Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
tak nejak vyzera instalacia gentoo, az nato, ze tam odpada ten bordel s path/library/security
* emerge/apt vam nestaci ? co je lepsie? (swaret )
* jednoduchost a přehlednost...mne sa fluxbox zda dost jednoduchy aj prehladny
* podpora programů pro Windows... - tu by som sa trochu pristavil. Nejak sa tu nespomina "neemulator" wine a jeho komercne nadstavby crossoveroffice. ked potrebujete do firmy ms-office a chcete usetrit na systeme, tak existuje aj toto riesenie.
Print Screen < ESC > [i Print the current screen. Print Line < ESC > [1i Print the current line. Stop Print Log < ESC > [4i Disable log. Start Print Log < ESC > [5i Start log; all received text is echoed to a printer.Pokud chtete prakticky priklad, tak pekne okomentovany skriptik najdete napr. u terminaloveho emulatoru ArcTel firmy FBL. Jinak pokud se dobre pamatuji, tohle umi i vetsina klasickych "hloupych" terminalu (WYSE, QUME ...) nebo stary dobry KERMIT.
Už několik let používám Linux jako desktopový OS, je v něm vše, co já potřebuju (znovu opakuju: já). Jako elektronik v něm můžu simulovat obvody, psát programy a zkoušet programy ve VHDL, navrhovat plošné spoje, programovat mikroprocesory, poslouchat hudbu, dívat se na filmy... Celkem nic mi tu neschází. Toť budiž důkazem, že Linux je na desktopu (alespoň pro někoho) zcela bez problémů použitelný.
Poznámka na okraj: ve Windows mám naopak já problém s nedostatkem kvalitních programů (find, grep, vim - jen tak namátkou). Pokud se mi je tam podaří dostat, budo potřebovat další nadstavbu (Cygwin) + unixový program. Tož tak.
P.S.: poslední odstavec bylo jen takové popíchnutí, ne důvod začínat flame :)
Tiskni
Sdílej: