Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Jak je to u Vás?
Ja pouzivam co se mi na danou vec hodi nejlepe. Napriklad domaci, router firewall bezi na freebsd 6.2(proste mi na to sedi nejlepe), Pracovni notebook okupuji windowsXP s kubuntu edgy eft. Vetsinu casu travim v linuxu (90%) a ve windows pouzivam pouze specificke firemni veci (Lotus Notes + vnitrofiremni aplikace + kerio vpn). Cas od casu je potreba napsat neco pro win32 (nyni oracle10g + python 2.5, qt 4.2.2 >>> aplikace pro jednu pracovni skupinu.. ).
Proste si myslim, ze nema smysl resit ideolegicke dilema jestli linux nebo windows. Proste co musis nebo se ti pouziva lip pouzivej. Jestli to mas kvuli praci, tak si muzes koupit licenci (zase tak drahe to neni) nebo dokonce mas nejakou firemni.
Me proste vyhovuje linux vice, vestinou jsem schopen najit to co potrebuji, kdyz ne tak si zkusim nejaky program priohnout jak potrebuji a nyni mam dva nove programy (ktere by se mi hodily), takze je mozna i napisu. Dokonce si na nej pomalicku zvyka i manzelka. Asi mam take stesti, ze nepotrebuji pouzivat nejakou aplikaci, ktera je pouze "win32 only". Jinak jako domaci uzivatel temer nevidim duvod proc by linux nemel plne zastoupit windows
Proste co musis nebo se ti pouziva lip pouzivej.
Bohuzel, prave kvuli ideologickym problemum spojenym s platformou M$ Windows, toto neni stale prilis mozne.
Proto si myslim, ze ma smysl resit ideolegicke dilema jestli linux nebo windows prave proto aby snad jednou svoboda volby byla samozrejmosti.
Nicmene, linux je kazdopadne jen jedna z moznych cest.. otevrenych cest.
Je to protože nechcete platit za MS OS?Ne, mam originalni instalacni CD Windows XP home, presto ho nemam nainstalovany.
Nebo pracujete v oblasti GNU/Linuxu a nejste nuceni umět používat MS OS?Nepracuji, stale student.
Linux pouzivam proto, ze se chova vzdy naprosto predvidatelne. Mam vetsi vyber ve vsem, co potrebuji. Veci ktere nejsou soucasti systemu se daji pohodlne naskriptovat (Napr. zatimco moje multimedialni klavesnice se da ve win zprovoznit jedine se specialnim ovladacem, ktery omoznuje ovladani pouze programu k nemu dodavanemu, tak v linuxu muzu za pomoci prislusnych skriptiku a xbindkeys ovladat cokoliv).
Podstatne vyssi vypocetni vykon - to byl asi hlavni duvod k prechodu: Kdyz jsem zjistil, ze blender mi v Linuxu renderuje podle mereni cirka o 50% rychleji... Kvalitni a ergonomicke graficke prostredi...
A jeste jedna poznamka jen by me zajimalo kolik z tech lidi co se porad ohani "legalnosti" software nema na disku ani jeden neofiko film nebo mp3.
Tohle nemá s nelegálností nic společného, alespoň v rámci autorského zákona
Oddíl 2 Volná užití § 30 (1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu; to neplatí pro zhotovení rozmnoženiny počítačového programu či elektronické databáze nebo rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou. (2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo a) pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla; rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného musí být jako taková zřetelně označena, b) při prodeji originálu nebo rozmnoženin děl, přístrojů pro jejich rozmnožování nebo pro jejich sdělování veřejnosti, rozhlasových nebo televizních přijímačů a počítačů, šíří nebo dočasně zhotoví rozmnoženinu díla v rozsahu nezbytném pro předvedení zboží zákazníkovi. (3) Do práva autorského nezasahuje ani ten, kdo zhotoví na objednávku pro osobní potřebu objednatele tiskovou rozmnoženinu díla na papír nebo podobný podklad fotografickou technikou nebo jiným postupem s podobnými účinky za předpokladu, že nejde o vydanou partituru díla hudebního a že řádně a včas platí odměnu podle § 25. (4) Rozmnoženina zhotovená pro osobní potřebu nesmí být použita k jinému účelu. (5) Ustanoveními odstavců 1 a 3 nejsou dotčena ustanovení § 43 až 45.
Přečti si odstavec 2a)
(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo a) pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla
Zákon nestanovuje povolené zdroje kopií. Samozřejmě, není legální je tahat přes torrent, protože zároveň sdílíš fragmenty autorského díla, což už je jejich distribuce. Ale to, že máš na disku kopie filmů a písniček, podle zákona nelegální není. Aspoň zatím. V novele přibylo jen to, že se musí za každou kopii platit, ale ve smyslu toho, že je teď uvalena "daň" na CD, DVD média a zařízení.
Nejsem právník, a tahle otázka je docela zajímavá.
Fakt nevím. Před pár lety se rušily veřejné služby vypalování ve firmách, a zákon byl prezentován tak, že ti firma nesmí zkopírovat tvůj originál na tvé médium, ale když k tomu sedneš sám a zkopíruješ to, je to už v pořádku. Tohle je podobné, ale zase tam nastává problém, že si ten dotyčný u tebe nekopíruje vlastní věci, ale "tvoje" věci. Když už by došlo na věc, lze říct, že tys šel chystat občerstvení a pustils ho na internet a netušíš, že si něco kopíroval. Těžko říct. To by chtělo právníka, který dobře zná autorský zákon. Nevím, jak je rozlišeno "umožnit zkopírovat" a "distribuovat" (asi by to ale veselé nebylo, protože při stahování torrentu také nedistribuuješ v pravém smyslu slova, ale jen umožňuješ stahovat - distributorem je ten, kdo zveřejní torrent ke svému souboru). Ono by potom bylo na zváženou i to, když se ti někdo nabourá do PC a postahuje si od tebe nějaké věci, žes mu to umožnil špatným zabezpečením svého počítače. Koneckonců myslím, že on to ani zákon neřeší do důsledku, a je to potom na schopnosti právníka, který tě zastupuje (nebo žaluje). Myslím, že je pak důležité, zda ti někdo prokáže úmysl.
Pokud vynechám serverovou oblast, kde opravdu není co řešit - volba je jednoznačná, tak jsem se k jeho nasazení na desktop rozhodnul po té, co mi spolu s mou drahou polovičkou přibyl do života debil, který vymýšlí první poslední, aby nám znepříjemnil život. A utratit za licence na 2 PC řekněme 20.000 korun je podle mne docela úlet...
No a po překonání několika počátečních desktopových problémů jsem si Linux prostě zamiloval, a k Windows bych se nevrátil, ani kdyby mi někdo koupil licence na veškerý potřebný software.
Jinak jsou samozřejmě argumenty pro i proti (ponechám stranou finanční otázku):
Amarok mám taky rád, ale existuje způsob, jak v Digikamu dosáhnout rychlosti náhledu .cr2 za méně než 30s? Nebo jiný program, který zobrazuje raw soubory z digit. fotoaparátu v reálném čase? Pod win je jich dost, v GNU/linuxu jsem bohužel zatím neměl tu čest. Konverze raw souborů problém není, ale jejich výběr ano!+ skvělé multimediální aplikace jako Amarok, Digikam...
Tiskni
Sdílej: