Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
.xinitrc
.
x:2345:respawn:co se má udržovat spuštěnéVýhodou zápisu do inittab je to, že pokud to skončí, tak to init zas oživí. A toho bych využil při spouštění onoho scriptu. Script na spouštění Xek by vypadal tak, že na začátku kompletně vymaže domovský adresář veřejného uživatele, nakopíruje tam připravenou šablonu, spustí Xka, spustí windowmanager na pozadí a nakonec spustí browser na popředí. Jakmile browser skončí, tak skončí i script a init ho restartuje. Ale jak tak na to koukám, tak bych ještě uplácal dotaz (zenity) "Prohlížeč byl ukončen. Chcete jej spustit znovu nebo odejít?" Což by zabránilo smazání postahovaných dat při nechtěném zavření browseru nebo jeho pádu.
Stáhl jsem si ten SLAX a bohužel jsem hrozně zklamán. Je to příšerné a nedá se to vůbec konfigurovat. Otevře to grafiku jen 640 x 480 a navíc to ani neobsahuje prohlížeč.Slax se dá konfigurovat, ale holt je základem Slackware, takže spíše přes konfigurační soubory. Grafiku konkrétně povelem
xconf
ještě před startem grafického prostředí, a asi byste měl vrhnout pohled do souboru /etc/X11/xorg.conf
... asi byste měl něco vědět o monitoru a použité grafické kartě...
Slax obsahuje prohlížeč Konqueror jako součást KDE. Jste si jistý, že jste si stáhl tu pravou verzi?
Samozřejmě pokud chcete být administrátorem, tj. člověkem co instaluje, konfiguruje a stará se o operační systém, asi se neobejdete bez základních poznatků, obávám se ani aspoň bez základní angličtiny.
Pro uživatele začátečníka Slaxu (i Linuxu obecně) vám můžu ve vlastním zájmu :) doporučit Slax - Linux do kapsy pro první uživatelskou orientaci.
Jinak ještě obecně, když se potkáte s nějakým problémem, zkuste tu vypsat co nejpřesněji, o co jde. Pak vám většinou někdo poradí. Na obecné otázky dostanete zase jen obecné odpovědi.
Tiskni
Sdílej: