David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
To mi teď dělalo také. Nefungoval překlad www.abclinuxu.cz (ale abclinuxu.cz šlo přeložit, leč bohužel je tam redirekt na www verzi :) ). Již jsme se s tím setkal dříve. Připojení přes UPC.
Pokud jej mas zablokovany, jak jsi napsal tento dotaz? Kazdopadne napis prosim sveho ISP a IP adresu. Celkem dlouho nikoho neblokujeme, jen jednoho spammera asi pred mesicem.
Zavolal, sdelil problem, rozloucil se a po cca 10 minutach je vse jiz v poradku. Nevim jestli je to providerovou aktivitou nebo TTL. Jiz vse slape. Alespon mam po novu v teto veci jasno a dekuji Vam za rady a pro me nove uzitecne informace.
Jsem u Karnevalu, vlastně dnes UPC. Dělalo mi to taky. Používám OpenDNS, takže tím to nebylo. Chyba byla u mě asi 40 minut, už nevím přesně kdy, nešlo se připojit na www.abclinuxu.cz. Připojení na číselnou IP fungovalo, taktéž fungovalo připojení na abicko.abclinuxu.cz.
V routeru od jisté doby mám natvrdo jako DNS IP 208.67.222.222 a 208.67.220.220, což jsou IP serverů OpenDNS a jiné nepoužívám. Stejnak ten problém s připojením byl.
Ono to neni zase tak divne.
Nameserver na UPC z nejakeho duvodu nedostane odpoved na DNS dotaz. To je nakonec na UDP celkem bezna vec. Problem je, ze on v tu chvili nacachuje s absurdne vysokym TTL negativni odpoved a cele hodiny se nezepta znovu, jestli nahodou domena neexistuje. A s tim se neda moc delat.
Kdyby treba dostal od nameserveru abicka falesnou odpoved o neexistenci, tak bude mit TTL 600 a v podstate si nikdo niceho nevsimne. Proc se to takle chova ale neni jasne. A trapne je, ze ze strany abicko to nelze moc ovlivnit, kdyz nekdo propaguje odpoved o neexistenci a nezepta se znova, tak se tezko muze dozvedet o existenci.
Proc se to takle chova ale neni jasne.Není to třeba proto, že to takhle nějaký správce serverů UPC "chytře" nastavil? Třeba by to opravil, kdyby mu o problému někdo řekl...
Setkal jsem se s tím jak v práci (GTS mám dojem) i včera večer doma (802.cz). Vždy to byl tak hodinový výpadek.
Taky jsem se z tím setkal. Během posledních maximálně dvou měsíců minimálně 2x, ale spíš víckrát. abclinuxu.cz přesměrovalo na www.abclinuxu.cz, takže to nešlo, ale zjistil jsem, že www je alias pro abicko.abclinuxu.cz, a přes to jsem se sem v pohodě dostal...
Podobný problém se začal objevovat na rekurzivním cachujícím serveru mého ISP po té, co nahradili Bind něčím jiným.
Ten vypadek jsem tenkrat resil a byl malinko odlisny, protoze Tmobile se uplne zhroutil sekundar, ten pingal, ale na port 53 neodpovidal ani trochu. Primar pak daval SERVFAIL na kdejakou domenu. Ale byl to jediny vypadek, ktery jsem si mohl osahat nazivo. Ty ostatni se obvykle projevi nekde, kam se neni snadne nalogovat neco tam zkoumat. Hlaseni o chybe obsahuje treba IP klienta, ale uz nic o tom, jake pouziva DNS.
Já mám problém doma (připojení UPC) při vkládání příspěvků na abclinuxu.cz. Při náhledu komentáře se mi objeví "Přístup odmítnut". Tato závada se neobjevuje vždy a jen z Firefoxu (nejedu přes proxy). Z Konqueroru je vše v pořádku. U jiných webů problém nemám. V práci přes wifi všechno v pořádku.
Presny cas? Muzu se mrknout do logu. Nemel jsi nahodou IP adresu misto hostname? System kontroluje referera.
Zjistím, až budu doma, dám vědět. Hostname neměním. Po zapnutí počítače to většinou jednou, dvakrát projde a pak již nikoliv. Ale Konqueror, jak jsem psal, to bere normálně stále.
cat /etc/hosts 127.0.0.1 localhost 127.0.1.1 viktor.chello.upc.cz viktor 192.168.0.2 viktor
Ted se mi to zcistajasna take rozbilo. Nahral jsem update abicka, restartoval jetty a konec, obsah abicka zacala servirovat nejaka nesmysla IP adresa. DNS server je 37.172.46.213. Nakonec pomohl trik s pridanim 195.70.150.7 www.abclinuxu.cz do hosts souboru.
Ve 20:56 jsem zjistil, že přeložím www.abclinuxu.cz, ale abclinuxu.cz fungovalo a přesměrovávalo mě na www.abclinuxu.cz. Používám vlastní DNS servery.
Tiskni
Sdílej: