Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
Společnost AMD na YouTube představila novou grafickou kartu AMD Radeon RX 6700 XT postavenou na architektuře RDNA 2. V prodeji bude od 18. března. Její cena byla stanovena na 479 dolarů.
Uživatelsky přívětivý shell fish byl vydán ve verzi 3.2.0 Vylepšuje uživatelské rozhraní (doplňování, práce s historií úprav textu aj.), přidává napovídání argumentů dalších aplikací, zjednodušuje syntaxi (expanze rozsahů), opravuje chyby.
Steam Link je nově dostupný také pro 64bitový x86 Linux. Streamovat hry z výkonného počítače s nainstalovanou službou Steam lze tedy vedle telefonu, tabletu nebo televize i do počítače s Linuxem. Instalovat Steam Link lze z Flathubu. Od prosince 2018 je k dispozici Steam Link pro Raspberry Pi.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Manuálové (info) stránky, HOWTO dokumenty, Linux Dokumentační projekt (kniha), "guides", různé "README"...
To Vám nestačí?
Ked si na Linux sam, a nemas v sa koho v bezprostrednom okoli opytat, tak musis mat trpezlivost a nie cakat, ze behom hodiny a pol medzi 1:43 a 3:22am dostanes odpoved.
K veci: Linux je operacny system - to co dava hardwaru zivot. Dostupny je najcastejsie vo forme distribucii. Distribucia je typicky jedno alebo viac instalacnych CD na ktore niekto (firma, nadsenec alebo skupinka) dal jadro (hromadka driverov a 'programov' starajucich sa o pridelovanie casu CPU a podobne) a hromadu inych programov - typicky vo forme instalacnych balikov. Kazda distribucia moze pouzivat ine instalacne baliky. Distribucia Debian pouziva .deb, Redhat .rpm, Slackware .tgz atd. Kazda distribucia tiez poskytuje nastroje pre spravu balikov (instalovanie, odinstalovanie, upgrade, ...). Potrebujes vediet aku distribuciu zacnes pouzivat a k nej isto najdes popis instalovania balikov. Ked sa nemas koho pytat, zacni knizkou. Lubovolnou. Su publikovane aj online. Co Ti v nej nebude jasne, na to sa opytaj.
./configure ; make ; make install. Ale otazky, kam rozbalit ten balicek (kam je to nejlepsi pred tou instalaci) proste nenajdete. Jinak balicky compilovane se instaluji vetsinou do /usr/local adresare, kde se pak roztridi to podadresaru jako /usr/local/bin, /usr/local/lib, usr/local/share atd. Balicky kompilaci je instaluji bud do /usr kde se zase roztridi do podadresaru viz. vyse. a nebo je take muzete najit v /opt/kde3 atd. Doufam ze ten zlom bude brzy a doufam, ze vsichni tady odpovi i na ty nejstupidnejsi otazky, protoze nekdy to proste neni k pochopeni. Pamatuji si na jednoho pana, ktery ucil anglinu a rikal mi:"Ja si to vse prelozim, rozumim textu, ale stejne to nechapu". A to se deje u vetsiny uzivatlu, kteri prechazi z win na linux. Hodne stesti.
Doporučuji Vám pro záčátek sérii článků "Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru" (http://www.root.cz/clanek/1201).
# Knihy americkeho nakladetelstvi O'Reilly jsou vzdy super! # Pouzivame Linux je super, je pekne napsana a zazivnou # formou te uvede do ruznych casti pouzivani nejen Linuxu # Taky je skvele, ze neni jen RedHat oriented, ale ukazuje # prikazy i pro Debian, Slackware... # Podle me je LDP fajn, ale moc techno, neni to moc ctivy :)Používáme Linux 3. aktualizované vydání Matt Welsh, Matthias Kalle Dalheimer, Terry Dawson, Lar Kaufman 680 stran černobílých Kód knihy: K0721 ISBN: 80-7226-698-5, EAN: 978-80-7226-698-2 http://knihy.cpress.cz/Book.asp?ID=736 Knihu Používáme Linux lze bezesporu nazvat „klasikou Linuxu“ a zkušenějším linuxovým uživatelům je nejspíš zbytečné ji představovat. V češtině vychází nyní již ve třetím vydání, v originále nakladatelství O’Reilly jde o vydání čtvrté (třetí nebylo do češtiny přeloženo). Je recenzenty, odbornými časopisy a především širokou linuxovou komunitou hodnocena jako jedna z nejlepších knih k Linuxu vůbec. Vysvětluje vše, co je potřeba k pochopení práce se systémem – od instalace přes první použití, správu systému, konfiguraci serverů a sítí až po možnosti programování. Linux prošel za několik posledních let podstatným vývojem, stejně tak kniha Používáme Linux prošla změnami a aktualizací – tak, aby zůstala univerzálně použitelným materiálem pro všechny zvídavé uživatele, kteří chtějí nainstalovat, používat u užívat si Linux. Nynější vydání se – kromě nových a zdokonalených funkcí systému – ponořuje hlouběji do instalace, konfigurace okenního systému, správy systému i práce v síti. Mezi nová témata patří představení řady užitečných aplikací, kompatibilita s Windows, základy zabezpečení, správa balíčků v Debianu, základy programování v Javě, práce se zvukem, konfigurace ISDN a ADSL, WWW serveru a elektronické pošty a spojení populárních Apache, MySQL a PHP. Hlavní části obsahu tvoří: # Úvod do Linuxu # Instalace a počáteční konfigurace # Základní příkazy a principy Unixu # Správa systému, souborů a zařízení # Upgrade softwaru a jádra # Editory, grafika, tisk # Instalace a přizpůsobení X Window (prostředí KDE a GNOME) # Kompatibilita s Windows, Samba # Programovací jazyky (gcc, make, shell, Perl a Java) a nástroje # Komunikace pomocí TCP/IP a PPP # WWW server, prohlížeč, e-mail # Základní zabezpečení, firewally # LAMP: Linux-Apache-MySQL-PHP Uznávaný autorský tým vytvořil dílo velmi podrobné, avšak čtivé a „rukodělné“, což ve spojení se zvědavým a schopným čtenářem skýtá ve světě otevřeného operačního systému nejlepší recept k úspěchu. Linux je do značné míry o experimentování, zkoumání a participaci v komunitě, proto ani autoři neordinují čtenáři svazující postupy, přesto předkládají nesmírné množství praktických informací, naučí vás dělat netušené věci a připraví vám půdu k dalšímu průzkumu. Ať už si instalujete Linux poprvé, nebo jste jeho letitým uživatelem a potřebujete se dozvědět více o přidání síťové tiskárny nebo třeba konfiguraci připojení ISDN, nemůžete s knihou Používáme Linux chybit.
/etc/ppp/peers
a jako root spustíte pppd call nazev_profilu
. Jako příklad poslouží mé skripty pro SE T68i:
Profil pro ppp.
Skript, který realizuje připojení.
Je třeba mít zavedené moduly pro usb (modprobe uhci
, např. - to zjistíte metodou pokus-omyl; další jsou ohci, usb-ohci atd.) a pl2303.
Tiskni
Sdílej: