Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Opet ohnivá flame v diskusiTo je zajímavě napsáno...
A musim říct, že kdyby byly repozitáře (včetně těch od třetích stran) jen trošku obsáhlejší, asi bych u Fedory zůstal.Hmmm nevím já mám postahováno na lokální disk několik repositářů a celkem to dělá něco kolem 4600 balíčků (samozřejmě jsou tam nějaké duplicity), tak si myslím že programů pro Fedoru je docela slušná hromada. Těch repositářů mám 12, ale Dagův je (pro FC4) nahrazen Driesovým. V Dagově repositáři teď už moc věcí pro FC4 není. Ale já je mám všechny stáhnuté a mezi těmito dvěma repositáři budu mít zřejmě nejvíc duplicit. Pravda 15000+ balíku z Debianu Sarge to není, ale v tomtu počtu nejsou zahrnuty balíky z instalačního média Fedory. Spíš mě trošku mrzí že třeba do repositáře Fedora Extras se sice dostal xmms ale zase tam není podpora pro mp3 (není problém doinstalovat). Nechápu co je k tomu vede. Fedora Extras přeci není oficiální části Fedory. Pro Fedoru doporučuji minimálně repositáře Extras, Livna, Dag (Dries) a samozřejmě FreshRPMS.
Ale v Portage je v současnosti 9962 balíkůNo ale to stále nic není proti Debianím 15000+ na dvou DVD v Debianu 3.1
...zase tam není podpora pro mp3 (není problém doinstalovat). Nechápu co je k tomu vede.Patenty, samozřejmě
Fedora Extras přeci není oficiální části Fedory.Ale je. V FC4 dokonce defaultně zapnuto v yum.
P.S.: Windows XP nejsou pět let starý systém.
Tiskni
Sdílej: