V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
V Javě jsem dělal jednu semestrální práci a od té doby ji nesnáším. Je to nechutně neohrabany jazyk a spousta jednoduchých věcí se v něm dělá nechutně složitě.Nechci se vás nějak dotknout nebo vyvolat flame, ale mám pocit, že jste Javu buď nepochopil, a nebo jí používal k něčemu, k čemu vůbec není určená (ale to by muselo být nějaké funkionální programování nebo něco takového). Java je IMHO velmi produktivní jazyk, u mě vítězí i přehledností a srozumitelností – když se podívám na zdrojáky v C a v Javě, ten Javovský mi připadá prostě na pohled hezčí
no na programování to není. Člověk si tam nevychutná spousty roztomilých konstrukcí, ale pro začátek a na výuku si myslím, že není špatný. Na web je asi nejlepší PHPtak to byl vtip, ze? PHP je mozna rozsirene, a vyznam tohoto slova ma daleko od nejlepsi. Python je spickovy jazyk pro vyvoj webu a alespon ma poradnou implementaci OOP, ne jak PHP, do ktereho je to naroubovane, jak mrkev do sekvoje. Poradna implementace vlaken se taky hodi, kdyz clovek dela neco vetsiho. Pro vyvoj velkych veci uz se vyplati i tu Javu, resp. JSP naucit. Sam ale Javu nemam rad pro jeji neprehlednost a prilisnou dogmaticnost a tak me Python zcela pohltil.
public class test {
public static void main(String args[]) {
System.out.println("Test");
}
}
To mam ulozeno v souboru test.java
Program zkompiluju do bytecodu a vznikne mi soubor test.class
Potom jsem si precetl o jar, a v souboru manifest musi byt vudeno Main-Class: nazev_tridy
Muj manifest vypadal nasledovne..
Main-Class: test
Odradkoval jsem, jak bylo napsano v manualu.
Potom jsem chtel udelat jar pomoci:
jar cmf Manifest program.jar *.class
Vse probehlo v poradku, ale kdyz se pokusim program spustit (tedka ve win) tak mi JVM Launcher napise:
Could not find the main class. Program will exit.
Jedine co jsem z toho pochopil je, ze nemuze najit main() a ze problem bude nejspise v urceni Main-Class. Zkousel jsem tam napsat uz snad vsechno (i test.class), ale stale nic. Chybi mi tam neco?
Manifest-Version: 1.0 Main-Class: cz.zah.TestProgramkde Main-Class je plné jméno třídy bez přípony class. Tato třída musí mít metodu main , která se spustí.
Manifest-Version: 0.2.2 Created-By: 1.4.2 (Sun Microsystems Inc.) Main-Class: projekt
Java je interpretovany jazyk (akorat misto textu je spousten bytecode) a tudis na spousteni potrebujes JRE. Existuji i kompilery, ale to bych ti nedoporucoval.No, to je hodně nepřesné. Jednak téměř všechny interpretované jazyky používají bytecode (mezi výjimky patří shell a prastarý BASIC). Druhak moderní VM (JVM=Java, CLI=.NET) používají již mnoho let JIT (Just-In-Time compiler).
Tiskni
Sdílej: