Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
nekde z internetu -> ABC pres gw te lokalni site
ABC:~# route -n Kernel IP routing table Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface 192.168.30.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 0 0 0 eth1 qwe.rty.uio.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 0 0 0 eth0 0.0.0.0 qwe.rty.uio.254 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth0 0.0.0.0 192.168.30.252 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth1(ta pismena jsou tam abych nemusel psat verejne IP). Myslel jsem ze se bude delat nasledujici: pokud mi prijde dotaz z internetu sitovku eth0, tak budu odpovidat pomoci gatewaye qwe.rty.uio.254, jenze to bohuzel furt leze pres tu gateway 192.168.30.252. Diky za kazdy napad, David.
route
a ifconfig
, a použijte iproute2
(příkaz ip
). Tam můžete definovat různá pravidla (ip rule
), podle kterých se vybere příslušná routovací tabulka (třeba podle zdrojové IP adresy). Navíc ifconfig/route je už několik let (nebo desetiletí) zastaralý. Na vašem případě vidíte jeden z příkladů, proč.
/etc/iproute2/rt_tables
si vytvořte nový řádek, např.
100 internet_direct_tableTím vytvoříte novou routovací tabulku. Tu pak můžete upravovat příkazem
ip route
, takže default gw přes qwe.rty.uio.0
nastavíte třeba takhle:
ip route add default via qwe.rty.uio.254 table internet_direct_tableNo a nakonec přidáte nějaké pravidlo, které za jakých podmínek se daná tabulka použije – např. pokud je zdrojová adresa paketu
qwe.rty.uio.1
ip rule add from qwe.rty.uio.1 table internet_direct_tableMusíte zařídit, aby se tyhle příkazy spouštěly po startu systému (např. přes
rc.local
nebo něco obdobného ve vaší distribuci). Také je možné, že vaše distribuce má nějaký sofistikovaný konfigurační soubor, který při bootu rozparsuje a ty příkazy zavolá, pak by bylo lepší použít přímo ten.
Když pak nějaká aplikace bude nasluochat na adrese qwe.rty.uio.1
a přijme na ní TCP spojení, odpoví paketem se zdrojovou ip adresou qwe.rty.uio.1
a použije se nová routovací tabulka. Pro UDP to záleží na tom, zda aplikace odpoví ze stejné IP adresy, na kterou paket přijala, ale nevidím důvod, proč by odpovídala z jiné. U aplikací, které samy navazují spojení (např. http klient) můžete sám určit, přes kterou gateway půjde spojení ven tím, jako zvolíte zdrojovou ip adresu. Tedy on to běžný prohlížeč asi neumí, ale třeba u Squidu to nastavit můžete.
ABC:/usr/src# ip rule list RTNETLINK answers: Operation not supported Dump terminatedHadam, ze neco nebude zakompilovane v jadre. Je to tak?
rp_filter
(to je podle mne jediná možnost, kdy by se to mohlo aplikovat i na příchozí pakety, ale nikd yjsem to nezkoumal).
Problém s Apachem vyřešíte jednoduchým způsobem. Záleží na IP adrese, na kterou se klient připojí – z vnitřní sítě se musíte připojit na IP adresu síťovky ve vnitřní síti, z internetu na tu IP adresu síťovky, která vede přímo do internetu. Apache pak odpoví paketem se stejně nastavenou zdrojovou IP adresou, a zafungují pravidla pro výběr síťové karty. Když se klient bude připojovat přes tu správnou IP adresu, docílíte tím zároveň toho, že správnou cestou (tj. z internetu přímo, z vnitřní sítě rovnou na server a ne "kolem" přes internet) půjdou nejenom odpovědi, ale i dotazy.
Té volby síťové adresy nejsnáze docílíte tak, že na DNS dotazy na jméno serveru budete odpovídat různě pro počítače z internetu a jinak počítačům z vnitřní sítě. Jak to udělat jsem už kdysi popisoval. Pokud těch počítačů ve vnitřní síti není moc, můžete jim i přímo upravit soubory /etc/hosts
, ale řešení s DNS je elegantnější, nemusíte se starat o každý počítač zvlášť.
route
ale jádra. Důrazně se ale doporučuje takové konfiguraci vyhnout, protože jednak není garantováno, že to bude platit i v budoucnu, jednak je pak ve hvězdách, kterou položku si jádro vybere pro směrování příslušných paketů.
ip route add
', tak ano. Ale jsem si skoro jistý, že se mi nedávno podařilo takovou situaci (dvě routy se stejným rozsahem, ToS i metrikou) nějak podařilo nechtěně vyrobit.
src
určuje preferovanou zdrojovou adresu pro pakety směrované podle dané položky. Je potřeba použít směrovací pravidla, jak už bylo uvedeno v diskusi.
Tiskni Sdílej: