Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Aby nedošlo k poškození nebo zybtečnému teplotnímu namáhání, tak může nějaká ta aplikace typu cpufreq (a jiné) v závyslosti na teplotě nastavit chlazení CPU (throttling) a další jiné věci.Přístroj, který dlouhodobě nevydrží pracovat s výkonem, který je deklarován výrobcem, je zmetek. A je úplně jedno, jestli se jedná o notebook, hudební zesilovač nebo mixér - reklamovat. (Pozn. Závyslost s tvrdým y to už je fakt síla.)
Výrobce rozhodně negarantuje nic takového, že se může HW používat permanentně na plný výkon. To by asi neřešil věci jako je Power management atp, že?Power management nesouvisí s tím, jestli můžu nebo nemůžu něco používat na plný výkon. Power management je od toho, aby snížil spořebu HW, když se nepoužívá.
Ad má hrubka. Když někdo u nás na fakultě dělal oponenta diplomce o které nic nevěděl, tak se zaobíral pravopisem a vzhledem.Když někdo neumí pravopis, tak většinou umí vymyslet sto dvacet důvodů, kterými svou nechopnost obhajuje.
ondemand
som mal pocit, že je systém nejaký ospalý. Ako keby mu trvalo 0.5 až 1 sekundu než prešiel z nižšej frekvencie na vyššiu, zatiaľ čo opačným smerom prechádzal ochotnejšie. Možno to závisí od toho čo človek konkrétne robí. Ja som to nakoniec prestal používať (resp. po experimentoch som dospel k tomu, že mi to nevyhovuje). Tiež preto, že to nebol NB ale normálny desktop a nepotreboval som teda šetriť batériu.
Nejde ani nastavit větší krok v procentech pro zvyšování frekvence.
Právě že jde, a to parametrem freq_step
popsaným v článku, ale latence zůstává.
...šetří se tím energie.... ale méně, než když se použije škálování frekvence (Navíc kolik energie se throttlingem ušetří, je trochu sporné, protože ta práce se nakonec stejně musí někdy udělat). U současných procesorů se throttling používá spíš když je procesor přehřátý a je potřeba ho vychladit.
nop
, spotřebuje stejně nebo dokonce méně energie, než když ho necháš tu práci udělat a pak mu snížíš takt a zastavíš ho (hlt
), tak fyzice možná rozumíš teoreticky, ale v praxi je to horší...
cpuinfo model name : Genuine Intel(R) CPU T2300 @ 1.66GHz cpufreq-info hardware limits: 1000 MHz - 1.67 GHz available frequency steps: 1.67 GHz, 1.33 GHz, 1000 MHz .config # CPUFreq processor drivers # # CONFIG_X86_ACPI_CPUFREQ is not set # CONFIG_X86_POWERNOW_K6 is not set # CONFIG_X86_POWERNOW_K7 is not set # CONFIG_X86_POWERNOW_K8 is not set # CONFIG_X86_GX_SUSPMOD is not set CONFIG_X86_SPEEDSTEP_CENTRINO=y CONFIG_X86_SPEEDSTEP_CENTRINO_ACPI=y # CONFIG_X86_SPEEDSTEP_CENTRINO_TABLE is not set CONFIG_X86_SPEEDSTEP_ICH=y # CONFIG_X86_SPEEDSTEP_SMI is not set # CONFIG_X86_P4_CLOCKMOD is not set # CONFIG_X86_CPUFREQ_NFORCE2 is not set # CONFIG_X86_LONGRUN is not set # CONFIG_X86_LONGHAUL is not set # # shared options # # CONFIG_X86_ACPI_CPUFREQ_PROC_INTF is not set CONFIG_X86_SPEEDSTEP_LIB=y # CONFIG_X86_SPEEDSTEP_RELAXED_CAP_CHECK is not setTak by me zajimalo jestli to mam dobre, a proc muj procesor tvrdi ze umi jen tri frekvence, popr. co bych mel udelat proto aby to fungovalo lepe ? Diky
speedstep-centrino
. Jinak mne slapal jen acpi-cpufreq
a ten myslim neumi menit napeti, jenom frekvenci.
<*> Intel Enhanced SpeedStep [*] Use ACPI tables to decode valid frequency/voltage pairs [ ] Built-in tables for Banias CPUs
speedstep-centrino
vubec nezavedl. Nefunguje ani pouziti ACPI pro ziskavani techto informaci a to na zadnem kernelu rady 2.6. Vypada to, ze chyba nejspis nebude v CPU, ale selze neco jineho pri nacitani tech paru pres ACPI.
# dmidecode | grep "BIOS Information" -A4 BIOS Information Vendor: Phoenix Technologies LTD Version: R01-C1L Release Date: 03/25/2005 Address: 0xE59F0
# dmidecode | grep "BIOS Information" -A4 -m1 BIOS Information Vendor: ACER Version: 3A20 Release Date: 01/31/2005 Address: 0xE5240
grep flags /proc/cpuinfo: flags :fpu vme de pse tsc msr mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 tm pbeZvidaveho ctenare by jiste zajimalo, ktery z vypsanych flagu znamena, ze lze menit frekvenci CPU.
Zajímavá idea…
lion:~ # egrep '^stepping' /proc/cpuinfo stepping : 0
Co teď? :-)
Tiskni
Sdílej: