Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Poradil bych vymezit si pořadí, ujasnit, co nejvíc Tě zajímá. Chceš poznat programy, které tu jsou? Logiku init skriptů? Programovat?
Navíc: různé distribuce mají různé vychytávky ... lepší bude držet se jedné a poznat ji do hloubky.
Angličtinu nezvládáš, že vidíš cizí slova? Hledání na webu v angličtině je o dost přínosnější, obvykle v ní najdeš více řešení.
S touhle knihou (můžeš si ji zdarma stáhnout) jsem začínal já: Linux: Dokumentační projekt (4. vydání).
Jinak určitě existuje nějaká knížka zaměřená přímo na tvoji distribuci. Jenže jsi nám nesdělil, jakou distribuci máš.
Spoustu informací najdeš na The Linux Documentation Project.
Spousta informací je tady na ábíčku, na www.root.cz aj.
Přeju ti, ať se ti GNU/Linux líbí. Ale počítej s tím, že než se ho pořádně naučíš, tak to může pěkně dlouho trvat!
Udělej si blog tady na AbcL, sleduj faq, komentáře. Neboj se ptát a zkoušet. Kdybys měl nějakej virtuální stroj, v něm se (mi) dělá ještě líp
Nepoznam Pariz. Ako ho spoznat? Kde najst polopatisticke informacie?Hladat a studovat dostupne informacie. Pariz je slavne mesto, urcite o nom uz popisali mnoho. Nakoniec ale daleko najlepsia skusenost bude vybrat sa na cestu a Pariz navstivit.
Já bych zrovna ubuntu nedoporučoval na zkoumání, windows nebo ubuntu, kliká se, nic víc uživatel vědět nepotřebuje ... na demostraci, že "to je linux a funguje to" možná jo, ale ne na hrabání se v tom.
Nepisete co si predstavujete pod pojmem naucit.
Pokud mate na mysli pouziti distribuce s grafickym rozhranim tak je nejsnazsi cesta rovnou po hlave tj tak jako jste nejspis zacinal s windows.
V tomto je vhodna distribuce Ubuntu pac najdete nespocet informaci a to v cestine coz je pro zacatecnika tez velke plus.
Vhodna jsou i Live CD (Slax Puppy Slitaz ...) vse vsak v EN.
System si muzete vyzkouset a osahat bez jakekoli skody.
Pokud Vam jde o shell tak zajimava e-kniha jest zde:
Tiskni
Sdílej: