Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
OMG, to už má ta stránka dva megabajty?!
260 kilobajtů.
wget http://www.abclinuxu.cz/ankety/dekriminalizace-sdileni-autorskych-del -O - -q | wc -c 2097120
že na (malých) XGA displejích jsou i při skrytém levém sloupci spodní příspěvky tak úzké, že jsou rozloženy na jednotlivá slovaPotvrzuji i s prohlížečem okna šíře 1280px (ale jen u nejextrémnějších případů). Druhý extrém je nový design roota, kde je maximální úroveň 10 reakcí a pak není vidět, kdo na koho reaguje.
Dále si někteří stěžují, že ty obsáhlé diskuze se jim pomalu načítají/vykreslují.Ano, na GPRS na přetížené BTS a 500MHz celeru je to pomalé... Stránkování po 700 příspěvcích
Nekde jsem u podobne diskuse videl komentar, ze existuje CSS vlastnost pro minimalni sirku. Kdyby se pak objevil horizontalni scrollbar, zustala by prehlednost zachovana. Usabilita by ale asi dostala na frak.
width
/min-width
a overflow
). Čitelnost je na širokých/úzkých displejích katastrofální, takže by to pomohlo. Vidím to na (alternativní) CSS stanovující fixní šířku komentáře (třeba 80 znaků) a fixní šířku diskuze --- při jejím překročení by se ukázal horizontální posuvník.
od určité úrovně zanoření komentáře neodsazovat (ono už to u těchhle nudloidních diskuzí stejně nemá smysl)To se mi moc nelíbí, to raději první návrh.
Existuje tretie riešenie, ktoré navrhol Martin vyššie a IMHO jediné správne, ak sa zoberie do úvahy aj to, že nechceme ťahať megabajty textu, ktoré nás nezaujímajú ani trochu Proste sa zobrazí diskusia len daným komentárom počnúc, čo by v stromovej štuktúre nemal byť problém.
Co prilis hluboke zanoreni (rekneme 6) s hloubkou podstromu vetsi nez 3 presunout na nejvyssi uroven? Jen je treba nutno zachovat upozorneni, ze nejde o top level diskusi, ale ma predka.
Presne tak nejak by som si to predstavoval, ak by sa to dalo jednoducho implementovať, bolo by to super (+ voliteľná konfigurácia tých nastavení v profile).
Někdy by bylo dobré, odtrhnout část diskuse z původního stromu a udělat z ní strom úplně nový.
Třeba když se rozvine zajímavá diskuse mimo původní téma, která by si zasloužila vlastní prostor.
Ale to by vyžadovalo zásah správce (nebo nějaké hlasování diskutujících) a neřeší to všechny případy příliš rozvětvených stromů.
Ne, tohle kazí strukturu. Co takhle nechat od určité (per profil konfigurovatelné) hloubky podstrom sbalený, jako to je nyní u blokovaných uživatelů? Problém úzké nudle vyřešit pomoci min-width, overflow: always/auto?
Mne pokazená štruktúra nevadí: tak či tak, keď má diskusia 100 komentárov o hĺbke > 10, tak ma nezaujíma top level ani najmenej . A bude to konfigurovateľné a pokojne defaultne vypnuté, takže to nikto nemusí používať, ak to nechce. Ale tvoje riešenie by mohlo byť doplnkom.
Který kořen vás nezajímá? Skutečný původní kořen nebo vrchol odtrženého podstromu?
Jak si představujete „rozřezaný strom“ vy? Já jsem nabyl přesvědčení, že nejprve bude normální strom, v něm v místech přehlubokých bude fragmentový odkaz na odříznutý podstrom a tyto odřezané podstromy budou následovat po hodně tučné čáře a varování ministerstva zdravotnictví.
Nezaujíma ma úplný koreň celej diskusie. Keď diskutujem, tak je to obvykle hlboko vo vlákne.
Ja som si to predstavoval tak, že keď budem mať link na komentár, ktorý je príliš hlboko, tak sa nezobrazí kompletný strom, ale len nejaký vhodný podstrom + link na rodiča daného podstromu a link na koreň. Tj. #nnn časť html linky je určujúca pre to, aký strom sa má zobraziť (+ nejaký parameter na vynútenie zobrazenia celej diskusie. To sú už ale detaily). Tá Vaša predstava je braná z opačnej strany a odrezáva nielen rodičov, ale aj deti. Je to zaujímavý nápad a nemuselo by byť od veci tie myšlienky skĺbiť.
To nie je pravda. Odkaz na konkrétny komentár mám zo záložky Mé komentáře, (a následne na ďalšie pomocou Další) a takisto ho mám v maile pri sledovaní diskusie, čo sú u mňa prakticky jediné dve možnosti, ako vchádzam do diskusie (jedinou ďalšou je vchod cez blog/správičku, ale to robím väčšinou pri každej diskusii len raz, ďalej už ju len nejakou formou sledujem, alebo sa o ňu vôbec nezaujímam). Takže až na top level komentáre (ktorých je pri dlhých diskusiách minimum), je to vždy odkaz niekam hlboko do stromovej štruktúry.
Ak Vám len vadí koncept tých podstromov, tak to by malo byť komplet konfigurovateľné, takže si to môžete vypnúť. Osobne nevidím žiadnu výhodu vidieť celú diskusiu (ak teda odkazovaný komentár nie je v toplevel), ale asi nemusí byť od veci ponechať aj túto možnosť.
Uau, o Další funkcionalite som vôbec nevedel, riešil som to vždy manuálnym meniním čísla #nnn, prípadne skrolovaním, čo už mi fakt začínalo piť krv. Vrelá vďaka za (náhodné) upozornenie na to
O ostatných viem, ničmenej s návrhom súhlasím -- je dosť možné, že je tu kopa ľudí, ktorá o tom tiež nevie. Tak či onak, problémy pomalého načítavania dlhých diskusií a zlého zobrazovania zanorených diskusií to nerieši.
Zajímalo by mě, zda jsi před tím ten link nevnímal anebo co sis myslel, že znamená, pokud jsi jej zaregistroval? Nechápu, že jej tolik lidí nezná, když se zobrazuje jako první u každého nového komentáře.
Nevšimol som si ho _vôbec_. Je to IMHO tým, že pri už videných komentároch (ktorých je drvivá väčšina) tam ten link nie je a človek proste nečaká, že pri nejakom zmene statusu komentáru sa bude meniť jeho množina linkov Bohužiaľ, fakt netuším, ako tomu pomôcť, aby to bolo viditeľnejšie. Jediné, čo ma napadá je raz za rok ten osvetový blogpost zhŕňajúci takéto vychytávky (raz za rok -- nie moc často, ale aby sa myslelo aj na nových používateľov a na tých, ktorí na to z nejakého dôvodu zabudli, alebo si nevšimli, že to bolo pridané) + umiestniť to na nejakú wiki základnej funkcionality abíčka a na tú wiki odkaz rovno odniekiaľ z úplného úvodu portálu (nie je už takéto niečo)?
Namísto (mnoha) čísel pořadí komentářů bych si vystačil s „Další komentář“ a „Další vlákno“. První odkaz by dělal to, co nynější „Další“, druhý odkaz by skočil na následující nepřečtený z následujících vláken (teď dělám to, že Sbalím nezajímavý příspěvek a ručně hledám další nepřečtený).
Nebo by stačilo, aby se význam „Další“ přepínal podle sbalenosti jeho komentáře mezi výše popsanými dvěma stavy.
AJAX mám rád, ale je to tak trochu bordel. Ak to človek píše sám od základu, tak sa musí starať o kompatibilitu so všetkými prehliadačmi a 99% času strávi práve na tomto. Ak použije nejakú knižnicu, ktorá toto rieši (osobne mám skúsenosť s jQuery -- skutočne veľmi pekné využitie javaScriptových uzáverov), tak už je samotná funkcionalita hotová za pol hodiny a všetko je fajn, ale problém je, že niekomu môže vadiť veľkosť tých knížníc (typicky až do 100kB, ale dá sa riešiť komprimovaním, atď.).
Na jQuery abíčko přechází a bude se načítat automaticky. Časem bych rád přepsal všecky javascripty, aby jej používaly.
Vsiml jsem si na rootovi, ze prectene komentare jsou zobrazeny sedym pismem. Sice provedeni se mi moc nelibi, ale napad je to dobry. Co myslite?
S |-N |-N |-N |-N ------- S |-N |-NVšechny nové komentáře by tak byly na jedné stránce i s potřebným kontextem, zároveň by nebyl takový problém z jednoho odkazu na komentáře udělat dva (teoreticky by stačilo odkázat jenom hvězdičkou, která označuje nové komentáře). Ovšem jak tohle dostat z databáze jedním SQL dotazem, to nevím…
Dobrý nápad! Je to variácia na to podstromové zobrazovanie, ale človek nemusí kvôli chodeniu do iného vlákna ísť na ďalšiu stránku. Veľmi pekné.
Absolútne proti. Komentáre ako také sú v pohode. Problém je len s Další, nie? Čo tak zobraziť ho inou farbou (nie červenou, ale nejakou nápadnou a zároveň nevnucujúcou sa)? Idea je rovnaká ako pri nových komentároch: tá žltá je príjemná, nebije do očí, ale jasne odlišuje nové od starého, čo je IMHO presne tento prípad. Další je tam ostatne presne len vtedy, keď sú highlightnuté komentáre, na ktoré odkazuje, takže by to bolo všetko pekne previazané. Má to niečo do seba?
Ale v tom prípade by stálo za to pouvažovať aj nad Předchozí. Nie je až tak užitočné, ale symetria nepustí. Keby tam bolo len Další, tak by mi to pripadalo neúplné. Ničmenej, Další zobrazovať vždy je veľmi dobrý nápad. Navyše implementačne to bude asi spočívať len vo vyhodení jednej podmienky, takže ak sa niekomu, kto už videl zdrojáky, chce poslať patch, mohlo by to tu byť už dnes
Ale v tom prípade by stálo za to pouvažovať aj nad Předchozí. Nie je až tak užitočné, ale symetria nepustí. Keby tam bolo len Další, tak by mi to pripadalo neúplné.Vždyť je tam odkaz "výše", který skáče na předka daného komentáře
To ale nie je jediný problém a už vôbec nie nesúvisiaci. Keď máte 100+ komentárov, tak sa stránka načítava zbytočne dlho. Pritom človeka obvykle zaujíma jeden--dva komentáre nad a komentáre pod. Okrem iného sa týmto veľmi odľahčí serveru, ktorí nemusí každému posielať mega dát, čo je ďalší bonus úplne zadarmo
Celkovo: existuje pomerne triviálne a systémové riešenie, ktoré rieši hneď 3 problémy. Vy navrhujete použiť polofunkčný hack, ktorý rieši len jeden problém. Myslím, že nie je moc dôvod to rozoberať ďalej
Sťahovanie je jedna vec, ale odpovedanie iná. Netuším ako by si chcel riešiť toto. Asi na to tiež sú nejaké komunikačné protokoly, ale ja sa v tom moc nevyznám. V každom prípade, keby sa diskusie ábička dali sťahovať do mailového klienta a rovno tam na ne odpovedať (+ celý formatting vláken nechať na mailovom klientovi), tak by to bolo jednoznačné plus (a zasa by sa výrazne uľahčilo serveru, ktorý nemusí renderovať toľko balastu, stačí odosielať prakticky len text komentárov a to dokonca text každého len raz). Ale mám pocit, že toto nebude veľmi schodná cesta. Určite je ďaleko náročnejšia ako zobrazenie príspevkov od určitej úrovne. Ale neviem, ábičko ma už neraz prekvapilo tým, že podporuje dávno veci, o ktorých som ani netušil, tak možno aj toto tu už je, len o tom nikto nevie
Vlákno o NNTP bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Použitelný protokol ne NNTP (news) a dá se přes něj i odpovídat – umí ho aplikace jako třeba Kontact (KNode) nebo Thunderbird.
A částečně už tu dokonce funguje – psal to tu Leoš na můj dotaz, proč není NNTP
Akorát nevím, jak s formátováním – asi by se to muselo posílat jako HTML, aby se zachovaly citace, <pre>, <code> atd.
Celkovo: existuje pomerne triviálne a systémové riešenieMohl byste takové řešení popsat? Máte jeden odkaz na komentáře pod článkem, zprávičkou nebo blogem. V diskusi se objevilo několik nových komentářů. Kam ten odkaz na komentáře povede a co bude na té stránce zobrazeno?
Bude zobrazený vždy len podstrom, ktorý patrí k danému komentáru. Konkrétne Další by prechádzalo komentáre pre daný podstrom, ktorý máte zobrazený, a ak by sa prešli všetky komentáre v podstrame, tak by Další ukazovalo na komentár z iného podstromu, kam sa môžete presunúť ak chcete, atď. Tie podstromy sú od seba už z logiky veci oddelené, takže nevidím problém. A pre konkrétnosť, ako je definovaný pre daný komentár podstrom: máte konfigurovateľné, koľko generácií nad komentárom sa Vám zobrazí (pre zachovanie náväznosti príbuzných komentárov).
Súhlasím, treba to poriešiť trochu. Ideálne by bolo založiť nový článok/feature request.
Ale samozrejme, že je to operácia na strome a hlavne to môže byť netriviálny zásah do kódu. Ak všetky stromové operácie počítajú s tým, že začínajú od top-level, tak upraviť to na viacerých miestach, aby začínali až od daného vrcholu, môže byť pomerne náročné. Ale nevidel som kód ábička (ďalšia z vecí, ktorú chcem časom napraviť!), takže neviem.
Technická poznámka: nemusí to byť les. Môže existovať "nultá" úroveň, ktorá sa nezobrazuje a top-level je naviazaný pod ňu. Tak sa často príspevky, stromové menu a ďalšie veci riešia. Mať pole stromov je trochu choré (aj keď závisí od druhu problému, niekde to môže byť vhodnejšie).
A kolik by to melo byt? 20 pismen?
.ds_hlavicka_novy, .ds_hlavicka, .ds_hlavicka_me, .ds_text, .signature { min-width: 20em; }a není to špatný
.ds_hlavicka_novy, .ds_hlavicka, .ds_hlavicka_me, .ds_text, .signature { min-width: 20em; z-index: 1000; } .ds_text, .signature { background-color: #fff; }Ještě problém s velikostí hlavičky a patičky a je to OK.
Nerozumíme si.V manželské poradně nám pomohou! http://abicko.hrach.eu/jenda.css; BUG: reklama jobs.cz na homepage je najednou černá... Udělám screenshot a přidám to do wiki.
Pokud chcete přidat váš styl mezi ně, dejte vědet redakci.Poslal jsem mail Robertovi. BUGY:
cetl to nekde cele vubec?
Jo.
krom tech flejmeru?
Aha.
Ak ste to nečítali, tak nerobte unáhlene závery Prečo by sa mali opakovať? Tie komentáre sa tam dostanú v priebehú pár dní a tak zlú pamäť ešte nemám (aj keď občas trochu vynecháva, to je pravda
).
Navyše, aj flejmeri sú ľudia a chcu si pohodlne zaflejmovať. Prečo im v tom brániť?
vsechny vety v mem predchozim prispevku jsou tazaci, takhle se zavery nedelaji :)
rovnez nikomu v nicem nebranim
Robenie záverov a opytovacie vety sa nevylučujú. Proste spravíte záver a chcete si ho nechať potvrdiť. Jeden príklad za všetky: "Ste idiot?", čo je veta, ktorú sa ľudia bežne nepýtajú, ak nedôjdu k záveru, že druhá strana idiotom skutočne je. Ostatne, väčšinou sa na takú otázku ani nečaká odpoveď
Veď mne bolo jasné, že záver ste spravili už na začiatku, v opačnom by ste tie otázky formulovali inak
Dopsat ke zdejším diskusím NNTP (news) rozhraní
(sice to není XML, ale stejně by to bylo fajn)
které tu je už asi šest sedm let: nntp://news.gmane.org/gmane.user-groups.linux.czech, viz úvodní stránka poradny
Které ale je jen pro čtení a jen pro poradnu.
Osobně bych uvítal, kdyby se v Ábíčku dalo odhlásit od indikikace poslední změny diskuze. Zatím co tohle si v newsovém klientu udělat můžu a používám, tak na webu diskuze, která se zvrhla a už mě nezajímá, mě pořád v přehledu „Navštívených diskuzí“ straší.
Alternativně by bylo řešením, opět subjektivně, exportovat veškeré diskuze přes NNTP.
Pěkné, o tom jsem nevěděl.
Ideální by bylo, kdyby se přes to dalo i přispívat a fungovalo to i pro jiné diskuse (blogy, články, zprávičky) Ale to by asi bylo složitější na implementaci (předpokládám, že teď se zprávy jednoduše přeposílají na newsový server).
Nedávno jsem nad tímhle přemýšlel a napadlo mě udělat souborový systém (fuse), který by zobrazoval diskuse z databáze jako soubory a s těmi by pracoval NNTP server – tím by mohlo fungovat i přispívání (NNTP server by uložil „soubor“ a souborový systém by se postaral o zápis do DB).
> Dopsat ke zdejším diskusím NNTP (news) rozhraní
A nebo e-mailove. To by take stacilo.
[noreply]
Nedá mi to. Třeba ta diskuze o vegetariánství byla pro nejednoho účastníka velice přínosná.
A tento Váš príspevok je z tých, ktoré majú nejakú hodnotu? [noreply ignored]
Zrovna se jedné takové hluboké* diskuse účastním. Takže moje postřehy:
Jak tu někdo navrhoval omezit maximální hloubku příspěvků a další už řadit jen chronologicky – to by tu diskusi zabilo, byla by zcela nepřehledná, protože se tam diskutuje v několika vláknech o různých tématech a průběžně přibývají další a další větvení a podtémata.
Různé návrhy na „zpřehlednění“ diskuse tím, že se část vlákna vytrhne a dá do kořene stromu a napojí se pomocí odkazů – to je taky hodně chaotické a snižuje přehlednost.
IMHO by se dalo využít faktu, že diskutující nečtou všechny příspěvky, ale jen ten, na který reagují + pár nad ním/pod ním. Řešením by tedy bylo, aby se mi po kliknutí na diskusi (resp. na nějaký zvláštní odkaz) zobrazily pouze nové příspěvky a příspěvky nad nimi, abych viděl, kdo na co odpovídá. Případně by se mohly zobrazit ještě příspěvky o dvě úrovně výš.
Nepřečtené Příspěvky z vyšších úrovní by nebyly vidět vůbec, nebo by byly skryté a daly by se rozbalit, aniž by zabíraly místo ve vodorovném směru.
A pak samozřejmě ještě to oboustranné NNTP rozhraní
*) hloubkou zanoření příspěvků, ne až tak hloubkou myšlenek
Jak tu někdo navrhoval omezit maximální hloubku příspěvků a další už řadit jen chronologicky – to by tu diskusi zabilo, byla by zcela nepřehledná, protože se tam diskutuje v několika vláknech o různých tématech a průběžně přibývají další a další větvení a podtémata.A opravdu se to větvení děje ještě někde v patnáctém zanoření? To chronologické řazení samozřejmě nebylo myšleno tak, že by se příspěvky úrovně 15 a hlouběji seřadily na konec diskuse chronologicky. Bylo to myšleno tak, že se příspěvky v nějakém konkrétním vlákně místo odsazování 16., 17. a dalších úrovní řadily už jen pod sebe. Ostatně není nic snazšího, než si to vyzkoušet, stačí použít tohle CSS:
.ds_odsazeni .ds_odsazeni .ds_odsazeni .ds_odsazeni .ds_odsazeni .ds_odsazeni { margin-left: 0; }Počet úrovní, od kterých se už nemá odsazovat, určíte počtem opakování
.ds_odsazeni
.
.ds_odsazeni { min-width: 20em; background-color: #fff; }Osobně jsem s tím velmi spokojen.
Díky, teď stačí použít vodorovný posuvní, nemusím zvětšovat okno Firefoxu a hýbat s ním
Nápad je to zajímavý, ale od určité hloubky se tam ta informace o hierarchii reakcí stejně prakticky ztrácí (resp. čtenář ji nevidí), takže výsledek je dost podobný stanovení maximální hranice zanoření.
Hlavní ale je, umožnit uživatelům odpovídat do libovolné úrovně – aby v DB ten údaj, na co se reaguje byl. Zobrazení je druhá věc, tam se to dá zkrouhnout a od určité hranice zobrazovat chronologicky, ale důležité je, že ta informace, kdo na co reagoval, je zachována a když se člověk rozhodne v budoucnu změnit způsob zobrazování, má všechna data potřebná k sestavení kompletního stromu.
Môj návrh je, aby sa príspevok, ktorého otec má len jedného potomka neodsadzoval.
Potom by však bolo potrebné nejako (asi graficky) odlíšiť tento prípad od prípadu, keď má otec viacero potomkov.
Tiskni
Sdílej: