Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
OO, LO, ukládání do v zásadě exportního formátu, lze nastavit, ale není to dobrý nápad, může se potencionálně ztrácet informace.
U OO/LO do dopadá mnohem lépe, než když jsme zkusil ukládat do odX v M$ Office, to si to po sobě dost zásadně někdy nezformátovali ani M$ office. (Viděl jsem kdysi rozšíření pro OO, co ukládalo volitelně do více formátů naráz).
kancelářská činnost apodAsi jsem tu kancelářskou činnost nikdy nepochopil. Přijde mi, že kancelářský software je jen od toho, aby řešil problémy, které by bez něj nikdy nevznikly a k nim ještě vytvořil další. Když vidím lidi, jak místo psaní ladí barvičky a styly písma a jak se snaží přesvědčit Excel, aby spočítal jinak zcela triviální výpočty, tak mám usilovné nutkání odejít.
Ani tak nebude mít úplnou kompatibilitu, protože wordowské dokumenty se rozbíjejí i mezi různými verzemi Wordu nebo různými počítači.
Spíše bych se držel LibreOffice a .odt a pro výstup to exportoval do PDF. Navíc LibreOffice není problém používat na Windows a ani za to uživatel nemusí platit nebo přijímat nějaké šílené EULA licence, takže ostatním nic nebrání, aby upgradovali na LibreOffice.
Tiskni
Sdílej: