Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
1. Ma spickovou podporu, vyborna dohoda s vyvojari
2. Je plne cesky (98 procent - zbytek sranda dodelat)
3. Fungue Outlook s Funambolem - tedy free
4. Pouzivam v nekolika firmach, dokonce nekde, jsme i zrusili outlook uplne (prace na terminal serveru)
5. Ma velmi zajimave a hlavne funkcni moduly
6. Ma treti okno pro nahled zprav
7. Je plne "groupware"
Me by taky neco zajimalo, jak to ti klienti prezili ???Kdyz jsi jim zhorsil sluzby o 100 procent ?A proc by se jako sluzby meli zhorsit? Pocatecni propad kvality nez jsme vychytali mouchy tam samozrejme byl, to je vzdy a vsude, ale Linux na rozdil od toho MS serveru nepada 2x do tydne. HW problem to neni, je to IBM a ten system je tam v hajecku, uz jsme ho tak prebral. Ostatne co je exchange? Postovni system podobny IMAPu vazany na jeden server a jednoho klienta nekompatibilni s cimkoliv ostatnim. Tak co jineho s tim nez poslat do vecnych lovist? Mam tam jen 5 uzivatelu, takze ono zas o nic tak starsneho nejde.
1. IMAP - skrtnute zpravy, uplne jina funkcnost nez MAPI exchange
2. Sdilene kalednare a slozky
3. Nulova prace pri reinstalaci outlooku
atd... Proto rikam, jedina cesta se je ho ZBAVIT uplne i vsetne clienta, a jsme u problemu, co misto toho... Kdyz nic tak komplexniho pro linux neni ...
Tiskni
Sdílej: