Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
No pokud vam pri spatreni dvacetiradkoveho odstavce vstavaji vlasy hruzou na hlave tak to je mi opravdu lito - Vas. :PČlenění textu do odstavců velmi usnadňuje čtení. Prodírat se předlouhým odstavcem, který řeší několik tematicky odlišných věcí (a ještě ke všemu bez řádné interpunkce), je prostě otrava. Ber to jako dobrou radu... Dost lidí, které by neodradila ani dvojnásobná délka textu, odradí jeden dlouhý a nepřehledný odstavec.
No pokud vam pri spatreni dvacetiradkoveho odstavce vstavaji vlasy hruzou na hlave tak to je mi opravdu lito - Vas. :PVsadim se, ze jsem (soude dle zpusobu vaseho vyjadrovani) precetl ve svem zivote aspon 1000x vice radku nez vy (a to v nekolika jazycich).
Ale už v názvu říkam že pokud se na to necítíte tak abyste to opravdu necetl :)Vzdyt rikam, ze jsem to krome posledniho odstavce necetl, dokonce vam muzu slibit, ze narazim-li na par dalsich podobnych textu z vasi klavesnice, tak s uspechem pouziju velmi hezkou funkci zdejsiho portalu: blokovat prispevky od urciteho uzivatele (vcetne reakci), takze se nebudu muset podobnymi slataninami rozptylovat. Tudiz vubec nemusite mit starost, ze by tu nekdo cetl neco, co se mu nechce.
Já chápu ze v dobe barevných animovaných displayu muze takový dvacetiradkový text bez jediného obrázku kdekoho vyděsit Ale aspon jsem tam prihodil par emotikonu - bod za snahu, ne? :)Nechapete nic. I mnohoradkovy text bez odstavcu psany dobrym stylem se da dobre cist. Ten vas je naprosta patlanina jak stylisticky tak vnejsi formou, proto se to spatne cte. Krome toho ignoruje zakladni pravidla tohoto portalu, ktera jste si (mozna) precetl pri zadavani dotazu
Ale vsadím se, že žádnou v jidiš, he? :DDDפֿאַרלוירן
Čo sa týka multimédií v SuSE 10 Eval riešil som to tu. Inak čo sa týka "nejakého Amaroku" ako tvrdíte myslím, že to je kvalitný audio prehrávač a pri mojich skúsenostiach v mnohých prípadoch je stabilnejší ako Xmms. Stačí doinštalovať podporu videa a potom dodatočne amarok-xine podporu.
Mně to zase přijde docela použitelné. btw v FC je to rozdělené na balíček, balíček-devel, balíček-debuginfo.
Asi jo. Asi se zase vratím k windowsum Mam po vecerech lepsi veci na praci nez prohledavat internet a hledat RPMka a diskuze proč nejdou instalovat Diky za tipBingo!
[petr@soban ~]$ rpm -qa | grep gcc compat-libgcc-296-2.96-132.fc4 compat-gcc-32-c++-3.2.3-47.fc4 gcc-objc-4.0.2-8.fc4 gcc-4.0.2-8.fc4 gcc-c++-4.0.2-8.fc4 libgcc-4.0.2-8.fc4 compat-gcc-32-3.2.3-47.fc4
To je zvláštní, já to na své Fedoře takto dělám už přes rok (až na to zapnutí, počítače se nevypínají). FC je rychlá distribuce, stačí si nastavit služby (tzn. povypínat vše, co nepotřebuješ a i na malé RAM jede hodně dobře).
Možná by bylo dobrý, místo neustálého instalování nových a dalších distribucí, zůstat u jedné (v podstatě jakékoliv) a tu si nastavit ke spokojenosti. Osobně si nedokážu představit stav, že bych se měsíc co měsíc učil nové uspořádání konf. souborů, jiný balíčkovací systém a tak. Už jen přechod z apt na yum mě stál den života .
hmm tu FC1 je nějaký problém upgradoval na FC4? Stačí ruční upgrade balíčku fedora-release, yum upgrade, jeden restart. Takto jsem dělal FC3->FC4 a nenastal jediný problém.
Nevím, co furt všichni kompilujete. Já na netu vždy rpm toho vysněného softu našel (nebyl-li přímo v repository).
I když na FC3 vyruším témě všechny služby, OO mi startuje 45 sec (P4, 1GB RAM) a než se mi otevře writer, tak to bych umřel. Vše jsem nainstaloval přímo z distribuce.
Startuje OO? Teď jsem zkusil pustit OO.o:Writer a studený start 11s, opakovaný do 4s. FC4, Athlon XP2400+ 1GB RAM, 28 spuštěných služeb, verse OO.o 2.0.
studeny start i se zavrenim pomoci mysitka, takze realne nejakech 6sStartuje OO? Teď jsem zkusil pustit OO.o:Writer a studený start 11s, opakovaný do 4s. FC4, Athlon XP2400+ 1GB RAM, 28 spuštěných služeb, verse OO.o 2.0.
$ time ooffice2 real 0m7.109s user 0m1.244s sys 0m0.160sopetovne spusteni do 1s Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz s 2074796 kB RAM
[petr@soban ~]$ time oocalc real 0m14.871s user 0m4.080s sys 0m0.448s [petr@soban ~]$ time oocalc real 0m6.215s user 0m4.092s sys 0m0.340s [petr@soban ~]$Prostě pokud nepotřebujete javu vypnout v OO a nastavit možnost použití více ram než kolik je tam normálně nastaveno.
studeny start i se zavrenim pomoci mysitka, takze realne nejakech 6sStartuje OO? Teď jsem zkusil pustit OO.o:Writer a studený start 11s, opakovaný do 4s. FC4, Athlon XP2400+ 1GB RAM, 28 spuštěných služeb, verse OO.o 2.0.
$ time ooffice2 real 0m7.109s user 0m1.244s sys 0m0.160sopetovne spusteni do 1s Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz s 2074796 kB RAM
Na tom že OpenOffice.org štartuje dlho niečo je, akurát som skúšal odsledovať čas a OOo Writer spustilo za 37 sekúnd. Notebook HP nx9020, 1,3 GHz Celeron M, 256 MB RAM, SuSE 10 Eval po novej inštalácii systému.
Inak keby som mal väčšiu RAMku skúsil by som applet pre Rýchle spustenie OOo, časť programu zostáva aktívna v RAMke a malo by to urýchliť spúšťanie aplikácií OOo. Len pre zaujímavosť MS Office 2000 mi šiel pod emulátorom omnoho rýchlejšie, ale nespolieham sa na "emulátorový" soft pri písaní dokumentov.
SuSe je prakticky nejvic klikaci, takze ti nikdo s vyberem distribuce moc nepomuze. Kazdy ti bude akorat cpat tu svou (BTW: nejlepsi je slackware )
Podle tech problemu bych to ale videl jen na chybejici devel balicky. Ty co se bezne instaluji obsahuji pouze knihovny potrebne pro beh, nic vic, nic min.
Je s podivem kolik lidí ti napíše text, který museli tvořit aspoň deset minut (viz. Xkesh) a ve kterém ti nadávají, že nemají tu minutu času, aby si přečetli tvuj dotaz :)Omyl. Moje prvni odpoved mi netrvala ani minutu a vsimni si, ze obsahuje kompletni obsah cele nasledujici (a tedy prakticky zbytecne) diskuse. Tvoje vec, ze to nevnimas. Krome toho bud tak laskav a nelzi ("ve kterém ti nadávají, že nemají tu minutu času"). To o tom "hrani na boha", co pises nize, to tedy sedi hlavne na tvuj styl komunikace.
Tiskni
Sdílej: