Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Asi nejlepší je podpora sessions - můžu mít pro každý projekt vlastní session.Zavádění či možná „vylepšování“ podpory sessions bylo před pár lety natolik bolestné, že jsem Kate opustil ve prospěch vimu, ve kterém jsem už tak jako tak v té době zvládal spoustu věcí rychleji než v kate. Pravda je, že jsem cítil nutkání počkat, až to zase dají dohromady, byl jsem na kate hodně zvyklý a ty sessions se postupem času snad nějak srovnaly. Finálním argumentem nakonec byla ta rychlost a plynulost práce.
A co rovnou editovat ten soubor na serveru, přes ssh? No jo, já zapomněl, že ve windows něco jako sshfs/gvfs/kioslaves neexistuje...Tak něco jako sshfs by sshfs pro windows by mělo být http://dokan-dev.net/. Nikdy jsem to nepoužil, tak mě prosím nekamenujte.
A co rovnou editovat ten soubor na serveru, přes ssh?Nebo přes WebDAV. Webový server už na tom serveru běží, na portu 80 nebo 443 je ten server jistě také přístupný... Jako bonus máte v některých implementacích verzování nebo zamykání.
watch -d ls -l
a následně změnu v adresáři zpracuje do SFTP uploadu.watch -d ls -linotify.
a následně změnu v adresáři zpracuje do SFTP uploadu.Pozor, on chtěl tu synchronizaci oboustrannou. To nejde dělat automatizovaně. Je potřeba aby se oboustrannosti vzdal, nebo se vzdal úplně synchronizace a pracoval nad jedním FS (což by bylo nejlepší). Jinak zbyde pouze možnost 3.
Oboustranně dobře synchronizuje unison, na tvůj účel by bohatě stačil. Ale musel by se spouštět pravidelně, třeba každou minutu, třeba v nekonečné smyčce v .bat. A nebo navěsit replikaci na něco jako inotifywait - a já zase zapomněl...Oboustrannou synchronizaci je potřeba pouštět interaktivně. Kvůli konfliktům. Unison je oproti VCS navíc dost náchylný na ztrátu dat.
http://www.linuxexpres.cz/software/spideroak-vs-dropbox
Tiskni
Sdílej: