Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Vložím prázdné CD označené 700MB. Asi na něj půjde vypálit 700.000.000B. Jak to zjistím přesně? Existuje nějaký "cdrecord -v /dev/cdrom --kolik"?
Další otázka, mám CD-RW s "tajnými" daty. Vymaže ho "cdrecord -v dev=/dev/cdrom speed=2 blank=all"? Pokud ne, tak jak? Nemyslím 8x přepsat za sebou jako disketu, aby nešlo číst z magnetické dochylky, ale obyčejné přepsání nulami (nebo radnom), aby z něj nešlo číst v PC s běžnou mechanikou, analýzou obrazu.
Předem díky za rady.
To je ono, díky.
A nezkoumal jste někdo, jak je to s tím blank=all? Z manuálu jsem to nevyčetl.
Potom bychom také mohli řešit, proč si kupovat přepisovatelné CD, když "jednoúčelové" stojí 8Kč. To je ale debata o něčem jiném. Tady bych se rád zeptal, jak to řešit Linuxově.
Další otázka, mám CD-RW s "tajnými" daty.Sis vypalil porno a ted to chces ututlat ... nojono ...
Z pohledu zálohování je možné uživatele rozdělit na dvě skupiny. Na ty, co hrají hry, tahají MP3, koukají na filmy a potom na ty, co na počítači pracují. Tyto skupiny se mohou prolínat. Jisté ale je, že uživatel z první skupiny nikdy nepochopí, proč má zálohovat, vždyť ty stejná data má i soused. A také nikdy nepochopí, že by nějaká data mohla být neveřejná, vždyť má jenom ty hry.
Nechci tě škatukovat, ale musíš uznat, že tvůj příspěvek spadá někam jinam.
Ne to mozne neni. Nemuzes uzivatele delit na dve skupiny, ani podle zalohovani.Z pohledu zálohování je možné uživatele rozdělit na dvě skupiny....
Jisté ale je, že uživatel z první skupiny nikdy nepochopí, proč má zálohovatJisté? Jaks dosel k zaveru ze to je jiste? Ja treba stahuju obcas mp3 nebo koukam na filmy a pritom velmi dobre chapu vyznam zalohovani dat.
A také nikdy nepochopí, že by nějaká data mohla být neveřejná, vždyť má jenom ty hry.Myslis si o me ze sem tupy omezenec, ktery ma pocitac jen jako herni konzoli? 90% dat co mam na disku sou neverejna... a pocitac mam na praci stejne jako na zabavu. O pomeru prace/zabava rozhoduje kazdy za sebe.
Nechci tě škatukovatTak me neskatulkuj.
ale musíš uznat, že tvůj příspěvek spadá někam jinam.Jo? a kam? zrejme nemas ani trochu smysl pro humor. Kdyz nekdo rekne "CD s tajnymi daty" kazdeho asi napadne co by tam mohlo byt . Muj prispevek byl vtip - narazka na tohle vyjadreni. Netusil sem ze tu sou takovy suchari a snobove jako ty. Mrzi me ze se ted kuli takovy blbosti musim s tebou hadat.
Když se se mnou necheš hádat, tak proč to takhle rozmazáváš? Proč tedy útočíš výrazy "suchar, snob"?
Slovy, že tě nechci škatulkovat, ale tvůj příspevek spadá někam jinam, dávám jasně najevo, že i idyž nevím, kam spadáš, napsal jsi příspěvek z "první skupiny".
A že reaguji jako suchar bez humoru je pravda. Myslím si totiž, že diskuze na ABC jsou linuxové (pracovní) a nic neřešící odpovědi tu překáží. Můžeš mi říct, jakou hodnotu má tvůj příspěvek? Nechci odmítat jakoukoliv srandu. Kdyby jsi se zapojil do diskuze o problému, měl nějaky věcný návrh a ke konci si do mně tvrdě rýpnul, tak to beru.
K tomu ověření blan=all. Nešel by natáhnout celý obraz prázdného CD-RW? Potom by do něj šlo nahlédnou a zjistit to. Příkazem "cdread" mi to nejde, nepřišel jsem na to, jak mu zadat, aby načetl i prázdné CD-RW.
Tiskni Sdílej: