Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
arg=$'\n'testovací\ řetězec\'\ \" arg=${arg//\'/\'\\\'\'} eval echo "'$arg'"
To me mrzi, ze Vam nevyhovuje, alespon jsem Vas rozesmal a prodlouzil Vam tak o neco zivot. Proste nekdo ma rad aplikace, ktere delaji jednu vec poradne a nekdo zase bumbrlicky, kteri delaji milion veci a kazda z nich "tak nejak" funguje.
PS: stejne si myslim, ze jste ten prehravac poradne nevidel, protoze WinAmp(ve vsech verzich), ten skutecne strci do kapsy. Mozna se zkuste podivat i sem: http://pelit.koillismaa.fi/plugins/index.php - mozna vam neco unikloJak kterej WinAmp - o systémových nárocích mého (verze 2.80) si může každý linuxový přehravač nechat jenom zdát... A funkce to má (odmyslíme-li Amarok, kterej umí snad i vařit...) stejný.
for f in *; do rm $f; done
).
#!/bin/bash for f in "$@"; do ls -l "$f" done
a b c.py
`, mohu pak být ohromně šťastný, že ho nemohu importovat, natož používat, protože jméno modulu musí byt platný identifier. Stejně tak mohu chtít, aby byly soubor platná jména slopuců v SQL, nebo cokoli -- například word v shellu.
Pokud jediná věc, kterou se soubory kdo kdy bude dělat, je klikat na ně v dokonale i18ných GUI, no problem, ať si je pojmenovává čínsky, s mezerami, konci řádků, čímkoli. Pokud se s nimi bude dít něco jiného, tak to na jejich jména klade omezení.
Pokud máte ve firmě "odborníky", kteří nechávájí pojmenování souborů např. na MSWordu, pak v jejich adresářích najdete rozsáhlou korespondenci s názvem "Naše firma, s.r.o xxx.doc" ap.
To je mi pak i BASH s automatickým doplňováním na nic ...
find -depth -name '* *' -print0 | xargs -0 rename -v -n 's/ /_/g'
-n
a jedem. Jen ještě poznámka, rename
je součástí perl-utils, pokud máš náhodou jiné rename
než z perl-utils tak si to někde sežeň.
Tiskni
Sdílej: