Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den, konečně jsem si udělal čas a začal se učit céčko, mám problém, pokoušel jsem se o prográmek, ktrerý naplní pole hodnotami indexů, vytiske, pak vynuluje a znova vytiskne, bohužel, nevím, kde je problém, ale nenuluje ho správně:
#include <stdio.h> int main() { int pole[10], i,a; for (i=0;i<10;i++) { pole[i]=i; } int *ppole; ppole = &pole; for (a=0;a<10;a++) { printf("%d:\t%d\n", a, *(ppole + a)); } while(ppole <= &pole[9]) { *(ppole++)=0; } for (a=0;a<10;a++) { printf("%d:\t%d\n", a, *(ppole++)); } return 0; }
výstup je pak zhruba následující:
david@PC1 /home/david/texty/programovani/cecko $ ./36-ukazatel_s_polem 0: 0 1: 1 2: 2 3: 3 4: 4 5: 5 6: 6 7: 7 8: 8 9: 9 0: 10 1: 1 2: -1074194984 3: -1074194944 4: 0 5: 1105578095 6: 1091910816 7: 134513744 8: 0 9: 1105578095
jako by to nějak přetěkalo, nebo co, použiji-li for cyklus, jede to, takhle ne, chybu tam prostě nevidím, netušíte někdo? Předem díky moc...
PS: takhle to mám, abych si procvičil ukazatele s poly
ppole
jste nenastavil znovu na začátek pole.
-lefence
V tomto případě sice nepomůže (protože se jedná o zásobník), ale jinak je to naprosto nutná věc.
#include stdio.h
int main() {
int pole[10], i,a;
for (i=0;i<10;i++) {
pole[i]=i;
}
int *ppole;
ppole = &pole;
for (a=0;a<10;a++) {
printf("%d:\t%d\n", a, *(ppole + a));
}
while(ppole <= &pole[9]) {
*(ppole++)=0; // tu sa posuva adresa o prvok dalej
}
// teda ukazovatel na konci cyklu while ukazuje na koniec pola
ppole = &pole;
for (a=0;a<10;a++) {
printf("%d:\t%d\n", a, *(ppole++));
}
return 0;
}
#include <string.h> void foo() { int pole[DELKA_POLE]; ... memset(pole, 0, sizeof(pole)); ... }
void foo() { int pole[DELKA_POLE] = {0}; ... }
int pole[10] = {0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0};což by u velkých polí byla docela otrava
#include <stdio.h> #include <stdlib.h> #include <string.h> #define N (10) int tisknipole(int *pole){ int i; for (i = 0; i < N; i++){ printf("%10d. %10d\n", i, pole[i]); } return 0; } int main(int argc, char** argv){ int pole[N] = {1}; tisknipole(pole); return 0; }což nainicializovalo pouze nultý prvek. Zřejmě to chápu nějak špatně.
struct S { int i; double d; char c[100]; }; void foo() { struct S s1 = {0}; struct S s2 = {1}; struct S s3 = {1, 1.0}; struct S s4[100] = {0}; }
int pole[10] = {1, 2, 3}
Překvapuje mě, že tahle část dělá to, co se od ní očekává. Jeden by si myslel, že se doppole = &pole; for (a=0;a<10;a++) { printf("%d:\t%d\n", a, *(ppole + a)); }
ppole
uloží ukazatel na ukazatel na pole, zvlášt když gcc nadává, že
sileny_pointry.c:11: warning: assignment from incompatible pointer type
int pole[10];
...
int *ppole;
ppole = &pole;
Vyznačený riadok je zle. Má byť
ppole=pole;
pole
je výraz typu int*
, ale &pole
je int**
.
&pole
je typu int(*)[10]
.
int pole[10];není totéž co
int *pole; pole = (int *) malloc(10 * sizeof(*pole));
pole
ukazuje na prvni prvek pole a &pole
ukazuje na zacatek pole. prvni prvek pole je ovsem jeho zacatkem, takze pole == &pole
plati.
.-------. .------. | &pole | ---> | pole | ----------. `-------' `------' | v .---.---.---.- - | | | | `---'---'---'- -pole == &pole platí jen a pouze tehdy, pokud pole ukazuje samo na sebe, což by vypadalo takto:
.-------. .------. | &pole | ---> | pole | -----. `-------' `------' | ^ | | | `-------------------------'
&pole je adresa pointeru na prvni prvek poleNe, žádný takový pointer v diskutované situaci neexistuje.
pole
) je non-l-value.
Každopádně bych zápis &pole raději ani nepovoloval, protože je matoucí.
int neni_zle() { int pole[10]; return &pole == &pole[0]; }
test.cpp:6: error: comparison between distinct pointer types ‘int (*)[10]’ and ‘int*’ lacks a castPorovnat můžete
pole
a &pole[0]
, výsledkem bude true.
int neni_zle() { int pole[10]; return reinterpret_cast< void *>(&pole) == reinterpret_cast< void *>(&pole[0]); }
#include <stdio.h> #include <stdlib.h> #include <string.h> #define N (100) int tisknipole(int *pole){ int i; for (i = 0; i < N; i++){ printf("%10d. %10d\n", i, pole[i]); } return 0; } int main(int argc, char** argv){ int *pole; int i; pole = (int *) malloc(N * sizeof(*pole)); if (!pole){ printf("Out of memory\n"); return -1; } for (i = 0; i < N; i++) pole[i] = i; tisknipole(pole); memset(pole, 0, N*sizeof(*pole)); tisknipole(pole); free(pole); return 0; }
int pole[10000000];Dostanete segmentation fault a dost špatně se to debugguje. Navíc pole o pevné velikosti většinou plýtvá pamětí (protože se tam nacpe raději víc než míň), při požadavku na změnu velikost pole se musí překompilovávat, do toho pointeru se nedá zapsat třeba NULL (což se občas může hodit).
Tiskni
Sdílej: