Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Vložím prázdné CD označené 700MB. Asi na něj půjde vypálit 700.000.000B. Jak to zjistím přesně? Existuje nějaký "cdrecord -v /dev/cdrom --kolik"?
Další otázka, mám CD-RW s "tajnými" daty. Vymaže ho "cdrecord -v dev=/dev/cdrom speed=2 blank=all"? Pokud ne, tak jak? Nemyslím 8x přepsat za sebou jako disketu, aby nešlo číst z magnetické dochylky, ale obyčejné přepsání nulami (nebo radnom), aby z něj nešlo číst v PC s běžnou mechanikou, analýzou obrazu.
Předem díky za rady.
To je ono, díky.
A nezkoumal jste někdo, jak je to s tím blank=all? Z manuálu jsem to nevyčetl.
Potom bychom také mohli řešit, proč si kupovat přepisovatelné CD, když "jednoúčelové" stojí 8Kč. To je ale debata o něčem jiném. Tady bych se rád zeptal, jak to řešit Linuxově.
Další otázka, mám CD-RW s "tajnými" daty.Sis vypalil porno a ted to chces ututlat ... nojono ...
Z pohledu zálohování je možné uživatele rozdělit na dvě skupiny. Na ty, co hrají hry, tahají MP3, koukají na filmy a potom na ty, co na počítači pracují. Tyto skupiny se mohou prolínat. Jisté ale je, že uživatel z první skupiny nikdy nepochopí, proč má zálohovat, vždyť ty stejná data má i soused. A také nikdy nepochopí, že by nějaká data mohla být neveřejná, vždyť má jenom ty hry.
Nechci tě škatukovat, ale musíš uznat, že tvůj příspěvek spadá někam jinam.
Ne to mozne neni. Nemuzes uzivatele delit na dve skupiny, ani podle zalohovani.Z pohledu zálohování je možné uživatele rozdělit na dvě skupiny....
Jisté ale je, že uživatel z první skupiny nikdy nepochopí, proč má zálohovatJisté? Jaks dosel k zaveru ze to je jiste? Ja treba stahuju obcas mp3 nebo koukam na filmy a pritom velmi dobre chapu vyznam zalohovani dat.
A také nikdy nepochopí, že by nějaká data mohla být neveřejná, vždyť má jenom ty hry.Myslis si o me ze sem tupy omezenec, ktery ma pocitac jen jako herni konzoli? 90% dat co mam na disku sou neverejna... a pocitac mam na praci stejne jako na zabavu. O pomeru prace/zabava rozhoduje kazdy za sebe.
Nechci tě škatukovatTak me neskatulkuj.
ale musíš uznat, že tvůj příspěvek spadá někam jinam.Jo? a kam? zrejme nemas ani trochu smysl pro humor. Kdyz nekdo rekne "CD s tajnymi daty" kazdeho asi napadne co by tam mohlo byt
Když se se mnou necheš hádat, tak proč to takhle rozmazáváš? Proč tedy útočíš výrazy "suchar, snob"?
Slovy, že tě nechci škatulkovat, ale tvůj příspevek spadá někam jinam, dávám jasně najevo, že i idyž nevím, kam spadáš, napsal jsi příspěvek z "první skupiny".
A že reaguji jako suchar bez humoru je pravda. Myslím si totiž, že diskuze na ABC jsou linuxové (pracovní) a nic neřešící odpovědi tu překáží. Můžeš mi říct, jakou hodnotu má tvůj příspěvek? Nechci odmítat jakoukoliv srandu. Kdyby jsi se zapojil do diskuze o problému, měl nějaky věcný návrh a ke konci si do mně tvrdě rýpnul, tak to beru.
K tomu ověření blan=all. Nešel by natáhnout celý obraz prázdného CD-RW? Potom by do něj šlo nahlédnou a zjistit to. Příkazem "cdread" mi to nejde, nepřišel jsem na to, jak mu zadat, aby načetl i prázdné CD-RW.
Tiskni
Sdílej: