Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Víťa začal pracovat na našem novém designu. Než jej ale může zpracovat do hloubky, potřebujeme určit přesné barevné ladění. Rádi bychom znali váš názor. Takže zde máte čtyři varianty, které komentujte, resp. si vyberte mezi nimi v anketě.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Přesně tak. Mně osobně stávající stav maximálně vyhovuje, protože jsem si na něj jednak zvykl, jednak je jednoduchý a v jednoduchosti je krása. Podívejte se na gnu.org, linux.cz a spoustu jiných - to je radost tam něco číst. Jakmile na mě někde vyběhnou nějaké omalovánky, mám po radosti.
--JP
Tato odpověď vyjadřuje můj můj názor a ten nikomu nevnucuju. (Jo a tohle neni signatura ;o))
Osobne sa mi dost paci zvyraznenie textu lahko sfarbenym pozadim. Staci ist malinko do modra/do zelena/do cervena - len tak 5% - zvyraznenie je potom zretelne, ale neubera na kontraste. D ma skutocne napadnu modru, co tak pridat jej na tmavosti a pisat na nu bielou, svetlo-sedou alebo zltou ...
Když už musí být změny :o((, tak k téhle prosbě se přidávám.
A což udělat to tak, aby si mohl člověk nastavit barvy jednotlivých částí sám, uložilo by se to do profilu ;). Kolega tohle do jednoho webu dělal a funguje to jedna radost ;o)
--JPDalsim problemem je vzhled v rozliseni 800x600, ve kterem je abicku temer nepouzitelne.
Leoši, abíčko jsem v tomhle rozlišení "provozoval" dost dlouho a nijak mi to nepřišlo. Ale když už jsi to nakousl, trochu odběhnu od tématu barevného ladění stránek. Zkusil sis v tomhle rozlišení zobrazit diskusi, ve které se baví doposud dva lidé, z nichž jeden má signaturu (při 800x600) na tři řádky a přitom podstatný obsah jeho reakce má řádek jeden? Já to dnes zkusil a je to pořádný guláš. Kdyby druhý měl něco podobného, tak potěš. Nedalo by se v profilu to zobrazování signatur vypnout?
</Mimo mísu, alias offtopic> --JPPouvažuj ;o). Když už se dá vypnout transformace textových smajlíků na grafické, proč ne tohle. Rozhodně mi přijde významnější možnost ušetřit místo, které zabírají signatury (a ušetřit si guláš, který dělají), než překreslovat smajlíky. A také by nebylo špatné, kdyby ty signatury byly implicitně italikou, protože jednou jsem se lekl, co to na mě člověk reagující na můj příspěvek mele ;o)).
--JP
Bezva, teď už jen možnost ty signatury vypnout úplně ;o)))
--JPJUPÍ, děkuju, zas to vypadá tak, jak má (bez signatur ;o)). Dobrá práce ;o)
--JPPokud ta anketa ještě není uzavřena, tak bych se taky připojil.
Co se týče samotných barev, tak bych se přimlouval za současný stav, nebo možná ta tmavěmodrošedá ve sloupečcích trochu (ale jen trochu) světlejší. Jinak návrh "B" mi přijde jako nejmenší zlo, ale rozhodně bych změnil tu žlutou v horním pruhu a pozadí loga a dále tu hnědou v pozadí "Webhosting"u a možná i tu černou v proužku navigace. Prostě aby to celé bylo do modra nebo spíš modrošeda
Dále se připojuji k Yetimu, co se týče těch bílých linek mezi obrázky. Ty fakt ruší a je to takové nějaké ostře řezané. Současný stav (bez oddělovacích linek) je i bez obrázků (a tedy bez křivek) o moc lepší a příjemnější.
Leoš se zmiňoval, že ze současných barev má depku. Dobře, mohly by možná být světlejší. Ale já bych se přimlouval spíš za pohodu, než veselí. Takže když už dělat barevnou změnu, tak co takhle to přeladit do zelena? Zelená jak známo uklidňuje... .
ALE hlavně bych se přimlouval za něco, co jsem v celé diskusi zatím nenašel, a to je zachování bezpatkového fontu. Nevím jak ostatním, ale mi se současný font čte lépe, než navrhovaný.
Jinak přeju dobrou trefu při výběru finální podoby.
Dejv.
Tiskni
Sdílej: