Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
V Debianu Jessie by mělo být jádro 3.16, je tedy otázka, jak si toto starší jádro poradí s hardwarem v novém notebooku.Není nejmenší problém používat jádra z backportů, kde je momentálně 4.3.
Přeci není možné, aby se za 20-25 tisíc nedal koupi slušný, výkonný notebook...No tak si otevři Czechcomputer/Mironet/takový ten eshop co má ve znaku zelenou petlahev a podívej se…
+1 ... měl jsem asuse 15' (2008) 23tis a po 5letech se začal rozpadávat. Teď mám dell xps 13' (2008) 5tis a je to zcela jiná káva (výdrž, výkon, konstrukce).
ps: nevěřím na 15letého syna
Hmmm, FullHD je trochu minulé desetiletí. Počítač pořizovaný dnes na střih videa by měl mít rozhodně 4K. Jenže to většinou není do 20 litrů Kč, bohužel.
Nepletu. Ke střihání to přehrávání výsledného videa celkem nedílně patří. Že mi pár časových os umí zobrazit klidně i VGA, to vím taky. :-P
baterie 3hod
Právě v těch noteboocích je v posledních letech obrovsky vidět, jak výrobci "optimalizují náklady", což veskrze znamená používají levné náhražky, a to jim vytváří obrat, protože notebooky se potom kazí a lidi musí kupovat nové.A kdy nastal ten zvrat?
Navíc na některých školách jsou k dispozici akademické licence pro studenty.S nesmyslnými omezeními. Spíš bych zvážil, jestli by místo Windows nešel použít nějaký jiný systém ;)
Grafickou kartu od AMD pro Linux v žádném případě. Kvalitní open source ovladače má pouze Intel. Nvidia má velice kvalitní uzavřené ovladače s dlouhou podporou. AMD nemá ani jedno, navíc ukončuje podporu starších karet dříve než Nvidia, ale věřím, že jestli AMD přežije bude situace u nových karet lepší.
Vzhledem k tomu, že chcete provozovat Windows i Linux, tak bych pořídil procesor (určitě Intel, umí to i nejlevnější Skylake, ze starších generací většinou od i5 výše), desku (např. Asus Z97-P) a GK s podporou VT-d, "VGA passthrough". Pak můžete mít defacto plný výkon na Windows pod KVM na Linuxu a pohodlně přepínat mezi Linuxem/Windows bez nutnosti restartu, lze sdílet jednu klávesnici a myš (Synergy) i jeden monitor s více vstupy. Integrovaná grafická karta Intel by se použila pro Linux a PCIE pro Windows. Ale v tomto případě bych upřednostnil PCIE GK od AMD, protože podporuje "VGA passthrough" i na nejlevnějších kartách, naproti tomu Nvidia hází klacky pod nohy, pokud si nekoupíte drahou kartu s podporou této technologie.
Mám obojí (Intel i AMD), a kvalitou OSS ovladačů AMD rozhodně vedeGrafickou kartu od AMD pro Linux v žádném případě. Kvalitní open source ovladače má pouze Intel. Nvidia má velice kvalitní uzavřené ovladače s dlouhou podporou. AMD nemá ani jedno, navíc ukončuje podporu starších karet dříve než Nvidia, ale věřím, že jestli AMD přežije bude situace u nových karet lepší.
Možná jsi přehlédl poznámku, že pokud AMD přežije, tak věřím, že to bude dobrá volba. Snad si nemyslíš, že si někdo koupí nadupanou grafickou kartu s tím, že k ní bude mít do budoucna možná i open source ovladač. Ani jejich uzavřené ovladače nedostaly na Linuxu z grafiky stejný výkon jako na Windows. Kroky AMD jsou mi samozřejmě sympatické.
SSD na systém má určitě cenu, je to jedna z věcí, která velice zpříjemní práci. Procesor klidně stačí i5-4460 nebo i5-6500, jen si ohlídej zda-li Ti bude do budoucna stačit množství RAM, které zvládne obsluhovat, podporu VT-x, VT-d, maximální rozlišení a obnovovací frekvenci na grafickém výstupu. To samé si ohlídej i u základní desky. Taky popřemýšlej jest-li Ti nevadí u Skylake "Procesory Skylake se ohýbají, Intel ztenčil konstrukci". Určitě bych na procesor osadil velký chladič s 12 cm ventilátorem, docílíš většího ticha oproti "box chladiči", který se dodává s procesorem.
Co se týče Windows 10, tak podle mě nemá cenu kupovat OEM za 2 800 Kč, když můžete mít krabicovou verzi za 3 200 Kč.
Pár odkazů:
HOW-TO make dual-boot obsolete using kvm VGA passthrough
KVM VGA-Passthrough - R7 250 Ultimate
Running windows 7 using VGA Passthrough in KVM
Tutorial: Debian 8, howto passthrough your GPU GTX 780 to your virtual Windows7 with KVM and OVMF
Případně poradí Google po zadání "linux kvm vga passthrough".
Intel Core i5-4460 - 5 103 Kč s DPH
RAM - Kingston 16GB KIT DDR3 1600MHz - 2 139 Kč s DPH
Asus Z97-P - 2 748 Kč s DPH
Radeon R7 250 1GB DDR5 - 2 192 Kč s DPH
chladič, 12 cm FAN - 670 Kč s DPH
SSD Kingston 120GB (záruka 3 roky) - 1 289 Kč s DPH
nebo
SSD Samsung 120GB (záruka 5 let) - 1 771 Kč s DPH
Na stejné sestavě (bez GK R7 250) mám otestovaný Debian Jessie (jádro a xserver-xorg-video-intel jsem po instalaci aktualizoval na nejnovější verzi z jessie-backports) a Windows 10 ve VirtualBoxu (tam je samozřejmě velice znát, že nemá přímý přístup ke GK, proto jsem doporučil řešení s KVM a další GK). Základní deska má v Biosu možnost zapnout VT-d (byla tam i před tím, než jsem nahrál nejnovější verzi Biosu), grafickou kartu Radeon R7 250 jsem přidal z odkazu, kde potvrzují, že jí mají zprovozněnou s KVM "VGA passthrough", já jsem to ještě neměl možnost otestovat.
Ale jak jsem psal, možná to budete chtít postavit na novějším Skylake, cenově by to mělo vyjít +- nastejno.
Já si to tam předtím našel, ale to už je dalších 1500kč a co dále přikoupíme ..
Ono dost lidí radí ale jestli by sami to taky tak koupili⸮
SSD na systém má určitě cenu, je to jedna z věcí, která velice zpříjemní práci.Osobně jsem si zas takového zlepšení nevšiml. Mnohem rychleji to bootuje a mnohem rychleji to spouští molochy jako Firefox a Libreoffice, jenže já bootuju tak jednou za měsíc a tyhle věci spouštím hned po bootu a pak běží nepřetržitě, takže mě to nevytrhne. Sekvenční zápis a čtení jsou rychlejší, ale sekvenční operace provozuji především když je druhý konec na síti nebo na USB, a to zvládne i rotačák. Možná by se to hodilo, kdybych častěji dělal data capture po USB3. Kompilace molochů běží furt stejně pomalu, limit je zjevně procesor (i3 SandyBridge). Zrychlilo by se dpkg, ale to dělá strašně často fsync, což jsem vyřešil už s rotačním diskem tak, že fsync přes LD_PRELOAD nastavím na prázdnou funkci (v Debianu balík eatmydata).
OEM Windows 10 (krást je nebudu).Aby pak ale šly v Linuxu virtualizovat!
Tiskni
Sdílej: