Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
arg=$'\n'testovací\ řetězec\'\ \" arg=${arg//\'/\'\\\'\'} eval echo "'$arg'"
To me mrzi, ze Vam nevyhovuje, alespon jsem Vas rozesmal a prodlouzil Vam tak o neco zivot. Proste nekdo ma rad aplikace, ktere delaji jednu vec poradne a nekdo zase bumbrlicky, kteri delaji milion veci a kazda z nich "tak nejak" funguje.
PS: stejne si myslim, ze jste ten prehravac poradne nevidel, protoze WinAmp(ve vsech verzich), ten skutecne strci do kapsy. Mozna se zkuste podivat i sem: http://pelit.koillismaa.fi/plugins/index.php - mozna vam neco unikloJak kterej WinAmp - o systémových nárocích mého (verze 2.80) si může každý linuxový přehravač nechat jenom zdát... A funkce to má (odmyslíme-li Amarok, kterej umí snad i vařit...) stejný.
for f in *; do rm $f; done
).
#!/bin/bash for f in "$@"; do ls -l "$f" done
a b c.py
`, mohu pak být ohromně šťastný, že ho nemohu importovat, natož používat, protože jméno modulu musí byt platný identifier. Stejně tak mohu chtít, aby byly soubor platná jména slopuců v SQL, nebo cokoli -- například word v shellu.
Pokud jediná věc, kterou se soubory kdo kdy bude dělat, je klikat na ně v dokonale i18ných GUI, no problem, ať si je pojmenovává čínsky, s mezerami, konci řádků, čímkoli. Pokud se s nimi bude dít něco jiného, tak to na jejich jména klade omezení.
Pokud máte ve firmě "odborníky", kteří nechávájí pojmenování souborů např. na MSWordu, pak v jejich adresářích najdete rozsáhlou korespondenci s názvem "Naše firma, s.r.o xxx.doc" ap.
To je mi pak i BASH s automatickým doplňováním na nic ...
find -depth -name '* *' -print0 | xargs -0 rename -v -n 's/ /_/g'
-n
a jedem. Jen ještě poznámka, rename
je součástí perl-utils, pokud máš náhodou jiné rename
než z perl-utils tak si to někde sežeň.
Tiskni
Sdílej: