Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Root tam nebyl, musel sem si ho vytvorit, ..Odpusťte, ale: co je to za blbost!? Používat "
$> sudo su
" je snad problém?
sudo -s
# sudo passwd
- zeptá se na původní heslo, které jste se "sudo" používali, pak zadáte dvakrát po sobě heslo nové (může být stejné jako předchozí) a už můžete "su" směle používat, aniž by jste museli fyzicky vytvářet účet roota. Simply clever!
sudo
. Já napsal, abyste jednou použil '$> sudo su'
, čímž se Vám (alespoň pod Kubuntu) nastartuje shell pod účtem roota, který v systému je, jen nemá nastavené heslo. Vyzkoušejte (kdyby nešlo, tak třeba půjde '$> sudo bash'
..to jsou fígle, co? )
blbejma kecama vo pravopisu, který je v této situaci naprosto irelevantníKaždý se někdy splete, i já, 1, 2 chyby, budiž. Ale chtělo by to trochu inteligence do dotazu, aby to nebilo tak do očí. Nic se nemá přehánět, ani hloupé chyby. A i já se přikláním k dodržování interpunkce, daleko rychleji a efektněji se to čte a je to přehlednější.
a už vůbec ironickejma řečma typu "utečeš k windows a budeš říkat jak je linux na hov..."Ale ono to tak často bývá! Toto je ukázkový příklad. Stručně řečeno, uživatel chce Linux, ale aby to bylo jako Windows. A takto to nejde. Uživatel musí mít naprosto jiný přístup a hlavně zájem. A pokud to myslí trochu vážně, musí vyvinout sám trochu iniciativy. A pokud by ji vyvinul a trošku se porozhlédl po netu a i tady, zjistil by sám, že otázka "nejlepší distibuce" pro "začátečníka/pokročilého" většinou nikam nevede a končí to nekonečnou nikam nevedoucí diskuzí/flame.
BTW: neznate neakou klavesnici s ceskejma znakama co ma podobne znaky jako anglicka?vok
Já bych poradil: neboj se ptát, založ si blog a tam komentuj svuj pokrok, čti manuály - k Mandrivě jsou k mání, tu jsem měl cca 2-3 roky a zatim se k ní od Gentoo nechci vracet. Minimálně komentáře ve skriptech se mi zdají přehlednější.
Pokud hledáš něco, co "naleješ", nainstaluješ a máš klid, tak by Ti Mandriva mohla stačit.
Tiskni Sdílej: