Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
To mi teď dělalo také. Nefungoval překlad www.abclinuxu.cz (ale abclinuxu.cz šlo přeložit, leč bohužel je tam redirekt na www verzi :) ). Již jsme se s tím setkal dříve. Připojení přes UPC.
Pokud jej mas zablokovany, jak jsi napsal tento dotaz? Kazdopadne napis prosim sveho ISP a IP adresu. Celkem dlouho nikoho neblokujeme, jen jednoho spammera asi pred mesicem.
Zavolal, sdelil problem, rozloucil se a po cca 10 minutach je vse jiz v poradku. Nevim jestli je to providerovou aktivitou nebo TTL. Jiz vse slape. Alespon mam po novu v teto veci jasno a dekuji Vam za rady a pro me nove uzitecne informace.
Jsem u Karnevalu, vlastně dnes UPC. Dělalo mi to taky. Používám OpenDNS, takže tím to nebylo. Chyba byla u mě asi 40 minut, už nevím přesně kdy, nešlo se připojit na www.abclinuxu.cz. Připojení na číselnou IP fungovalo, taktéž fungovalo připojení na abicko.abclinuxu.cz.
V routeru od jisté doby mám natvrdo jako DNS IP 208.67.222.222 a 208.67.220.220, což jsou IP serverů OpenDNS a jiné nepoužívám. Stejnak ten problém s připojením byl.
Ono to neni zase tak divne.
Nameserver na UPC z nejakeho duvodu nedostane odpoved na DNS dotaz. To je nakonec na UDP celkem bezna vec. Problem je, ze on v tu chvili nacachuje s absurdne vysokym TTL negativni odpoved a cele hodiny se nezepta znovu, jestli nahodou domena neexistuje. A s tim se neda moc delat.
Kdyby treba dostal od nameserveru abicka falesnou odpoved o neexistenci, tak bude mit TTL 600 a v podstate si nikdo niceho nevsimne. Proc se to takle chova ale neni jasne. A trapne je, ze ze strany abicko to nelze moc ovlivnit, kdyz nekdo propaguje odpoved o neexistenci a nezepta se znova, tak se tezko muze dozvedet o existenci.
Proc se to takle chova ale neni jasne.Není to třeba proto, že to takhle nějaký správce serverů UPC "chytře" nastavil? Třeba by to opravil, kdyby mu o problému někdo řekl...
Setkal jsem se s tím jak v práci (GTS mám dojem) i včera večer doma (802.cz). Vždy to byl tak hodinový výpadek.
Taky jsem se z tím setkal. Během posledních maximálně dvou měsíců minimálně 2x, ale spíš víckrát. abclinuxu.cz přesměrovalo na www.abclinuxu.cz, takže to nešlo, ale zjistil jsem, že www je alias pro abicko.abclinuxu.cz, a přes to jsem se sem v pohodě dostal...
Podobný problém se začal objevovat na rekurzivním cachujícím serveru mého ISP po té, co nahradili Bind něčím jiným.
Ten vypadek jsem tenkrat resil a byl malinko odlisny, protoze Tmobile se uplne zhroutil sekundar, ten pingal, ale na port 53 neodpovidal ani trochu. Primar pak daval SERVFAIL na kdejakou domenu. Ale byl to jediny vypadek, ktery jsem si mohl osahat nazivo. Ty ostatni se obvykle projevi nekde, kam se neni snadne nalogovat neco tam zkoumat. Hlaseni o chybe obsahuje treba IP klienta, ale uz nic o tom, jake pouziva DNS.
Já mám problém doma (připojení UPC) při vkládání příspěvků na abclinuxu.cz. Při náhledu komentáře se mi objeví "Přístup odmítnut". Tato závada se neobjevuje vždy a jen z Firefoxu (nejedu přes proxy). Z Konqueroru je vše v pořádku. U jiných webů problém nemám. V práci přes wifi všechno v pořádku.
Presny cas? Muzu se mrknout do logu. Nemel jsi nahodou IP adresu misto hostname? System kontroluje referera.
Zjistím, až budu doma, dám vědět. Hostname neměním. Po zapnutí počítače to většinou jednou, dvakrát projde a pak již nikoliv. Ale Konqueror, jak jsem psal, to bere normálně stále.
cat /etc/hosts 127.0.0.1 localhost 127.0.1.1 viktor.chello.upc.cz viktor 192.168.0.2 viktor
Ted se mi to zcistajasna take rozbilo. Nahral jsem update abicka, restartoval jetty a konec, obsah abicka zacala servirovat nejaka nesmysla IP adresa. DNS server je 37.172.46.213. Nakonec pomohl trik s pridanim 195.70.150.7 www.abclinuxu.cz do hosts souboru.
Ve 20:56 jsem zjistil, že přeložím www.abclinuxu.cz, ale abclinuxu.cz fungovalo a přesměrovávalo mě na www.abclinuxu.cz. Používám vlastní DNS servery.
Tiskni
Sdílej: