Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
less README less INSTALLhttp://www.root.cz/clanek/1272
./configure --prefix=/usr
. To by mi bylo platné to stejně hodit do /usr/local. Tam dávám jenom věci u kterých není ani možnost toho "make install" ale rozmisteni souboru v linuxu proste doted nechapu.Viz FHS. Ve zkratce: bin/: spustitelné soubory, lib/: knihovny, share/: datové soubory (locales, dokumentace, obrázky, ...) /usr: programy z distribuce, /usr/local (nebo příp. /opt): 3rd party programy.
Proc kdyz si nainstaluju balicek mam program rozhazeny po celym FS a nejsem pomalu schopny najit konfigurak?
dpkg -L balíčekPokud je v databázi... pokud není, tak smůla, o důvod víc, proč používat balíčky. Pokud trváš na Windows-like instalaci programů do samostatných adresářů a symlincích z bin/, koukni se na GNU Stow... ale pochybuju že to k něčemu je.
apt-get install program
Pro windows se distribuuje sw uz prelozeny...pro linux taky, takze tady to je nastejno, to ze je nekdy neco potreba stahnout z netu je dano tim, ze si programy s sebou nenosi vsechny knihovny, ale vyuziva se jejich sdileni - kdyz tak nihovna v systemu neni, tak ji proste nainstaluju. Proto pouzivam programy pro spravu balicku, ktery to za me resi a stahnou vse co je treba.(jedno jestli to je urpmi, yum nebo apt-get
Jednoduchost windoziho instalatoru sem v Linuxu nenaselInstalatoru programu se desim, kazdy dela neco jineho a nikdy nevim co presne se od nej da cekat. Nevim co je slozitejsi, jestli spustit install.exe a klikat do next nebo dat
urpmi program
(apt-get install program
)
nerikam, ze se konkretne me o ni jde, ucim se ho kvuli pouziti linuxu jako serveruv tomhle pripade bych se instalatoru bal tak 10x vic
hlaska Synapticu ze ma nektere insolved dependencies je super, ted co jako - nerikam ze neresitelny, ale pro uzivatele proces skoncil, zadna napoveda, nic takovyhoUz jsem videl dost programu, ktery se do windows nenainstalovaly, protoze jim chybi nejaky dcom nebo co pripadne nejake dll. Co je horsi, ono se to mnohdy nainstalovalo, ale pak nespustilo, protoze to tu knihovnu nenaslo a jen hodilo hlasku typy Soubor nenalezen...
Kompilace ze zdrojaku je pak uz podle me vcelku sila (opet nerikam, ze vzdy, ale ve win se s DLL Hell uzivatel (dnes) nesetka, a jeho pretrvavani v Linuxu je samozrejme pro lidi zajimajici se o IT, ne-li konkretne Linux resitelna, ale user na tom nema absolutne zajem.Proc lidi, kteri neumeji nainstalovat program z balicku resi kompilaci? Resi snad nekdo ve windows kompilaci programu? Moznost prekladu programu ze zdojaku je super, hodne casto ji vyuzivam, ale pouze v pripade, ze jsem nenasel balicek pro svoji distribuci. DLL Hell ve windowsech zazivam skoro pokazde kdyz se snazim neco insalovat do windows (nastesti tak 2x za rok
Shrnul bych to asi takhle - SW poskytuje na Linuxu moznosti uprav, atd atd, nedelam v nem dlouho, ale na poli desktopu - ktere je samozrejme pro sirsi pole uzivatelu nez server - je to dost narocny - obzvlast prechod z Win.Muzeme to rict naopak, pro me bude tezky prechod na Windows
Spravovat Win lze defacto z user-friendly prostredi, ale na linux toho musi clovek dost hodne umet...Linux se samozrejme da spravovat z prijemneho grafickeho klikaciho porgramu, YaST2 nebo Drakconf jsou dle meho docela dobry nastroje. Samozrejme, ze clovek musi neco umet, ve windowsech to taky umi. Musi se srovnavat to, ze clovek ktery nic nezna nepotrebuje vedet jesli pouziva Linux nebo Windows, nauci se to s cim bude delat. Kdyz pouzivam Linux od zacatku sve prace s PC, taky nadavam, kdyz jdu delat s Windows, protoze tamje proste moc nepochopitelnych veci, ktere se resi jinak nez v Linuxu (nebo se radsi vubec neresi)
Proste bych udelal balicek. A v balicku pozadavek na knihovny. A instalator by si nejdriv stahnul knihovny.A o apt nebo yum jsi slysel?
he :) mě by zajímalo kolikrát "lamy" přeinstalovávají PC...asi mockrát. Proč? Protože rvou do PC super hyper nové neodladěné programy a pracují s pc jako root (ve win admin). Asi tak.
A bylo tu zmíněné to auto...copak na auto nepotřebuju číst tuny knížek? Ale ano, dokonce dělám zkoušky...tak proč si "lama" z windows nepřečte, jak to funguje, jak se to ovládá, jak se tam co instaluje a že nemá pracovat jako root broboha. Vo vo vo tom to je.
A když to pak není na styl window a systém jim to nedovolí udělat a oni neví proč je to špatné. Prostě názor "čemu nerozumím je špatné". Super přístup. Já na linux přešel, protože mě začal učit hromadu věcí co jsem nevěděl a myslím, že toho furt nevím tak 90%.
A pokud se vám instalování v Linuxu nelíbí máte dvě možnosti:
make install
, prece muzu instalovat do sveho $HOME K těm příkazům. Myslím že v linuxu jich moc není ..to jsou příkazy pro bash a podobné shelly. Máte asi na mysli různé programy jako grep awk a podobně...to už jsou ale programy. Já je taky neumím používat všechny...je jich hrozná hromada a každému vyhovuje jiný přístup. Je tam prostě na výběr. A ne jak ve windows "ber nebo nech".
Dále souhlasím s názorem výš, že dokud prostě nebudete používat linux jako hlavní OS, nemáte šanci jej ovládnout. Je to odlišná filosofie, spoustu věcí je jinak ..mnohé z mého pohledu líp a některé jsou zase krkolomné.
Jinak ano i já přecházel na Linux postupně...nutil jsem se v něm dělat víc a víc a to co jsem neuměl jsem dodělal ve win. Časem jsem toho už v linuxu uměl dost a tak jsem windows smazal ..byly to horké chvilky, ale nyní windows téměř nevidím ..snad jen abych otestoval nějaké html v IE.
Jinak Vám přeju ať se vám s linuxem daří a uvidíte, že časem si instalaci v linuxu oblíbíte natolik, že nebudete chápat proč se to ve win dělá tak blbě.
Tiskni
Sdílej: