Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zacal bych studiem cestiny.... povedal niekto, kto nepoužíva diakritiku. Trochu absurdné, nie? Pripomína mi to jednu nemenovanú pani zo slovenského Jazykovo-vedného ústavu Ľudovíta Štúra, ktorá v pravidelnom jazykovom okienku o 6.55 ráno v našom verejno-právnom rozhlase bežne používa slovo "okazionálny".
pokud by jste uměly celkembyste umeli
dobře(těžce sePred oteviraci zavorkou se pise mezera.
a měly nějaké základy Cmeli
konzoly VPodle velkeho pismene i podle smyslu tim "konzoly" konci veta a na konci vety se pise tecka.
V čem by jste začaly dělatbyste zacali
jednoduchého ( měZa oteviraci zavorkou se mezera nepise.
objektů )Pred zaviraci zavorkou se mezera nepise.
Grafiku, bych asi stavelPodle smyslu vety tam ta carka nema co delat.
OpenGL nicNaopak tady carka chybi.
knihovny napřOpet chybi carka.
např windows.hZa "napr" chybi tecka.
windows.h CožBud tam mam byt carka a male "c", nebo tam chybi tecka za vetou.
či vůbecOpet chybejici tecka za vetou.
PythonOpet chybejici tecka za vetou.
nenapadajíOpet chybejici tecka za vetou.
prostředí by jste zvolilibyste
dělal v PSPaduOpet chybejici tecka za vetou.
Allegro aleChybejici carka.
to mě přijde zastaraléOpet chybejici tecka za vetou.
je my děláními
zcénářeTohle jsem ochoten uznat za preklep.
k ničedmu DíkyOpet chybejici tecky za vetami.
Vyloucit to sice nelze, ale faktem je, ze 9 let mluvnice na ZS opravdu nestaci. Kdyby se misto literatury ucila na SS mluvnice, prinos by byl nekolikanasobne vetsi. Ale stejne si myslim, ze vetsina lidi to pak zapomene. Duvod? Prectete si noviny, kolik lidi cte knizky, atd.
Ale rad se necham presvedcit o opaku.
Ale ano, myslim si, ze by to trochu prodlouzila. A prijde mi to daleko uzitecnejsi nez literatura. Nechci rikat, ze je na dejinach neco spatneho, ale ... Jestli jsme psali 4 diktaty za 4 roky studia na SPS, tak to byl vykon.
I když dnes, když vidím, co projde do novin i do knížek, už možná neplatí ani to…
Zkus si nekdy precist VS skripta. "Text neprosel korekturou ani zadnou upravou" - to je takovy hezky priklad. Mrzi me to a trochu i stve. Z takoveho textu se neda poradne ucit a clovek ziska nektere spatne navyky resp. zacne premyslet, ktere jazykove informace jsou spravne - ve skriptech nebo v hlave. Noviny - to jsem myslel treba iDnes, novinky.cz max. Zbytek jde uplne mimo me. V knizkach zatim dobre. Na druhou stranu musim rict, ze jsem prevazne ctenarem knizek starsiho data vydani nebo v ANJ (a tam nad tim ani nepremyslim).
Big Harold: "King, it's not 'deer', but d-e-a-r."
King: "She knows what I mean."
to mě přijde zastaralé->mně/mi :)
a C++ expres 2005 či 2008 nepodporují některé knihovny např windows.hNa
windows.h
potrebuješ SDK. Kontaktuj hotline Microsoftu.
Tiskni
Sdílej: