Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Pro mě jako pro začátečníka vhodný byl, v roce 2004. Nevím, zda se jeho vhodnost pro začátečníky od té doby nějak zásadně změnila, ale tipoval bych, že ani ne.
…rekneme Ubuntu, Mint, Fedora…
No dobře, řekněme Fedora, ovšem s KDE, případně něco z rodiny SUSE. (Ubuntu je projekt zaměřený na odpuzení co největšího počtu lidí od Linuxu a open-source a skvěle se mu v tomto ohledu daří.)
Tvé klasické a ohrané argumentační mrzáctví. Když dojdou argumenty (resp. nedostává se jich už od začátku), zkusíš napřed tučná velká písmena a pak ještě vyzkoušíš argumentaci věkem, což je ale celkem marné, protože když plácáš kraviny, můžeš mít 100 let, ale pořád jsou to kraviny. (Ale vážně, co přesně se snažíš naznačit zdůrazňováním nějakých bezvýznamných 8 nebo kolika let rozdílu? Kdybys pamatoval Turinga, asi bych se nad tím pseudoargumentem až tolik nepozastavil, ale takhle…)
Víme z historie, že například komunisty kdysi volilo „úplně nejvíc“ lidí a dokonce víc lidí než všechny ostatní strany dohromady. No a? A co má být? Jsou snad komunisti tak skvělí nebo nejlepší v nějakém ohledu? Ani ne, že jo. Někdy šlo o nezkušenost voličů, jindy nebyly v pořádku samotné volby. Obojí mi připomíná Ubuntu.
Svobodný desktop by mohl mít několikanásobně víc uživatelů než Ubuntu a ostatní distra dohromady, kdyby ovšem Ubuntu nepředstavovalo lidem svobodný desktop ve stylu osekaných Windows 98 s pár extra animacemi a kdyby nezanechávalo první dojmy typu „uf, tak tohle fakt ne“. V tom je celý problém.
KDE je v takovém stavu, že je už málem 20 let nejpokročilejším desktopovým prostředím na světě. Je pro ty, kdo chtějí ovládat počítač a nechtějí být ovládání počítačem. Jestli tenhle základní požadavek spojuješ se silnou náturou, pak raději nechci vědět, jak vypadá slabá nátura. :-P
Nemám žádné „své“ distro a žádné z dister, která používám, nevděčí za své uživatele Ubuntu. Naopak by těch uživatelů svobodného desktopu bylo mnohem víc, kdyby jim Ubuntu nevnucovalo představu, že svobodný desktop je nepoužitelný.
Jasně, bla, bla, bla, zase spousta žvástů, zase žádé argumenty — klasický ká tři dAR, jako vždy. Jako v Babicových dobrotách: A když nemáte argumenty, navrhněte pár facek.
Řeči o údajné nepoužitelnosti KDE od někoho, kdo považuje Ubuntu za použitelné a/nebo vhodné pro začátečníky, zkrátka nesedí. Asi žiješ v paralelním vesmíru, ve kterém jsou některé věci naopak, ve kterém je KDE nepoužitelné a Ubuntu použitelné. Jiné vysvětlení mě nenapadá.
Ne, Ubuntu není vhodné pro začátečníka a už vůbec ne pro nejčastější případ začátečníka — toho, který chce přejít z Windows na svobodný desktop. Ta beznadějná klec, ve které se ocitne (ovladatelnost v podstatě pod úrovní Windows 98 a nemožnost nastavit byť jen základní preference kolem práce s okny a uspořádání plochy) takového člověka okamžitě odradí. Nemá v té chvíli dost zkušeností, aby prostě spustil terminál, na klec se vybodnul a nainstaloval použitelné desktopové prostředí. Viděl jsem příliš mnoho smutných návratů od Ubuntu k Windows, než abych Ubuntu mohl někomu doporučit.
Ty máš zjevně problém v tom, že nedovedeš rozlišit mezi fakty a vlastními výmysly. To je takový společný jmenovatel tvých diskusních příspěvků.
…nesnasenlivost…
Kde přesně?
…lhani…
Kde přesně?
…demagogie…
Na hrubý pytel hrubá záplata.
…ze se nedokazes podivat na problem ocima tazatele, ale vzdy jen svejma omezenejma
Pan neomezený promluvil. Drobný hint: Když začneš mít příliš silný dojem, že ostatní jsou nějak omezení, problém nemusí nutně být v těch ostatních.
Když začneš mít příliš silný dojem, že ostatní jsou nějak omezení, problém nemusí nutně být v těch ostatních.jasne, tak na to mysli az zas budes psat ze je neco (napr. debian, mdadm, lvm, ext4) spatne a/nebo dinosaurus ;) ze ne? no jasne dvoji metr...
Zase ses sám nachytal při překrucování.
Kde jsem doporučoval 16 GB RAM? Konstatoval jsem, že je to dnes běžná velikost RAM. Nikde jsem netvrdil, že je zrovna 16 GB nutná podmínka nebo nejlepší volba.
Příklady s aplikacemi byly reakcí na tvrzení, že 2 GB stačí na všechno, nikoliv doporučení původnímu tazateli, že má mít tolik či tolik GB nebo že má provozovat konkrétní aplikací.
Zkus vnímat kontext diskusního vlákna, ne pouze skupiny slov.
Ono je to asi tak, že když někdo zkrátka nemá argumenty, najednou je pro něj každý blbec. V tomto smyslu a v tomto kontextu je tedy takové označení v podstatě pochvala. Znamená „jasně, máš pravdu, ale nemůžu to nikdy přiznat“.
Nikde jsem netvrdil, že jsem „single“. Nevím, proč si tolik libuješ ve výmyslech. Asexuál a „single“ jsou hodně vzdálené pojmy. Řečeno metaforicky, motorka není totéž jako auto se dvěma koly. Tomu druhému cosi chybí, tomu prvnímu nechybí nic.
Netuším, z čeho při svých výmyslech a fabulacích vycházíš. Proto jsem zkusil hádat. Ve srovnání s tvým neustálým lhaním mi to nepřijde až tak nepřijatelné.
Když už jsi zase začal s výmysly, mohl bys sem dát odkaz, kde přesně jsem se nechal slyšet, že jsem „single“?
Nemohl, samozřejmě. Je to další z tvých výmyslů. Nemáš věcné argumenty a spekuluješ o osobním životě oponentů, jak ve vlákně o Debianu, tak i tady. k3dAR-ovská trapnost par excellence. Navíc totálně off-topic.
Nápodobně!
Až si budeš chtít jinde zase vymýšlet, co jsem neřekl, případně jinak lhát, nebudu to už ignorovat tolik jako dosud. Budu na to (velmi aktivně) reagovat, protože fakt nevidím důvod, proč bych si měl nechat líbit tvé urážlivé a nekonstruktivní reakce na mé příspěvky.
Budu na to (velmi aktivně) reagovatUž se všichni třesem strachy.
Rádoby vtipné. Kdo diskutuje slušně a bez urážek, ten přece nemá důvod o nějakém strachu byť jen uvažovat, ne? Jde o to, že si zkrátka nemusím nechat líbit k3dARovy (ani jiné) záměrně negativní a urážlivé reakce na mé komentáře. Poslední dobou jich už bylo přespříliš.
Že něco „kolem sebe“ šířím, to je nejspíš tvůj zkreslený pohled na věc, založený na mých (negativních) reakcích na tvé (neméně negativní) komentáře. Nešířím kolem sebe zlo ani nesnášenlivost. (S termínem „nesnášenlivost“ to už nějakou dobu celkem přeháníš a teď jsi ještě přidal jakési abstraktní „zlo“.) Rád s lidmi slušně diskutuju a nemám žádný problém akceptovat odlišné názory. Tedy, věcné názory k tématu debaty. Názory typu „Andrej je psychopat“ se mi nezdají ani věcné, ani k tématu.
Uf. Tady se ale zase dostáváme do smyčky. Budu tedy aplikovat výše uvedený návrh držet hubu.
…misto konstruktivni reakce posle anonyma nekam jen proto ze je anonym…
I v tomto případě překrucuje. Když se někdo chová jako buran (anonym nebo ne), pošlu ho někam. Protože se chová jako buran, nikoliv jen proto, že je anonym. Když je kromě buranského chování navíc ještě anonym, samozřejmě to pokaždé podotknu a opravdu si myslím, že omezení anonymů by prospělo.
Zajisté sis všiml, že v linuxové poradně je zrovna teď zase nasráno. Čtyři zámky. Jedno zamčené vlákno klade nepříliš konstruktivní otázku, na kterou jsi taky nereagoval moc konstruktivně — a nedivím se. Stojí za povšimnutí, že žádnou z těch zamčených kravin nevyrobil přihlášený uživatel. A tu pátou kravinu v podstatě taky ne.
Fakt by mě zajímalo, co se ti nezdá na mém přístupu k anonymům tohoto ražení. (A Nupac není zdaleka jediný z nich.)
mnohokrat sem od tebe cetl…
…dohledavat ti to nebudu klidne si prskej ze bez toho mi nebudes verit…
Jo takhle. To zní jako shrnutí na téma „vše, co jste chtěli vědět o k3dARových tvrzeních, ale báli jste se zeptat“.
Teď vážně. Určitě sis všiml, že jsem v mnoha vláknech radil anonymům, kteří se prostě slušně na něco zeptali, a jejich anonymita mi nijak nevadila.
Jestli hájíš anonymy, kteří mi odpověděli (možná, kdoví jestli) jedním racionálním argumentem následovaným ovšem snůškou osobních urážek, pak opravdu nevím, o co ti jde.
Na věcné argumenty reaguju věcně. Na mix náznaku argumentů a hloupých nadávek věcně reagovat nehodlám.
Přijde mi, že i tobě se někteří anonymové dost příčí, ale jakmile oponují mně (a sprostější vyhrává), je najednou všechno OK. Protože hulvátsky oponovat Andrejovi je fakt záslužná činnost a chudák anonym musí ještě snášet Andrejovy návrhy na zákaz anonymů. Jak hrozné. Hned je mi toho anonyma líto.
Upozorníš mě na něco, co nedělám a nehodlám dělat? Bezva! To zní jako 0 upozornění, aneb konečně klid.
Na slušné příspěvky budu reagovat slušně, stejně jako doposud. Na tom se nic nemění.
Pokud jde o chování k buranům, třeba ke kategorii Nupac, k těm jsem se nikdy slušně nechoval a vůbec mě to nemrzí.
Zase překrucuješ. To je vskutku marné. Kde tvrdím, že si má k C2D dokoupit 16 GB? Uvádím tam sousloví podobné řešení. Měl by si podle mého mínění dokoupit RAM, která je dnes levná. Ne nutně 16 GB, nýbrž například tolik, kolik jí příslušný motherboard podporuje. (Na C2D jsem míval 8 GB. A teď mě klidně můžeš zase chytat za slovo/číslo.)
A zase záměrně vynecháváš kontext toho, na co jsem reagoval. Takže pro úplnost, tady to začíná:
Mnohé weby jsou tak přeplácané efekty, že téměř nefungují. Takové je nutné okleštit buď konfigurací nějakého pluginu, anebo změnou prohlížeče. Na některé stránky chodím s prohlížečem Links, protože jen tak fungují svižně. Že se přitom rozbije design stránky? No a?O stránkách tak přeplácaných, že nefungují, jsem zatím pouze slyšel. Které to jsou? K čemu slouží? Proč by na takové někdo chodil? Možná je to tím, že si prostě raději přikoupím těch levných 16 GB RAM, než abych nějak bojoval se zlými stránkami, a tím pádem jsem si těch „problematických“ nevšiml.
A ano, následně jsem doporučil podobné řešení. Tedy dokoupit RAM. Přijde mi, že se už vůbec nemáš čeho chytit a snažíš se jen slovíčkařit.
Intuitivní hodnocení jednoho uživatele nevypovídá o kvalitě browseru, stejně jako například intuitivní hodnocení jednoho pacienta nevypovídá o kvalitě léku. Proč je anecdotal evidence špatný způsob argumentace, to je tak nějak všeobecně známo, řekl bych.
Intuitivní hodnocení jednoho uživatele nevypovídá o kvalitě browseruten uzivatel byl tazatel, takze touto vetou si jen(opet) dokazal ze prani tazatele/uzivatele/cloveka a uspokojeni tohoto prani je ti naprosto lhostejne, zalezi ti jen na sobe samem...
takze nejen psychopat, ale primo psychopati uzovka...
Intuitivní hodnocení jednoho uživatele nevypovídá o kvalitě browseruten uzivatel byl tazatel, takze touto vetou si jen(opet) dokazal ze prani tazatele/uzivatele/cloveka a uspokojeni tohoto prani je ti naprosto lhostejne, zalezi ti jen na sobe samem...
Takhle^^^ vypadá argumentační bankrot. Úplně jsi ztratil souvislost s kontextem původní debaty a jen se chytáš stébla za stéblem.
No konečně! To by mi dokonale a znamenitě vyhovovalo, kdybys zkrátka přestal se mnou na taková témata (nebo klidně i tak celkově vůbec) komunikovat.
Problém je, že poslední dobou (a je to už přinejmenším pár měsíců), se pod spoustou mých příspěvků, kde kritizuju [grafická prostředí | distribuce | zastaralá rozdělení disků | a pár dalších témat by se našlo] se objeví nějaký tvůj monotematický komentář, který většinou není věcný a všeho všudy „oznamuje“ cosi v tom smyslu, že „Andrej je psychopat“, aniž by konstruktivně oponoval.
Bez celé téhle tvé „komunikace“ bych se opravdu docelar rád obešel.
Na otázkách o distribucích se celá řada lidí neshodne. Upozornit ovšem, že rady tohoto typu jsou bez dalšího upřesnění přinejmenším problematické, mi nepřipadá jako trolling.
Kromě toho, nešlo přece zdaleka jen o distribuce. Konkrétní návrh řešení konkrétního problému také skončil standardním způsobem, tedy hloupými urážkami. Šlo o řadu dotazů typu „chci si rozdělit disk na oddíly, jenom nevím jak, protože by mi na některém oddíle mohlo dojít místo“. Na tohle všude odpovídám (v kostce) stylem „pak neděl disk na víc oddílů, protože k tomu neexistuje důvod“. Jenže ouha, hned se tam nachomýtne elita místních flamewaristů a místo konstruktivní argumentace mě označí za to či ono. Co je na tom špatně, když upozorňuju, na některé pověry o dělení disku?
Zvláštní je, co všechno se dá paušálně prohlásit za čistý trolling, zatímco označování oponentů za psychopaty se zdá být v pořádku a lze ho tedy nejspíš přejít bez povšimnutí.
Souhlas. K (pra)původní pointě bych ale dodal, že špatně naprogramovaný web (obecně) nezachrání okleštěný browser — bez ohledu na browser a RAM tam bude něco špatně, s větším či menším nepohodlím pro uživatele. (Zrovna rb.cz se w3c validátoru nelíbí.) Šlo mi původně především o stránky, které jsou sice korektní, ale „přeplácané“ (vágně řečeno), například videem nebo HTML 5 efekty. Tam může RAM pomoct. Nebo také u sociálních sítí a jejich oblíbeného „nekonečného“ scrollování.
Po návratu se mi snažili vnutit, že to byla chyba Mastercard.Tak to jsou opravdu profíci, tohle člověk čeká u amatérského byznysu na koleni.
Dlužno ale podotknout, že UbuntuWiki nesahá ArchWiki ani po kotníky, že „ptá se to na tisíce věcí“ je nesmysl, protože instalace balíčků ze zdrojáků i z binárek je z pohledu uživatele v podstatě tentýž postup (yaourt -Say balíček
), a že incident s 32768 OpenSSL klíči z roku 2008, který Ubuntu svým uživatelům „dopřálo“ slepou závislostí na Debianu, se může kdykoliv v různých obměnách opakovat, protože na vývojovém procesu a obecně na příčinách, které k takovému průseru vedly, se od těch dob nezměnilo nic.
Inu, každý ať si vybere podle gusta.
Souhlasím, že „systém na pár ťuknutí“ Arch rozhodně není. Když je někdo „desktopový“ začátečník, má koneckonců na výběr Fedoru nebo SUSE s klikacím instalátorem a s nějakým konceptem pravidelných aktualizací.
Když je ale někdo „ne nutně desktopový“ linuxový začátečník — například jde studovat informatiku, chce si zřídit domácí server, chce se Linuxem nějak podrobněji zabývat v práci —, pak mi připadá Arch jako hodně dobrá volba. Hodí se pro rychlé pochopení, jak věci fungují.
Co se týká Wiki, spoustu tipů a triků aplikovaných na Fedoře, Ubuntu a SUSE jsem našel na ArchWiki — od nastavení NetworkManagera přes nejrůznější udev pravidla pro méně obvyklá zařízení až po (dokonce) SELinux tipy a triky, které by měla mnohem podrobněji popisovat Fedora. Pravda, ke kvalitám ArchWiki rozhodně přispívá fakt, že Arch nemá na všechno klikátko. Kdykoliv klikátka v ostatních distrech nefungují, jak mají (== velmi často), ArchWiki většinou zná nějaké řešení, které funguje.
Ja zacal z gentoo, tusim 2006 a myslim si ze to byl nejlepsi mozny start, rucne configurovany jadro, bez initram, spousta problemu pri kompilacich kvuli spatne zkombinovanejm useflagum, spousta casu, spousta nabytych zkusenosti.
rucne configurovany jadroAno, to je jediná věc, kterou Gentoo dodnes nezvládlo patřičně automatizovat a tedy se tam dělá stejně blbě jako na kterékoli jiné distribuci nebo v LFS. :)
Tiskni
Sdílej: