Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Rozjet integrovanou webkameru - v linuxu nejede rozjet ctecku MMC/SD karet - v linuxu nejede rozjet zvuk - v linuxu nejede nebo jede blbe rozjet integrovany bluetooth - linux ho vubec nevidi upravit pocitac at mi jde volit takt procesoru a jas displaye. Pod linuxem jsem nic nenasel.Pokud toto nekdo dokaze a je z okresu Svitavy, velmi rad zaplatim jemu cenu kterou si rekne. Docela me mrzi, ze mi v pocitaci nejede vse. Jakmile pojede toto vse, pujdu se ucit dal. Dekuji za doporuceni.
Jsou ovladače? Ano? Stáhni je ... nejsou? Zaplať si vývoj nebo jiné železo.
Hmm, koho by napadlo, ze linux po ciste instalaci nezvladne integrovanou webkuTato poznámka zní správně takto: "Hmm, koho by napadlo, že hardware v 21. století nezvládne druhý/třetí nejrozšířenější typ operačního systému, resp. že jeho výrobce kašle na vše kromě produkce velkého Billa s MalýmMěkkým (TM)"
Zarizeni - Acer OrbiCam Poskytovatel ovladace - Bison ID hardwaru - USB\Vid_0402&Pid_5602&Rev_0100 Informace o umisteni - USB2.0 Camera
marek@mantisha:~> lsusb Bus 003 Device 028: ID 0402:5602 ALi Corp.
notebook:~# lsusb Bus 003 Device 002: ID 0402:5602 ALi Corp.
A to nikoho nenapadlo tyto ovladace napsat? No urcite je u nas spousta lidi kteri toto zvladaji nebo ne?
Nevim jak na toto reagovat. Asi nijak. Proc nekdo zere slunecnicovy chleb kdyz muze mit psenicny ktery maji vsichni ostatni a vsem lepe chutna?Patrne proto, ze JEMU na rozdil od ostatnich chutna lepe slunecnicovy. Ale proc by nekdo jedl slunecnicovy kdyz mu dokonale chutna psenicny, to absolutne nechapu... stajne jako nechapu tvuj dotaz, ktery se spise lamentaci nez dotazem. Vyhovuje-li ti Windows, snad by bylo dobre pouzivat Windows a neztraccet cas s Linuxem.
tohle by se mohlo mozna i tesat a pak ty kamne tabulky rozdavat linuxovym novackum co chteji vsechno hnedA když to nepochopí, majznout je s nima po hlavě?
Když už jsou tu rady ... projeď si aspoň příručku k Mandrivě, svého času jsem v ní taky chvíli ležel. Pro ty základy. Prolez zdejší faq a aspoň trochu se přátel s angličtinou, tipuju, že se Ti v životě bude fest hodit.
Tak oba porovnejte výpis při zavádění modulů ve /var/log/messages
, snad by mělo přibýt nějaké /dev/sdX
, čili zařízení? Mám jen čtečku na usb, z vlastní zkušenosti neporadím.
Na dmesg bych nespolíhal ... když loguju ssh, tak v dmesg taky nic neni a v mesidžích vidim, kdo mi zase zkouší pít krev, z jaké ajpiny (tedy kdo testuje nedobytnost serveru).
Ok, já tvrdim, že je to se mnou těžký.
A máte stejný zařízení? Případně zkuste zapnout v kernelu mmc debug apod.
# MMC/SD Card support # CONFIG_MMC=m # CONFIG_MMC_DEBUG is not set CONFIG_MMC_BLOCK=m CONFIG_MMC_SDHCI=m CONFIG_MMC_WBSD=m # CONFIG_MMC_TIFM_SD is not settady žádný problém nevidím. (mohl bych upravit řádek na config_mmc_debug=m a znovu zkompilovat ...)
Ok, to bych už ale řešil v jiném vlákně.
hraj si s tim a za měsíc (jestli né dřív) mi dáš za pravdu...
...taky jsem lama, no a co? mně to prostě baví, komp je můj koníček a nevzdám se když mi něco napoprví nejde, prostě to jít MUSÍ !!!
Tiskni
Sdílej: