Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dopisal som do /var/spool/cron/crontabs/root riadok > 40 11 * * * /usr/local/sbin/reboot.sh a subor som ulozil.No ja nevim, ja teda vzdycky editoval crontab pomoci
crontab -e
, takze predpokladam ze problem bude v modtime toho /var/spool/cron/crontabs/
jak se pravi v
man cron
Additionally, cron checks each minute to see if its spool directory’s mod- time (or the modtime on /etc/crontab) has changed, and if it has, cron will then examine the modtime on all crontabs and reload those which have changed. Thus cron need not be restarted whenever a crontab file is modi- fied. Note that the crontab(1) command updates the modtime of the spool directory whenever it changes a crontab.
#! /bin/sh reboota pojmenovat ho např. restart a dát ho např. do adresáře /home/uzivatel/skripty.
Nejjednodušší je udělat skript#! /bin/sh reboot
Za trest stokrat napsat: "Uz nikdy nebudu ve scriptu pro cron pouzivat prikazy bez absolutni cesty" !!
Kdyz uz tak:
#! /bin/sh /usr/bin/reboot
#! /bin/sh #pondelni_skript cp -u -r /home/uzivatel/pracovni /mnt/usbdisk/pondeliv cronu:
10 17 * * 1 root /home/uzivatel/pondelni_skriptpak restart cronu
Pozij crontab -e
to za tebe udela veskere potrebne ukony.
Ano to je spravne. Program crontab ti otevrel ten spravny soubor ve tvem oblibenem editoru (no nejspis ve VI), takze udelej nejakou malickou zmenu (ve vi pomoci 'i') a uloz ho ('2xESC' a ':wq') a program crontab se postara o to aby si cron daemon vsimnul, ze mu nekdo zmenil konfiguraci.
crontab -e
, možná bychom se pohli výpisem crontab -l
, je možné, že to crond vůbec nevidí
Jinak pozor na proměnné. Jako root by problém s právy neměl být, spouští se cron-hourly.
Slack používá velmi konzervativní Dillon cron, který VŠE edituje crontabem
crontab -l
je s malé "L", ne s jedničkou crontab -l
má být s malým "L", ne s jedničkou.
crontab
soubory vašeho cron
daemona a příslušným způsobem je upravitman cron
a man crontab
nepomůžou, bude asi pro další rady potřeba vědět, jaký cron daemon používáte. Nejspíš to poznáte třeba z man cron
, cron daemon by o sobě také mohl něco prozradit při použití s přepínačem -h
nebo -v
, případně s použité distribuce by snad bylo možné usoudit, který cron daemon je tam jako defaultní.
shutdown -r
a shutdown -h
, první je reboot a v druhém případě lze u moderních desek budit magic packetem.
Each user can have their own crontab, and though these are files in /var/spool/ , they are notviz. man crontab
intended to be edited directly.
Tiskni
Sdílej: