Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
oddelí sa terajšia poradňa "linux" od novovzniknutej "unix"; neviem, či je to dobrý nápad. Ako používateľ FreeBSD budem postavený pred ťažkú voľbu, v oboch zmienených bude akýkoľvek dotaz ohľadom BSD off-topicDotazy o *BSD určitě nebudou v unixové poradně off-topic.
Z toho popisu mi nie je celkom jasné či bude existovať URL, na ktorej uvidím všetky otázky bez ohľadu na to, do ktorej poradne patria.Na hlavní stránce budou zastoupeny všechny poradny (i když si registrovaní uživatelé budou moci později nastavit, které tam chtějí mít zobrazeny).
Ja bych se priklanel k tomu aby bylo v programatorske poradne doporuceni (ne prikaz ci povinnost) pokladat dotazy tykajici se spise open source veci a podobne free veci, prece jen WinAPI je uz trochu out, i kdyz pokud se bude jednat o programovani opensource programu tak to bude rekl bych super :). Nicmene kuprikladu na reseni problemu s windows jsou skutecne povolanejsi fora jako napriklad windowsbbs kterou jsem nedavno objevil.
A jinak diky, vice poraden (programatorska, hw) je super napad, konecne ubyde zbytecnych hadek o zrusenych dotazech a diky oddeleni pujde slusne vyhledavat. Jen mozna jeste umoznit vyhledavat ve vsech poradnach zaroven (muze jit kuprikladu o programovani na linuxu) pokud to jiz nebylo navrzeno/specifikovano.
Tohle znam na vlastni oci/ruku. Jsem ten blbec ktery googli protoze se ho lide pres icq, prip. ekvivalent irc ptaji na otazky jejichz odpovedi jsou jako prvni v jednoduchem google dotazu. Obcas se divim proc to icq stale jeste vubec mam (momentalne asi proto ze se pouziva v praci :'( ).
Dotaz na chytreho cloveka pres pocitace je prece o tolik snazsi nez pouzit vlastni mozek a kdyz clovek zdurazni jak je to pouzivani googlu tezke tak sheery ochotne pomuze :/.
„Zasvinění“ přílišnými off-topicy bych se nebál, stejně sem budou chodit převážně linuxáci (pač je to abclinuxu, ne?)Tady už jsme zažili takových věci... jinak vizte poradnu na Rootu, jednou za čas se tam podívám a je to offtopic až běda. Právě proto, že tam schází jakákoliv regulace.
a všichni přece nejsou takový fachidioti, aby nesnesni kapičku větší rozhled...A já, jeden z idiotů, stále trvám na tom, že větší rozhled pouze v rámci mezí. Nějaké mapy patří možná do nějakého "Off the wall" fóra, ne do linuxového.
Nebojácně se vypravilo tam, kde ještě žádné kuře nebylo.
... nebo bys chtěl mít fórum o tomto serveru na rootu?A vidíš, to by možno nebolo zlé! Choďte niekto hodiť na root.cz do fóra dotaz "root vs. abclinuxu: kto poskytuje väčšiu pridanú hodnotu používateľom?" a možno padnú zaujímavé návrhy na zlepšenia práve tam.
poradny = programování + zbytek
,
kde
zbytek = běžný život[1] + (OS resp. distro)[2]
.
[1] Tzn. v současné linuxové dovolit pouze problémy typu "převod jednoho formátu na druhý" -- řešení těchto problému bývají velmi podobná (když ne totožná) v libovolném
unix-like.
[2] Linuxové distribučně dependentní problémy přesunout do
vznikající unixové poradny. Tzn. vznikající unixovou poradnu rozšířit o podporadny typu Debian, Ubuntu, Slackware, Fedora apod.
Tyto podporadny nazvané jménem OS/distribuce by se daly možná chápat jako adekvátní třeba pro dotazy typu "rozdíl v hier(7)", "balíčkovací systém" apod. v jednotlivém OS/distru.
Možná ještě samostatně hw dotazy a jak se kdosi zmínil samostatnou
"jaké distro na staré pc" Poradny = Programování + Běžný_život + OS_distro_dep + Furt_Dokola
.
Tiskni
Sdílej: