Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
oddelí sa terajšia poradňa "linux" od novovzniknutej "unix"; neviem, či je to dobrý nápad. Ako používateľ FreeBSD budem postavený pred ťažkú voľbu, v oboch zmienených bude akýkoľvek dotaz ohľadom BSD off-topicDotazy o *BSD určitě nebudou v unixové poradně off-topic.
Z toho popisu mi nie je celkom jasné či bude existovať URL, na ktorej uvidím všetky otázky bez ohľadu na to, do ktorej poradne patria.Na hlavní stránce budou zastoupeny všechny poradny (i když si registrovaní uživatelé budou moci později nastavit, které tam chtějí mít zobrazeny).
Ja bych se priklanel k tomu aby bylo v programatorske poradne doporuceni (ne prikaz ci povinnost) pokladat dotazy tykajici se spise open source veci a podobne free veci, prece jen WinAPI je uz trochu out, i kdyz pokud se bude jednat o programovani opensource programu tak to bude rekl bych super :). Nicmene kuprikladu na reseni problemu s windows jsou skutecne povolanejsi fora jako napriklad windowsbbs kterou jsem nedavno objevil.
A jinak diky, vice poraden (programatorska, hw) je super napad, konecne ubyde zbytecnych hadek o zrusenych dotazech a diky oddeleni pujde slusne vyhledavat. Jen mozna jeste umoznit vyhledavat ve vsech poradnach zaroven (muze jit kuprikladu o programovani na linuxu) pokud to jiz nebylo navrzeno/specifikovano.
Tohle znam na vlastni oci/ruku. Jsem ten blbec ktery googli protoze se ho lide pres icq, prip. ekvivalent irc ptaji na otazky jejichz odpovedi jsou jako prvni v jednoduchem google dotazu. Obcas se divim proc to icq stale jeste vubec mam (momentalne asi proto ze se pouziva v praci :'( ).
Dotaz na chytreho cloveka pres pocitace je prece o tolik snazsi nez pouzit vlastni mozek a kdyz clovek zdurazni jak je to pouzivani googlu tezke tak sheery ochotne pomuze :/.
„Zasvinění“ přílišnými off-topicy bych se nebál, stejně sem budou chodit převážně linuxáci (pač je to abclinuxu, ne?)Tady už jsme zažili takových věci... jinak vizte poradnu na Rootu, jednou za čas se tam podívám a je to offtopic až běda. Právě proto, že tam schází jakákoliv regulace.
a všichni přece nejsou takový fachidioti, aby nesnesni kapičku větší rozhled...A já, jeden z idiotů, stále trvám na tom, že větší rozhled pouze v rámci mezí. Nějaké mapy patří možná do nějakého "Off the wall" fóra, ne do linuxového.
Nebojácně se vypravilo tam, kde ještě žádné kuře nebylo.
... nebo bys chtěl mít fórum o tomto serveru na rootu?A vidíš, to by možno nebolo zlé! Choďte niekto hodiť na root.cz do fóra dotaz "root vs. abclinuxu: kto poskytuje väčšiu pridanú hodnotu používateľom?" a možno padnú zaujímavé návrhy na zlepšenia práve tam.
poradny = programování + zbytek
,
kde
zbytek = běžný život[1] + (OS resp. distro)[2]
.
[1] Tzn. v současné linuxové dovolit pouze problémy typu "převod jednoho formátu na druhý" -- řešení těchto problému bývají velmi podobná (když ne totožná) v libovolném
unix-like.
[2] Linuxové distribučně dependentní problémy přesunout do
vznikající unixové poradny. Tzn. vznikající unixovou poradnu rozšířit o podporadny typu Debian, Ubuntu, Slackware, Fedora apod.
Tyto podporadny nazvané jménem OS/distribuce by se daly možná chápat jako adekvátní třeba pro dotazy typu "rozdíl v hier(7)", "balíčkovací systém" apod. v jednotlivém OS/distru.
Možná ještě samostatně hw dotazy a jak se kdosi zmínil samostatnou
"jaké distro na staré pc" Poradny = Programování + Běžný_život + OS_distro_dep + Furt_Dokola
.
Tiskni
Sdílej: