Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
2006-11-23_Rozdelany_notas
, prostě datum a lehký popis. V něm mám fotky v jpg a pak v textovém souboru popisky, z kterého to bere můj skritpík pro okomentování do Exifu, a konvertované z RAFu, _1 _2 atd. podle způsobu konverze nebo jen náhledy, a dále podadresář RAW se staženými RAFy. Stahuji rovnou do adresáře, pak vymažu vyloženě rozostřené, strhlé, expozičně nebo kompozičně mimo, jinak si záběry nechávám. Zkonvertuji RAFy, pokud jsou to vyloženě výcvaky focené do raw jen pro jistotu, tak RAF pak promažu trochu víc a nechám jen povedené nebo ty, které potřebují víc úprav. No tyto originály potom ještě zazálohuji jinam.
A dále mám adresář výběr, kde mám stejné podadresáře a v nich obrázky/
a fotky/
. Ve výběru mám vybrané obrázky třeba editované, ve fotkách upravené pro fotolab a v obrázcích pro web (1600x1200). Na tyto adresáře už nesahám, takže když chci (nebo pro někoho) po čase z fotolabu kopii, tak se jen podívám na popisek zezadu na jméno, najdu ji ve výběru a odnesu do labu :). Pokud dávám fotky (někomu, na web, ...) tak ještě na výběr pustím skriptík, který je zároveň podle popisku okomentuje a je to i s popiskama. Pokud dělám další úpravy tak jako další _ číslo nebo do adresáře (třeba jiný rozměr do labu).
Co potřebuji najdu bez problémů, hlavně si pamatuji kdy co takže podle data, pokud hledám nevím co tak podle popisků. Rozhodně nejsem takový magor abych rval vše do databáze, možná by to zasloužily popisky s Exifama, ale zatím žádný systém nesplňuje mé požadavky pro přenositelnost, archivaci, jednoduchost. Když si vypálím něco na CD tak chci také mít možnost vše přečíst kdekoliv na jakémkoliv systému, včetně widlí nebo FreeDOSu na notebooku, bez složité instalace čehokoliv. Což mi žádná databáze nesplní. Chci mít možnost číst si popisky klidně za několik let. To mi nesplní také. A nechci se upnout na nějaký program, který mi třeba nebude vyhovovat nebo změní formáty dat nebo budu muset přejít na jiný systém a všechno komplet předělávat. Za to mi databáze a parní mlátičky a jiné kanóny na tohoto vrabce opravdu nestojí :).
imho třídit fotky do adresářů je nepraktické a zastaralé. Navíc vymyslet v tomto logický systém je nemožné. Budoucnost vidím v tom si fotky tagovat, napr. tak jak to umožňuje výše zmíněný f-spot.Univerzální systém ve třídění fotek do adresářů asi skutečně vymyslet nejde, ale s tím, že třídění do adresářů je zastaralé a nepraktické, bych si dovolil polemizovat ;) Záleží na účelu, za jakým si kdo ty fotky ukládá. Pokud je primárním cílem archivace fotek "digitální fotoalbum" (jednou za čas se koukneme na staré fotky z ...), adresářová struktura více než postačí. Ponecháváme si všechny výhody unixového filesystému a nemusíme se ručně tagovat s každou fotografií (což je IMHO dost časově náročné). Tagy přicházejí ke slovu teprve v okamžiku, kdy očekávám, že budu chtít vyhledávat podle klíčových slov (což si dovedu představit u profi fotografa, ale pro "normální lidi" je to, myslím, zbytečné (zkuste mne přesvědčit o opaku :)) Takže já hlasuju pro: kategorie/rok/yymmdd_nazevakce s tím, že třeba fotky z týdenní dovolené jsou pochopitelně v jednom adresáři, nesekám to po dnech. Přijde mi to docela logické (jako bych je strkal do papírového fotoalba, s tím, že to máme taky jednu sérii "kam cpeme postupně dovolené apod", a pak vedle na speciální samostatná alba ("jiná kategorie") - svatba, dcerka, "velká" dovolená v USA, atd. Ve výsledku si musím jen pamatovat, co kdy bylo, nebo aspoň jak jsem to album pojmenoval, a pak se k fotkám dostanu přes jeden find ;)
#skript, ktorý všetky .jpg súbory v adresári prekopíruje do podadresára ./output s novým názvom Foto_datum_cas.jpg #! /bin/bash # Vysledok sa zapise do podadresara ./output # Ak tento adresar neexistuje, tak sa vytvori if [ ! -d "./output" ]; then mkdir ./output fi #Spracuj vsetky subory JPEG v adresari for I in ./*.[jJ][pP][gG]; do echo $I; # Vyber z EXIFu datum vytvorenia DATUM=`/usr/bin/exiftags $I 2>/dev/null | grep Created | awk '{print $3}' | awk -F: '{print $1$2$3}'`; echo $DATUM # Vyber z EXIFu cas vytvorenia orig_cas=`/usr/bin/exiftags $I 2>/dev/null | grep Created | awk '{print $4}'|awk -F: '{print $1$2$3}'`; echo $orig_cas; # Novy subor bude v adresari ./output s Nazvom v tvare Foti_Datum_cas.jpg vysledok=`printf "./output/Foto_%s_%s.jpg" $DATUM $orig_cas`; ls -la $I; echo $vysledok; cp $I $vysledok; done #Využíva utilitku exiftags
jhead -nf%y%m%d-%H%M%S -ft *
Tiskni
Sdílej: