Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
.xinitrc
.
x:2345:respawn:co se má udržovat spuštěnéVýhodou zápisu do inittab je to, že pokud to skončí, tak to init zas oživí. A toho bych využil při spouštění onoho scriptu. Script na spouštění Xek by vypadal tak, že na začátku kompletně vymaže domovský adresář veřejného uživatele, nakopíruje tam připravenou šablonu, spustí Xka, spustí windowmanager na pozadí a nakonec spustí browser na popředí. Jakmile browser skončí, tak skončí i script a init ho restartuje. Ale jak tak na to koukám, tak bych ještě uplácal dotaz (zenity) "Prohlížeč byl ukončen. Chcete jej spustit znovu nebo odejít?" Což by zabránilo smazání postahovaných dat při nechtěném zavření browseru nebo jeho pádu.
Stáhl jsem si ten SLAX a bohužel jsem hrozně zklamán. Je to příšerné a nedá se to vůbec konfigurovat. Otevře to grafiku jen 640 x 480 a navíc to ani neobsahuje prohlížeč.Slax se dá konfigurovat, ale holt je základem Slackware, takže spíše přes konfigurační soubory. Grafiku konkrétně povelem
xconf
ještě před startem grafického prostředí, a asi byste měl vrhnout pohled do souboru /etc/X11/xorg.conf
... asi byste měl něco vědět o monitoru a použité grafické kartě...
Slax obsahuje prohlížeč Konqueror jako součást KDE. Jste si jistý, že jste si stáhl tu pravou verzi?
Samozřejmě pokud chcete být administrátorem, tj. člověkem co instaluje, konfiguruje a stará se o operační systém, asi se neobejdete bez základních poznatků, obávám se ani aspoň bez základní angličtiny.
Pro uživatele začátečníka Slaxu (i Linuxu obecně) vám můžu ve vlastním zájmu :) doporučit Slax - Linux do kapsy pro první uživatelskou orientaci.
Jinak ještě obecně, když se potkáte s nějakým problémem, zkuste tu vypsat co nejpřesněji, o co jde. Pak vám většinou někdo poradí. Na obecné otázky dostanete zase jen obecné odpovědi.
Tiskni
Sdílej: