Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
/etc/udev/rules.d
si vytvoř soubor s pravidlem a nebo edituj prakticky libovolný soubor v tomto adresáři.
Do něj napiš něco ve stylu:
KERNEL="eth*", SYSFS{address}="00:11:22:33:44:55", NAME="mojesitovka"
Kde SYSFS{address}
je MAC adresa síťového zařízení a NAME
je jak se bude jmenovat.
Položka KERNEL
se nemění.
Domnívám se však, že (Blb)untu bude napěchovaný tisíce automatickejma startovacíma skriptama a tohle ti přepíše.
udevinfo, např. 'udevinfo -a -p /class/net/eth0
')
nebo se ještě před tím vaším pravidlem provede nějaké systémové, které ji pojmenuje jinak. Viz o něco níže příspěvek o tom, jak se řeší podobná situace na OpenSuSE.
# This rules are autogenerated from /lib/udev/rename_netiface. # But you can modify them, but make sure that you don't use an interface name # twice. Also add such interface name rules only in this rules file. Otherwise # rename_netiface will create wrong rules for new interfaces. # It is safe to delete a rule, as long as you did not disable automatic rule # generation. Only if all interfaces get a rule the renaming will work # flawlessly. See also /etc/udev/rules.d/31-net_create_names.rules. # # Read /usr/share/doc/packages/sysconfig/README.Persistent_Interface_Names for # further information. # # Use only a-z, A-Z and 0-9 for interface names! # SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", SYSFS{address}=="00:0a:0c:12:8a:2c", IMPORT="/lib/udev/rename_netiface %k eth0" SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", SYSFS{address}=="00:0b:6f:56:1a:32", IMPORT="/lib/udev/rename_netiface %k wlan0"Mac si samozrejme dodej vlastni (tyhle cisla jsou jen inspirativni) Zjis je samozrejme pomoci napr. /sbin/ifconfig nebo Kubuntiho GUI na spravu net karet. Pokud si pravidlo vhodne pojmenujes, upgrade ti ho NEPREPISE! Viz opet inspirace od SUSE.
Zjis je samozrejme pomoci napr. /sbin/ifconfig
Tak to samozřejmě ne… Buď 'ip link
' resp. 'ip link show dev eth0
' nebo 'udevinfo -a -p /class/net/eth0
'.
ifconfig
funguje:
[pasmen@nyx ~]$ ifconfig | grep Ethernet eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:08:74:07:5D:5E vmnet1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:50:56:C0:00:01 vmnet8 Link encap:Ethernet HWaddr 00:50:56:C0:00:08
ifconfig
poslouzi dobre. Je sice hezke, ze se tak urputne snazite prosadit pouzivani ip
misto ifconfig
, ale v nekterych pripadech je to snazeni az moc urputne... Nehlede na to, co uz tady padlo mnohokrat: dokud bude ifconfig
vychozim nastrojem pro nastaveni site v distribucich (tzn. v init skriptech atd.), nic se nezmeni a tezko nekoho presvedcovat o tom, ze ip
je moderni, lepsi, ...
Nehlede na to, co uz tady padlo mnohokrat: dokud budeifconfig
vychozim nastrojem pro nastaveni site v distribucich (tzn. v init skriptech atd.), nic se nezmeni a tezko nekoho presvedcovat o tom, zeip
je moderni, lepsi, ...
A také mnohokrát už jsem vám na tento argument odpověděl, že takových distribucí naštěstí stále ubývá - ani bych si nevsadil, že je jich stále většina (nemyslím počtem distribucí ale počtem uživatelů).
Tiskni
Sdílej: