Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Manuálové (info) stránky, HOWTO dokumenty, Linux Dokumentační projekt (kniha), "guides", různé "README"...
To Vám nestačí?
Ked si na Linux sam, a nemas v sa koho v bezprostrednom okoli opytat, tak musis mat trpezlivost a nie cakat, ze behom hodiny a pol medzi 1:43 a 3:22am dostanes odpoved.
K veci: Linux je operacny system - to co dava hardwaru zivot. Dostupny je najcastejsie vo forme distribucii. Distribucia je typicky jedno alebo viac instalacnych CD na ktore niekto (firma, nadsenec alebo skupinka) dal jadro (hromadka driverov a 'programov' starajucich sa o pridelovanie casu CPU a podobne) a hromadu inych programov - typicky vo forme instalacnych balikov. Kazda distribucia moze pouzivat ine instalacne baliky. Distribucia Debian pouziva .deb, Redhat .rpm, Slackware .tgz atd. Kazda distribucia tiez poskytuje nastroje pre spravu balikov (instalovanie, odinstalovanie, upgrade, ...). Potrebujes vediet aku distribuciu zacnes pouzivat a k nej isto najdes popis instalovania balikov. Ked sa nemas koho pytat, zacni knizkou. Lubovolnou. Su publikovane aj online. Co Ti v nej nebude jasne, na to sa opytaj.
./configure ; make ; make install. Ale otazky, kam rozbalit ten balicek (kam je to nejlepsi pred tou instalaci) proste nenajdete. Jinak balicky compilovane se instaluji vetsinou do /usr/local adresare, kde se pak roztridi to podadresaru jako /usr/local/bin, /usr/local/lib, usr/local/share atd. Balicky kompilaci je instaluji bud do /usr kde se zase roztridi do podadresaru viz. vyse. a nebo je take muzete najit v /opt/kde3 atd. Doufam ze ten zlom bude brzy a doufam, ze vsichni tady odpovi i na ty nejstupidnejsi otazky, protoze nekdy to proste neni k pochopeni. Pamatuji si na jednoho pana, ktery ucil anglinu a rikal mi:"Ja si to vse prelozim, rozumim textu, ale stejne to nechapu". A to se deje u vetsiny uzivatlu, kteri prechazi z win na linux. Hodne stesti.
Doporučuji Vám pro záčátek sérii článků "Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru" (http://www.root.cz/clanek/1201).
# Knihy americkeho nakladetelstvi O'Reilly jsou vzdy super! # Pouzivame Linux je super, je pekne napsana a zazivnou # formou te uvede do ruznych casti pouzivani nejen Linuxu # Taky je skvele, ze neni jen RedHat oriented, ale ukazuje # prikazy i pro Debian, Slackware... # Podle me je LDP fajn, ale moc techno, neni to moc ctivy :)Používáme Linux 3. aktualizované vydání Matt Welsh, Matthias Kalle Dalheimer, Terry Dawson, Lar Kaufman 680 stran černobílých Kód knihy: K0721 ISBN: 80-7226-698-5, EAN: 978-80-7226-698-2 http://knihy.cpress.cz/Book.asp?ID=736 Knihu Používáme Linux lze bezesporu nazvat „klasikou Linuxu“ a zkušenějším linuxovým uživatelům je nejspíš zbytečné ji představovat. V češtině vychází nyní již ve třetím vydání, v originále nakladatelství O’Reilly jde o vydání čtvrté (třetí nebylo do češtiny přeloženo). Je recenzenty, odbornými časopisy a především širokou linuxovou komunitou hodnocena jako jedna z nejlepších knih k Linuxu vůbec. Vysvětluje vše, co je potřeba k pochopení práce se systémem – od instalace přes první použití, správu systému, konfiguraci serverů a sítí až po možnosti programování. Linux prošel za několik posledních let podstatným vývojem, stejně tak kniha Používáme Linux prošla změnami a aktualizací – tak, aby zůstala univerzálně použitelným materiálem pro všechny zvídavé uživatele, kteří chtějí nainstalovat, používat u užívat si Linux. Nynější vydání se – kromě nových a zdokonalených funkcí systému – ponořuje hlouběji do instalace, konfigurace okenního systému, správy systému i práce v síti. Mezi nová témata patří představení řady užitečných aplikací, kompatibilita s Windows, základy zabezpečení, správa balíčků v Debianu, základy programování v Javě, práce se zvukem, konfigurace ISDN a ADSL, WWW serveru a elektronické pošty a spojení populárních Apache, MySQL a PHP. Hlavní části obsahu tvoří: # Úvod do Linuxu # Instalace a počáteční konfigurace # Základní příkazy a principy Unixu # Správa systému, souborů a zařízení # Upgrade softwaru a jádra # Editory, grafika, tisk # Instalace a přizpůsobení X Window (prostředí KDE a GNOME) # Kompatibilita s Windows, Samba # Programovací jazyky (gcc, make, shell, Perl a Java) a nástroje # Komunikace pomocí TCP/IP a PPP # WWW server, prohlížeč, e-mail # Základní zabezpečení, firewally # LAMP: Linux-Apache-MySQL-PHP Uznávaný autorský tým vytvořil dílo velmi podrobné, avšak čtivé a „rukodělné“, což ve spojení se zvědavým a schopným čtenářem skýtá ve světě otevřeného operačního systému nejlepší recept k úspěchu. Linux je do značné míry o experimentování, zkoumání a participaci v komunitě, proto ani autoři neordinují čtenáři svazující postupy, přesto předkládají nesmírné množství praktických informací, naučí vás dělat netušené věci a připraví vám půdu k dalšímu průzkumu. Ať už si instalujete Linux poprvé, nebo jste jeho letitým uživatelem a potřebujete se dozvědět více o přidání síťové tiskárny nebo třeba konfiguraci připojení ISDN, nemůžete s knihou Používáme Linux chybit.
/etc/ppp/peers
a jako root spustíte pppd call nazev_profilu
. Jako příklad poslouží mé skripty pro SE T68i:
Profil pro ppp.
Skript, který realizuje připojení.
Je třeba mít zavedené moduly pro usb (modprobe uhci
, např. - to zjistíte metodou pokus-omyl; další jsou ohci, usb-ohci atd.) a pl2303.
Tiskni
Sdílej: