Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Napríklad jedna firma pre ktorej spravujeme sieť používa jedno nemenované účtovníctvo. Má ho na 5-tich strojoch a účtoje v ňom asi 6 rokov. Ta firma je prototypom nesérioznosti, zlého produktu, ... Ale tá firma proste nemôže (nechce) prejsť na iné účtovníctvo práve kvôly tým 6-tim rokom.a co reverznout datovy format a udelat konverzni skript na jine ucetnictvi? Kdyby dali penize za rocni licenci toho spatneho ucetnictvi nejakemu programatorovi, ten by jim to rad prekonvertoval
Vzhľadom na skúsenosti našej firmy z multiplatformového programovania je absolútna identickosť danej aplikácie na rôznych platformách zaručená (polopate povedané - postupy máme také, že prakticky píšeme jeden kôd a ten kompilujeme na všetkých platformáchtak to ma byt.
práve o tom mi ide, že či "trh" má zaujem o takýto produkt. Práve preto sa pýtam aby som mal orientačne predstavu o tom, že či sa do takéhoto projektu oplatí ísť a práve preto som Vás poprosil o túto anketu.Tohle je zasadni omyl. Vy se neptate trhu, jen komunity konecnych uzivatelu. Jasne, je tu par stovek lidi se zivnostakem, kteri by potencionalne mohli mit zajem. Ale tipuju, ze vetsi sanci budete mit u firem. A kolik je tu lidi z firem s rozhodovacimi pravomocemi, to je otazka. Navic ti nemusi sledovat diskusni forum, ale treba zravicky ci clanky.
Tento software je zakazniky pouzivan pod Linuxem, Mac OS X i Windows. Tenky klient je totiz psan v jazyce XUL (mozilla), coz mu zarucuje beh vsude, kde bezi mozilla a vsude je z nej nativni aplikace.
System navic zvlada ceskou a slovenskou legislativu, vcetne lokalicaci do techto jazyku
K účetnictví pod linuxem mám asi toto.
1) na trhu zatím není firma, která nabízí pravidelné aktualizace pro nové zákony, které se neustále mění
2) myslím, že žádný programátor fanatik (ani ve velkém týmu programátorů) na to jednoduše nemá!! Vést projekt musí účetní a právník, který neustále sleduje změny a dává požadavky na aktualizace. Za účetní software musí někdo ručit. Co když tam bude špatný výpočet, za který může program a nedoplatek na daních. Takový software se může sakra prodražit!!! Koho budu žalovat za náhradu škody?
3) přechod z jednoho účetnictví do druhého obnáší spoustu obtíží. Programem to lehké nebude - ke zdrojům dat totiž není dokumentace
V projektu máte moji podporu (jsem kdykoli k dispozici jako ekonom), mám dokonce hotové spousty dokumentace k tomuto tématu. Je toho snad tuna.
Účetnictví musí znamenat stabilitu, jistotu, podporu a aktualizaci nových zákonů, dokumentaci a záruky (Kdo si to vezme na triko?)
K účetnictví pod linuxem mám asi toto.
1) na trhu zatím není firma, která nabízí pravidelné aktualizace pro nové zákony, které se neustále mění
Velmi zle formulovane tvrdenie a navyse nepravdive. Na Slovenskom trhu je aspon jedna firma, ktora ponuka pravidelne aktualizacie ekonomickeho software reflektujuce zmeny v zakonoch. A samozrejme ten software bezi (nielen) pod Linuxom.
2) myslím, že žádný programátor fanatik (ani ve velkém týmu programátorů) na to jednoduše nemá!! Vést projekt musí účetní a právník, který neustále sleduje změny a dává požadavky na aktualizace.
Viest projekt moze aj schopny manager, ktory nemusi byt uctovnikom a pravnikom. Ak su dobre rozdelene ulohy a fungujuce timy dizajnerov-analytikov, programatorov, testovacov a skolitelov, nie je problem prisposobovat software k zmenam v zakonoch.
Nasi dizajneri su dostatocne svojpravni, aby dokazali sami sledovat zmeny vo svojich oblastiach. Napr. mzdove uctovnictvo u nas ma na starosti dizajner, ktory tohto casu spolupracuje s MZ na novele zakona o zdravotnom poisteni...
Jedina realna platforma je na baze webovej aplikacie, to ma dnes buducnost ..To bych netvrdil. Nativni aplikace maji spousty vyhod (hlavne v gui) a pokud se pouziji multiplatformni knihovny, tak i rozumne napsane programy v C mohou byt bez problemu prenositelne kamkoliv (staci zkompiovat).
Tiskni
Sdílej: