Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Určitě puppy linux, mám s ním nejlepší zkušenosti. Pokud toho budeš chtít hodně přizpůsobovat, tak už holt musíš pohledat na jejich fórech, ale jinak mi přišel vážně dobrý, mám ho na ntb s 166MHz Pentiem a 96MB RAM, vleze se mi tam na 150MB a běhá krásně ...
OpenBSD 4.1 (GENERIC) #1435: Sat Mar 10 19:07:45 MST 2007 deraadt@i386.openbsd.org:/usr/src/sys/arch/i386/compile/GENERIC
Kazdy ma svou oblibenou distribuci a kazdy vam doporuci prave tu svou.není pravdou; např. já preferuju Gentoo, ale tazateli bych doporučil omrknout DSL a Puppy :-p ... tedy Gentoo se na slabší stroje taky hodí, ale rozhodně to nesplňuje podmínku, aby to bylo jednoduché, a chce to navíc mít k ruce druhý stroj na kompilace nebo opravdu hodně času (však ono před nějakými těmi 12 lety bylo docela normální, že se jádro kompiluje v řádu hodin)
nevim o nicem, co vam poskytne lepsi pomer moznosti/vykon
Jedna vyhoda Slackwaru je, ze neresi zavislosti. Tudiz co nebudes chtit, tak na pocitac instalovat opravdu nemusis. Samozrejme je na tobe, aby jsi posoudil funkcionalitu jednotlivych balicku. A lze je resit i pomoci napr. Slapt-get nebo Swaret automaticky. Celkem rychle jsem si v nem zvyknul na prikazovou radku.
Tiskni
Sdílej: