Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Steve Jobs oficiálně oznámil přechod společnosti Apple od procesorů PowerPC (IBM) k Intelu. MacOS X již funguje na procesorech Intel. Živé zpravodajství z konference WWDC 2005 přináší Martin Lér na svém blogu.
Tiskni
Sdílej:
Sice nemam zadny pocitac s Motorolou nebo IBM PPC, ale je mi smutno.Ja mam - G3 iBook. A tesil jsem se, ze az doslouzi, tak budu mit G5 PowerBook. Tak uz nebudu
Ale nejsou prvni, kdo presli na Intely - a vzpomente si, kde bylo SGI v roce 1996 a podivejte se, kde je dneskaA kde je NEXT...![]()
A kde je NEXT...Kdepak, NeXTu se dari dobre, akorat se jmenuje Cocoa a sedi si v Mac OS. To ovsem mozna prejde - Intel hlasil, ze budou prekladace C a C++ (a Fortranu), ale o Objective C ani slovo. Takze mozna na tohle ten NextStep/OpenStep/Cocoa dojede
(že by třeba silná komerční konkurence windows...?)Ne, nebude - pojede to jen na strojich od Apple, nikde jinde. Takze pro 90% soucasnych uzivatelu Windows se vybec nic nezmeni. Spis hrozi odliv uzivatelu Linuxu (BSDaci jsou vic myslim hardcore a hadam, ze k tomuto klonu BSD moc migrovat nebudou
Jenže jak to bude jednou naportované na ix86 platformu, bude těžké nějak uměle bránit tomu, aby to fungovalo i na PC.Jestli stroje Apple dal nebudou mit BIOS, ale OpenBoot PROM (nebo jak se to u nich jmenuje) a Mac OS s tim bude pocitat, tak je to dostatecna prekazka k tomu, aby kdy bezel na beznem PC, ne? Tedy pokud pomineme emulatory, Mac-on-Linux a podobne veci.
Nevyznělo to pro mě tak, že by měl být Mac OS X pro každou x86 šunku.Presne tak, po keynote to dalsi pracovnici (Phil Schiller myslim) vyslovne potvrdili - Mac OS pojede vyhradne na strojich od Apple, nikde jinde, zatimco Windows na Apple pojedou (ale Apple je tam nehodla nijak podporovat). Takze Linux tam snad pujde dostat taky.
1- Rychle zjisti, ze platforma x86 je spatne spasovana stavebnice a oni nemaji v OS X podporovany veskery HW/"uzasne feature" co kde jaky asiat spatla
2- Pokud na tom budou chodit Windows tak to dopadne nasledovne
= po prvotnim nadseni se do macPC pokusi jouda dat nejnovejsi super duper sound/video/wifi/cokoliv PCI/PCIx/AGP/USB kartu/zar. a zjisti, ze neni pc jako macPC, ze neni Win jako OS X ...
= chvilku pohleda ovladace
- pokud je najde tak brzo zjist, ze jsou mizerne kvality (tzn. stejne kvality jako pro Win, ale s Win uz maji programatori ovladacu vyrobce XY 15 let zkusenosti => vi jak uchodit neuchoditelne) bude chvilku nadavat
- pokud je nenajde bude chvilku nadavat
= pak mu to neda a nainstaluje Win ... i kdyby jen kvuli hram
a uz to tak zustane Mam doma 5 macku a jsem rad, ze budu moct nekomu ukazat jak vypadaly pocitace v dobe kdy IBM a MS vypustili platformu PC. A jak vypadaly pozdeji. I 6 let stara G3 s OSX nabizi vetsi komfort ...Pletete si procesor a platformu. Apple nebude podporovat žádné skládačky z PC komponentů. Apple bude vyrábět svoje vlastní počítače stejně jako doposud, akorát s jiným CPU. Všechno ostatní bude s největší pravděpodobností stejně nekompatibilní, jako teď. Všemi dnešními PCčky se táhne zpětná kompatibilita s původním IBM PC, kterou zaštiťuje především BIOS a pár kousků základního hadware, který je schovaný v každém PC čipsetu. Pokud tohle v Apple nebude (jako že asi ne), tak Apple a PC budou mít společného asi tolik co původní Apple s Amigou nebo Atari ST i když CPU měly taky stejný. Stejný procesor rozhodně na kompatibilitu různých platforem nestačí.1- Rychle zjisti, ze platforma x86 je spatne spasovana stavebnice a oni nemaji v OS X podporovany veskery HW/"uzasne feature" co kde jaky asiat spatla
A jak si Apple představuje běh stávajících aplikacíNějaký emulátor převedl Jobs přímo na keynote. Podle ohlasů to nezvládne všechno (prý aplikace, co využívají Alivec zrovna ne...), ale cosi z MS Office, co tam bylo předvedeno, prý běželo relativně rychle.
./configure && make && make install
, 1% je v OS X a tam je to hotové a to zbývající 1% bude trápit jen špatné vývojářské firmy. Lidi co už k Macovi SW mají, nemají důvod kupovat nového a ti co si náhodou koupí nového Maca už si musí pohlídat, aby dostali novou verzi. A SW, který končí? Tomu nerozumím. Co je to za tak úžasný SW, na který původní autor kašle a ke kterému zároveň není zdroják? To asi nebude stát za moc.
98% bude představovat ekvivalent ./configure && make && make install
, 1% je v OS X a tam je to hotové a to zbývající 1% bude trápit jen špatné vývojářské firmy.
To si nemyslim. Pochybuju, že by programy jako Photoshop byly psané tak, aby stačilo napsat make. A ten výsledek někdo musí tak jako tak důkladně testovat, než se to pustí na trh. A to znamená práci a peníze. Pro mnoho firem tohle může být to poslední kapkou a důvodem, proč MACa definitivně přestat podporovat.
A SW, který končí? Tomu nerozumím. Co je to za tak úžasný SW, na který původní autor kašle a ke kterému zároveň není zdroják? To asi nebude stát za moc.Proč by to nemělo stát za moc ? Takovejch programů může bejt hafo. Například různé grafické filtry, pluginy a audio VST pluginy, které se používají léta, přitom firma už dávno apple opustila. A to vůbec nemluvím o ovladačích.
Proč by to nemělo stát za moc ? Takovejch programů může bejt hafo. Například různé grafické filtry, pluginy a audio VST pluginy, které se používají léta, přitom firma už dávno apple opustila. A to vůbec nemluvím o ovladačích.Nj, ale problém s takovými programy nastane. To už je jenom otázka času, to se nedá svítit.