plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Zas musis uznat, ze /usr na NFS je pomerne exoticka konfiguracia..To má být vtip? Dost blbej vtip.
Fanúšikom Ubuntu 7.04 neodporúčam čítať Ve zmíněném článku je to samozřejmě řečnická figura a nadsázka, což bych rád doufal i o této zprávičce, kam se ovšem tento stylistický prvek bez kontextu hodí pramálo.Proč? Připadá mi jasné, že pokud zprávička upozorňuje na článek slovy "nečtěte tento článek", tak je to zřejmá nadsázka a záměrná miniprovokace.
Nehledě na to, nevím, proč by si uživatelé Ubuntu neměli číst kritiku Ubuntu.Však ono to také není myšleno vážně
Především nejde ani tak o zprávičku (která by měla obsahovat stručný obsah zmíněného článku, např. že autor kriticky rozebírá některé chyby v nové verzi), ale o upoutávku + subjektivní pobídku "nedoporučuji/doporučuji - čtěte/nečtěte" - vesměs prvky reklamní. Konkrétně se tato upoutávka tváří jako přímá pobídka k flamewaru na téma "špatné Ubuntu a jeho naivní fanoušci", což je úplně něco jiného, než co obsahuje odkazovaný článek, neboli "zprávička" vypichuje tu nejméně podstatnou větu, jako by byla ta nejdůležitější (což je opět praktika typicky bulvární)Fanúšikom Ubuntu 7.04 neodporúčam čítať Ve zmíněném článku je to samozřejmě řečnická figura a nadsázka, což bych rád doufal i o této zprávičce, kam se ovšem tento stylistický prvek bez kontextu hodí pramálo.Proč? Připadá mi jasné, že pokud zprávička upozorňuje na článek slovy "nečtěte tento článek", tak je to zřejmá nadsázka a záměrná miniprovokace.
Konkrétně se tato upoutávka tváří jako přímá pobídka k flamewaru na téma "špatné Ubuntu a jeho naivní fanoušci",Kdybych to tak vnímal, tak bych ji v tomto znění neschválil. Mně však ten text zorávičky připadá natolik jasně a přehnaně "rejpavý", že si IMHO nikdo nemůže myslet, že by byl míněn vážně.
"zprávička" vypichuje tu nejméně podstatnou větu, jako by byla ta nejdůležitější (což je opět praktika typicky bulvární)Já to naopak vidím jako dobrou upoutávku. Bulvární to sice trochu je, ale vtipným a přijatelným způsobem. V článku ta odkazovaná věta charakterizuje tón celého "povzdechnutí" - "Ubuntu je príma a považuji ho za jednu z těch lepších distribucí, ale pořád má závažné chyby, o kterých jeho uživatelé/tvůrci nechtějí slyšet". Proto si myslím, že je docela vynalézavé na takový článek upozornit takto psanou zprávičkou.
Já to naopak vidím jako dobrou upoutávku. Bulvární to sice trochu je, ale vtipným a přijatelným způsobem.Jde o to, že ze zprávičky by se měl IMHO člověk něco dozvědět, totiž o čem ten odkazovaný článek je, a nikoliv pouze být motivován následovat odkaz ze zvědavosti, co se pod tímto reklamním trikem zase skrývá. Jestli se nemýlím, tak nespolupracuje ABCLinuxu s odkazovanými servery v tom smyslu, že jim zajistí určitý počet reklamních odkazů, a není závislé na tom, kolik lidí na odkaz klikne
V článku ta odkazovaná věta charakterizuje tón celého "povzdechnutí" - "Ubuntu je príma a považuji ho za jednu z těch lepších distribucí, ale pořád má závažné chyby, o kterých jeho uživatelé/tvůrci nechtějí slyšet".Že by o těchto chybách někdo nechtěl slyšet, to právě neodpovídá skutečnosti - to je jen ta řečnická figura, něco jako: "Asi se ti to nebude líbit, ale něco ti řeknu..." Což je trochu něco jiného, než když se z toho pak udělá zprávička, že se řečené někomu nelíbí.
Proto si myslím, že je docela vynalézavé na takový článek upozornit takto psanou zprávičkou.Vynalézavé to právě je až moc, až tolik, že je zprávička úplně o něčem jiném než ten článek
Jde o to, že ze zprávičky by se měl IMHO člověk něco dozvědět, totiž o čem ten odkazovaný článek jeZákladní potíž: já mám pocit, že to vystihuje docela dobře. Ze zprávičky se dozvím, že odkazuje na článek "What's wrong atd.", který o naléhavých věcech mluví odlehčeným způsobem.
Že by o těchto chybách někdo nechtěl slyšet, to právě neodpovídá skutečnosti - to je jen ta řečnická figura, něco jako: "Asi se ti to nebude líbit, ale něco ti řeknu..." Což je trochu něco jiného, než když se z toho pak udělá zprávička, že se řečené někomu nelíbí.Jenže ono to tak je. Totiž - nevím, jestli ve skutečnosti, ale podle autora článku tomu tak je - a to je v této debatě podstatné. Viz "but again, what if some poor schmuck had installed Ubuntu to replace Windows on the recommendation of his Linux nut friend, and he can't even get it to display properly?" A takových vět je tam více. Tj. z pohledu autora článku to skutečnosti odpovídá. Zprávička to tedy nezkresluje - naopak vystihuje autorův sentiment.
Tiskni
Sdílej: