Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Je ten soubor spustitelný? Proč tam nemáte specifikaci interpreteru? Přišlo vám něco mailem? Je něco v logu?
Zvědavost je silnější než já: proč???
#! /bin/sh #restartovaci_skript /sbin/reboota ten jsem dal do cronu:
10 07 * * * root /root/restartovaci_skript
Je snad jedno proč restartovat. Dotaz byl položen jak udělat automatický restart přes cron. Pokud potřebuji aut.rest. asi k tomu mám svůj důvod.
Až se budete ptát na placeném supportu, pak si můžete poskakovat a vykřikovat, že když se ptáte, jak se nejlépe střelit do nohy, Joe vám to musí hned teď poradit, a to, že střílet se do nohy je blbost, si má nechat pro sebe. Dobrovolné fórum funguje jinak, takže tady musíte počítat stím, že když se zeptáte, jak udělat hloupost, dočkáte se odpovědi, že hlouposti dělat nemáte.
A zrovna v tomto případě jsem si prakticky jistý, že tazatel ve skutečnosti nepotřebuje každý den v určenou dobu restartovat systém, ale pouze se snaží velmi nešťastným opatřením obejít úplně jiný problém, který by se měl ve vlastním zájmu snažit vyřešit.
Udělal jsem skriptreboot nedoporucujem pouzivat. Linuxova verzia je sice taka inteligentna, ze ak je system v runleveli 1-5 tak zavola shutdown, ale na UNIX-e ten commadn robi presne to co ma. Spustenie /sbin/reboot na unixe otoci masinu bez zavolania shutdown scriptov, syncnutia diskov, vyprazdnenia buffrov, ... co narobi viacej problemov ako to ze sa system pravidelne otaca :D Ja pouzivam vsade shutdown so spravnimi prepinacmi a som si isty, ze sa nic neocakavane nestane.#! /bin/sh #restartovaci_skript /sbin/reboot
#!/bin/sh if ping -c 2 $1 then # zde bude příkaz při spojení echo "ping OK" else # tady když neprojde ping echo "ping KO" fiAkorát si skontrolujte co vám ping vrací za návratovou hodnotu a zda zná parametr -c distribuci BrazilFW neznám a nevím jak se ping chová....
#!/bin/bash
IPADRESY="AP_1 AP_2 AP_3 AP_4 AP_5 AP_6 AP_7 cl_vysluni \
172.20.42 172.20.44 10.139.48.17"
for ADRESA in $IPADRESY; do
if ping $ADRESA -c 3 -w 4 -i 0.2 | grep "100% packet loss" > /dev/null
then
/sbin/shutdown -r now
fi;
done;
Spoustet to muzes z crona. snad ti to k necemu bude.
ping
vrátí nulu, pokud dostane aspoň jednu odpověď (v limitu) nebo jen pokud dostane všechny. A i kdybych si to nakrásně ověřil, co já vím, jak se bude chovat příští veze nebo ping
na jiném systému?
Měl jsem tenhle problém když sem měl router a provider mi občas jak se mu zachtělo změnil IP adresu . Jelikož mi ji provider přiděloval přes DHCP server , neměl jsem nikdy šanci zjistit kdy mi ji změní jelikož má ve smlouvě že mě nemusí informovat :o))) informování je za příplatek. Vyřešeno scriptem v který spouští cron co 10 min . Ping na nějaký server , pokud neprojde tak spustí dhclient eth0 a pokusí se získat IP .
Tiskni
Sdílej: