něco podobnýho.
A proč bych tu knihovnu měl hledat sám, když to za mě může udělat systém správy balíčků.Například kvůli větší kontrole nad tím, co se do systému nainstaluje.
Praktické zkušenosti se SUSE(rpm), Debianem(?debian package manager?) a FreeBSD(ports) mě nadlouho odradily od systému automatického řešení závislostí. Např. balík fetchmailu vyžadoval Tk a ten celá XFree86 a ty dalších cca 10 balíčků a vše jen kvůli tomu, že byl přibalen jeden nepodstatný GUI konfigurátor.
Na začátku je to pohodlí vs. flexibilita, ale pokud už je systém nainstalován s veškerým potřebným sw a pouze se aktualizuje, původní výhoda automatických závislostí se podstatně snižuje.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Já neviním princip závislostí mezi balíčky, pouze jsem uvedl konrétní zkušenosti z praxe. Sám uvádíš, že to jsou celkem časté případy. Manuální řešení závislostí mi umožní obejít "chyby" správce balíčku. Chyby v uvozovkách, protože někdy je to chtěná vlastnost, ale bohužel jenom baliče a omezené skupiny uživatelů. Např. do balíčku KDE SDK uvede závislost na mostrum TeX, protože si myslí, že to patří ke standardním nástrojům tvorby dokumentace, ale někdo(já) tuto zbytnost prostě instalovat nechce.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Např. do balíčku KDE SDK uvede závislost na mostrum TeX, protože si myslí, že to patří ke standardním nástrojům tvorby dokumentace,Coz bych hodnotil jako chybu, nebot zavislost snad ma resit pouze zavislosti, ktere jsou k programu bezpodminecne nutne.
Neskusal som este 10.2 ale predpokladam,ze stale vyzera takto
jak je systém složitý na ovládání,
Co konkretne tym myslis?
mountování ntfs odílu,
Read only podpora pre NTFS je vo vanilla jadre, ktore Slack pouziva. Myslim, ze v krajnom pripade mozes potrebovat urobit "modprobe ntfs".
podpora hardware.
Podporovane je to, co je podporovane vanilla jadrom. (ak potrebujes viac, budes potrebovat nainstalovat ovladac - co moze ale nemusi byt zlozite).
Pro slacka to platilo ještě relativně nedávno.A pro Gentoo dodnes.
Tiskni
Sdílej: