Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vyvozuji, že bugreportovací mechanismus Opera zjevně příliš nepotřebovala, když ho zavádí až teď.Tak to si vyvozujete špatně, protože každá verze Opery opravuje spoustu chyb a na spoust si uživatelé dlouhodobě stěžovali a stěžují. Stačí hledat... Pro vás je rozhodující rychlost na pomalém počíčači, pro drtivou věštinu lidí asi ne, jinak by Firefox nepoužívalo o dva řády více uživatelů než Operu...
Pro vás je rozhodující rychlost na pomalém počíčači, pro drtivou věštinu lidí asi ne, jinak by Firefox nepoužívalo o dva řády více uživatelů než OperuLidé se zdaleka vždy nechovají racionálně. Kdyby se chovali, tak by nenakupovali tam, kde vědí, že koupí šmejdy. Nenakupovali by drahý benzin u červené pumpy, přestože za rohem u žluté pumpy je přesně tentýž benzin o korunu na litr levnější. A nepoužívali by Firefox, přestože by jim Opera vyhověla mnohem lépe
A nepoužívali by Firefox, přestože by jim Opera vyhověla mnohem lépeA to se domníváte na základě čehopak?
To o CNETu nevím, máte podrobnosti?Vím jen to, že CNET na svých webech zobrazuje reklamu (částečně pay-per-click, částečně placenou za stažení po přechodu přes odkaz) na mozillí produkty.
Postupně odhaluji vaše manipulativní a praktiky. Neustále mluvíte za nějakou "drtivou většinu". Vy jste s tou "drtivou většinou" mluvil?Drtivá většina užvatelů, kteří nepoužívají výchozí prohlížeč (IE), si vybrala Firefox, přestože mohla i Operu a spoustu dalších. Podle různých statistik u Firefoxu preferuje i většina lidí, která jej zkusila spolu s více prohlížeči včetně Opery. A recenze a ocenění, to je úplně jasné. Po Opeře obrazně řečeno neštěkne ani pes, marketingové oddělení Opery může na svých stránkách přes urputnou snahu vystavovat tak akorát prázdnou výkladní síň (ve srovnání s Firefoxem).
A to s tím vyvozováním byl z mojí strany zjevný flamebait - ve skutečnosti nikdy nepoužívám poslední verzi Opery, protože mi obvykle příliš padá. Ale chyt' jste na první našlápnutí.Takže se otevřeně přiznáváte k tomu, že kontrola kvality je v Opeře nic moc a používáte děravou verzi prohlížeče se známými chybami. A co tedy vlastně potom používáte, když každá nová verze je problémová?
Drtivá většina užvatelů, kteří nepoužívají výchozí prohlížeč (IE), si vybrala Firefox, přestože mohla i Operu a spoustu dalších.Vy to líčíte, jako kdyby ta naše mýtická drtivá většina dělala nějaké výběrové řízení na alternativní prohlížeč, ve kterém komise pro vyhodnocení nabídek doporučila FF. Ale takhle to nefunguje, jestli jste si všimnul. Rozdíl v reklamě na FF a Operu je obrovský. Vsadím se, že kdyby měla Opera dříve takovou reklamu, jako FF, byla by úplně někde jinde. Opera totiž byla feature-packed prohlížeč v době, kdy FF ještě pořádně nefungoval.
Podle různých statistik u Firefoxu preferuje i většina lidí, která jej zkusila spolu s více prohlížeči včetně Opery.Hohoho, tak to bych se moc divil, že by běžný uživatel vyzkoušel Operu se všemi jejími fíčurami, které má i v základní instalaci, a dal přednost FF, pro kterou musí pracně hledat a zkoušet rozšíření. Prosím odkaz na nějaké statistiky.
A recenze a ocenění, to je úplně jasné.Není. Prosím odkaz.
Po Opeře obrazně řečeno neštěkne ani pes, marketingové oddělení Opery může na svých stránkách přes urputnou snahu vystavovat tak akorát prázdnou výkladní síň (ve srovnání s Firefoxem).Po Firefoxu obrazně řečeno neštěkne ani pes, marketingové oddělení Mozilla Foundation může na svých stránkách přes urputnou snahu vystavovat tak akorát prázdnou výkladní síň (ve srovnání s Internet Explorerem - používá ho přece drtivá většina).
Takže se otevřeně přiznáváte k tomu, že kontrola kvality je v Opeře nic mocNe, to jsem trochu nadsadil, poslední dobou mi padá jenom málokdy. Ovšem FF zase pěkně otravuje moji manželku, když jí při každém sezení spadne.
a používáte děravou verzi prohlížeče se známými chybami. A co tedy vlastně potom používáte, když každá nová verze je problémová?Teď zrovna Operu 9.24 a nemám s ní problém. To s tím padáním nových verzí jsem trochu přehnal (už je to dávno, co se mi to stalo), nesmíte mě hned brát za slovo. No, doufám, že nějak brzo opraví to padání FF, ženu už to začíná štvát, vždycky ji vyděsí ty hlášky o tom odesílání chyb. Posledně si radši pustila Konqueror.
Rozdíl v reklamě na FF a Operu je obrovský. Vsadím se, že kdyby měla Opera dříve takovou reklamu, jako FF, byla by úplně někde jinde. Opera totiž byla feature-packed prohlížeč v době, kdy FF ještě pořádně nefungoval.Oba prohlížeče začínaly prakticky od nuly. A Firefox 3 roky po vydání první hlavní verze používá asi 17x více uživatelů (dle Net Applications) než Operu 11 let po uvedení. Ukazuje to na problém Firefoxu nebo neschopnost a amatérismus Opery? Nebýt úspěchu a tlaku Firefoxu, možná by byla Opera stále placená nebo s reklamním pruhem a dramaticky by se nesnížil počet webů optimalizovaých pouze pro IE, takže užvatelé Opery mohou Firefoxu v kadém příapdě poděkovat.
Podle různých statistik u Firefoxu preferuje i většina lidí, která jej zkusila spolu s více prohlížeči včetně Opery.
Hohoho, tak to bych se moc divil, že by běžný uživatel vyzkoušel Operu se všemi jejími fíčurami, které má i v základní instalaci, a dal přednost FF, pro kterou musí pracně hledat a zkoušet rozšíření. Prosím odkaz na nějaké statistiky.Počet stažení rozšíření je méně než procento a možná i než promile počtu stažení (resp. uživatelů - podle tržního podílu) Firefoxu.
Vždyť jsem to odkazoval hned v následující větě. Příště lépe čtěte.A recenze a ocenění, to je úplně jasné.Není. Prosím odkaz.
Srovnávejte prosím srovnatelné (ocenění, recenze - podle naprosté většiny se IE 7 nevyrovná MF 2), nevymýšlejte si blbosti, nepřekrucujte fakta a neodbíhejte od nich. Máte poněkud mylnou představu, pokud 100 milionů uživatelů MF a trvale rostoucí tržní podíl na úkor IE (přes vydání nové verze) znamená "neštěkne ani pes". To mnohem více sedí právě na těch pár milionků uživatelů Opery (ještě před rokem byl používanější Netscape a dnes ji překonává i Safari). I podíl Linuxu je dnes už vyšší než u Opery...Po Opeře obrazně řečeno neštěkne ani pes, marketingové oddělení Opery může na svých stránkách přes urputnou snahu vystavovat tak akorát prázdnou výkladní síň (ve srovnání s Firefoxem).Po Firefoxu obrazně řečeno neštěkne ani pes, marketingové oddělení Mozilla Foundation může na svých stránkách přes urputnou snahu vystavovat tak akorát prázdnou výkladní síň (ve srovnání s Internet Explorerem - používá ho přece drtivá většina).
No tak vidíte, že si umíte poradit. O tom to celou dobu je. Pokud byste nepoužívali to, co vám na daném HW a prostředí (nastavení) nejlépe vyhovuje, šídili byste jen sami sebe.a používáte děravou verzi prohlížeče se známými chybami. A co tedy vlastně potom používáte, když každá nová verze je problémová?Teď zrovna Operu 9.24 a nemám s ní problém. To s tím padáním nových verzí jsem trochu přehnal (už je to dávno, co se mi to stalo), nesmíte mě hned brát za slovo. No, doufám, že nějak brzo opraví to padání FF, ženu už to začíná štvát, vždycky ji vyděsí ty hlášky o tom odesílání chyb. Posledně si radši pustila Konqueror.
Oba prohlížeče začínaly prakticky od nuly. A Firefox 3 roky po vydání první hlavní verze používá asi 17x více uživatelů (dle Net Applications) než Operu 11 let po uvedení. Ukazuje to na problém Firefoxu nebo neschopnost a amatérismus Opery? Nebýt úspěchu a tlaku Firefoxu, možná by byla Opera stále placená nebo s reklamním pruhem a dramaticky by se nesnížil počet webů optimalizovaých pouze pro IE, takže užvatelé Opery mohou Firefoxu v kadém příapdě poděkovat.Ukazuje to především na marketingovou úspěšnost FF. Souhlasím ale s tím, že Opera bez banneru je zřejmě zásluha FF.
Počet stažení rozšíření je méně než procento a možná i než promile počtu stažení (resp. uživatelů - podle tržního podílu) Firefoxu.Ale to nepotvrzuje, že titíž lidé, kteří stáhli FF, také stáhli a vyzkoušeli Operu. Jste mimo mísu.
Srovnávejte prosím srovnatelné (ocenění, recenze - podle naprosté většiny se IE 7 nevyrovná MF 2), nevymýšlejte si blbosti, nepřekrucujte fakta a neodbíhejte od nich. Máte poněkud mylnou představu, pokud 100 milionů uživatelů MF a trvale rostoucí tržní podíl na úkor IE (přes vydání nové verze) znamená "neštěkne ani pes". To mnohem více sedí právě na těch pár milionků uživatelů Opery (ještě před rokem byl používanější Netscape a dnes ji překonává i Safari). I podíl Linuxu je dnes už vyšší než u Opery...Argumentoval jste tady tou svojí "drtivou většinou", která si jako alternativní prohlížeč zvolila FF, protože je nejkvalitnější. Podle stejné logiky je ovšem nejkvalitnější IE, protože ho používá zdaleka nejvíc lidí. Co na tom nechápete?Snad všechno kromě Opery (a IE) dlouhodobě roste, jen Opera stagnuje nebo roste jen velmi nepatrně... No jo, kvalitka... :D
No tak vidíte, že si umíte poradit. O tom to celou dobu je. Pokud byste nepoužívali to, co vám na daném HW a prostředí (nastavení) nejlépe vyhovuje, šídili byste jen sami sebe.Nenene, o mně a o tom, jestli si umím nebo neumím poradit se tady nebavíme. Bavíme se o použitelnosti browserů. A ukázalo se, že FF manželce padá, zatímco mně Opera vlastně ne. Je mi líto.(Podobně až v Konqeueroru nepůjde nějaká důležitá stránka, kterou potřebujete, tak si raději pustíte něco jiného, v čem to půjde.)
Opera bez banneru je zřejmě zásluha FF.Hm. Nejsem si tím tak jist. Protože uvolnění Opery jako freeware předcházela nejprve kampaň k 10. výročí založení firmy v září 2005 (viz. zdroj) během níž bylo možné zdarma získat sériové číslo. Načež zanedlouho potom byla uvolněna úplně. A důvodem nebyla konkurence firefoxu jak se nám snaží podsouvat p. Tomeš, ale fakt že příjem za licence desktopové verze byl zcela marginální oproti příjmům za Operu pro mobilní telefony, která zdarma není. Ze strany Opery to byl v podstatě reklamní tah a vstřícné gesto vůči jejím věrným uživatelům, protože její zastoupení po této akci nijak dramaticky nestouplo. Znamená to jen tolik, že těm co ji skutečně používali nebývalo zatěžko zaplatit těch cca 1300Kč za licenci a nejspíš jim i za to stála. Firefox před verzí 1.5 - která se objevila na konci listopadu 2005 - to byl pernamentní bug. Opravdu použitelný začal být až od dvojkové verze. Mnohde byl nasazen jako alternativa místo IE. Opera ale není Firefox. Srovnatelným kusem software, jehož integrální součástí je mailový klient je Mozilla (Iceape) na jejímž jádře Firefox staví. Přestože je vztah uživatelů vůči této mateřské aplikaci poněkud macešský, zůstala skupina uživatelů a vývojářů, která nenechala Mozillu kleknout - nejspíš jí tedy takový typ aplikace vyhovuje a zdá se mi velmi pravděpodobné, že po posledních informacích ohledně vývoje Thunderbirdu se k ní zase část uživatelů vrátí. Mimoděk se mi vnucuje paralela Ubuntu versus Debian, ale to už patří do jiné diskuze..
Tak si poznámky o měnícím pohledu na pravdu laskavě odpusť, už proto, že nemáš jediný argument ani důkaz.No, hlavne ze ty mas dukazu plnej anal...
Firefox si lidé vybrali a používají ho, protože chtějí, přestože se nedá IE normálně odinstalovat.V mnoha případech tomu tak není. Často lidé používají Firefox proto, že jim ho nainstaloval správce s tím, že už nebudou mít v počítači tolik havěti, jako měli dosud s IE (případně jim rovnou odevšad odstranil ikonu s modrým éčkem, aby už nebyli schopni IE spustit).
Ale lze z toho usuzovat, že drtivá věština uživatelů Firefoxu nepotřebuje hledat jediné rozšíření nebo přecházet na jiný prohlížeč.Lze z toho bezpečně usuzovat, že jim FF někdo nainstaloval, nebo že se setkali s reklamou na něj. Nic víc.
Vaše logika stejná není, divím se, že to vůbec nechápete.Já se zase divím, že se musíte pořád snižovat k takovýmto osobním útokům namísto věcné argumentace. Věcné, ne výkřiků typu "neštěkne ani pes" nebo "neschopnost a amatérství".
Firefox si lidé vybrali a používají ho, protože chtějí,Samozřejmě. Taky mi stačila Felicie, dokud jsem se neprojel Mondeem.
přestože se nedá IE normálně odinstalovat.To je úplně irelevantní, jak víte, protože se normálně po instalaci FF nebo O nastaví jako výchozí prohlížeč a IE pak v systému nepřekáží.
IE si lidé nevybrali, byl jim dodán se systémem a leckdy o jiném prohlížeči ani nevědí.Nebo si vybrali žádný ten "firefoks" si do počítače neinstalovat. Můj bratranec má PC řadu let jako koníček, je spokojený s IE a Maxthonem a FF výslovně odmítá (hlavně sem teď nepište, že je idiot, když nechce místo IE používat FF, protože to bych se teprv musel rozčílit).
Nějak neumíte vyvozovat. Opera kopíruje od Firefoxu už roky, mohl bych popsat z hlavy desítky věcí...Ne, počkejte, vím! Třeba... ...obnovu relace po pádu! Nebo obnovu posledních zavřených záložek! Nebo snad i Widgety? Všechno to sprostě obšlehli! Podlí seveřani!
Všichni navzájem od sebe něco obšlehli, to je jasné.Když je to jasné, tak proč mi to píšete? Já to napsal už dávno.
Můžete se možná dohadovat (s někým jiným ovšem, mě to přestává bavit) kdo obšlehnul co a kdo toho obšlehnul víc, a kdo dočůral dál, ale to je asi tak všechno. Myslím, že je to normální věc a že je to dobře. Kdyby Microsoft neobšlehl do IE záložky, tak bych v práci musel otvírat X oken jako debil, takže i obšlehnutí ze strany MS je pro mě vítaný.O tom vše jsem již také psal.
A to by z mojí strany asi tak stačilo, vracím se mezi dospělý lidi.Nějak vám uniklo, že jsem dospělý.
Nějak vám uniklo, že jsem dospělý.
Byli to dospělí muži. Respektive žili několik desetiletí, což se v některých společnostech považuje za totéž.Myšlenkové asociace umí být pěkně škodolibé
T. Prachett, Otec Prasátek
Já to napsal už dávno.Tak proč nám tady vykládáte, že Opera opisuje od FF, když jste předtím napsal, že to dělají všichni? Budete nám tvrdit, že je to kvůli tomu, abyste vyvrátil lživé fámy Opery? :D
Nějak vám uniklo, že jsem dospělý.To se pozná podle toho, že člověk zachovává v diskuzích věcný tón a jistou míru zdvořilosti. Napsat o někom, že je debil, nebo že si vymýšlí blbosti, to není zdvořilé a dospělý člověk se takto neprojevuje.
Pokud se dožeru, tak ze svých archívů vyhrabu všechny možné buildy od r. 1996 a hned bude jasné co kdy se v Opeře objevilo. Firefox je tady s námi necelé čtyři roky tak nemelte jak z něj Opera kopíruje.Opravdu si tu Operu vytáhněte, abyste se konečně pořádně chytl za nos a zastyděl se, jak tu veřejně lžete. Už se na to moc těším. Tak co, troufente si do toho jít?
Netscape Communicator 4 přinesl řadu zajímavých vylepšení.Ano, například podstatně horší stabilitu
Volba názvu projektu je docela složitá věc, nemělo se to stát, byla to chyba, ale jméno produktu je v tom kusu počítačového kódu, který uživatelé používají, stejně jen pár znaků a jde o tu fukcionalitu a použitelnost celkově.To fiasko s volbou názvu ukazuje hlavně na amatérismus, s jakým byl projekt veden.
když se ani nedovede aktualizovatSoftware se nemá co sám aktualizovat. To je záležitostí distribuce a aplikace do toho nemají zasahovat.
uložit panely do záložekAno, to je funkce, kterou uživatelé opravdu postrádají
špatně zobrazuje (nebo zcela nefunguje) řadu webůTypicky weby, které jsou špatně napsány. Když někdo zprasí web, nemůže předpokládat, že to prohlížeč zobrazí správně. Horší jsou situace, kdy se špatně zobrazuje správně napsaný web - jeden takový ošklivý bug ještě nedávno obsahovalo jak Gecko, tak KHTML.
Software se má co sám aktualizovat v době, kdy na bezpečnosti záleží a kdy více než 4/5 jeho uživatelů používají jiné systémy než Linux.Z těch "jiných systémů" má smysl hovořit jen o Windows. Ano, tam se může (a v podstatě i musí) opravdu aplikace sama aktualizovat, protože drtivá většina uživatelů jede s plnými právy (Administrator) a tedy jen odklikne jeden dialog. Jak se to chová ve Vistě, to opravdu netuším, ale přinejmenším bude potřeba potvrdit "eskalaci" práv, jinak to nepůjde nainstalovat.
Ty weby nemusí být špatně napsány, ale autorům se obecně nevyplatí obtěžovat se a ztrácet čas testováním a laděním pro prolížeč (který má také implementační chyby), který používá pouze kolem 8 promile uživatelů, když pouze s několika prolížeči (IE 6 a vyšším, Geckem a Webkitem, případně textovou) pokryjí zhruba 99 % uživatelů.Jenže Opera je nejvíc v souladu se standardy a doporučeními. Proto stačí web vytvořit maximálně podle standardů (k čemuž se hodí vizuální kontrola v Opeře) a pak už jen vyřešit odchylky v jednotlivých prohlížečích (především v IE).
Jenže Opera je nejvíc v souladu se standardy a doporučeními. Proto stačí web vytvořit maximálně podle standardů (k čemuž se hodí vizuální kontrola v Opeře) a pak už jen vyřešit odchylky v jednotlivých prohlížečích (především v IE).A můžete to nějak dokázat nebo jde jen o váš dojem?
Ale já moc dobře pochopil, jak se s ní pracuje. Ale (společně se stamiliony lidí včetně zkušených expertů a zkušených recenzentů).Tak a teď konec srandy. Nechceš mi tvrdit, že skutečně věříš tomu, co jsi teď napsal? Pokud ano, tak nástup do praxe (pokud teda nebudeš na nějaké manažerské, či marketingové pozici) tě asi přesvědčí :-P
Klávesovou zkratku a přístup z hlavní nabídky programu pro smazání všech soukromých dat přinesla také později - až po Firefoxu.Takže odstrašujúci príklad:
Bokrovina, že?
(Ti, kdož prošli nebo procházejí Fakultou aplikovaných věd na ZČU, pravděpodobně vědí. )
Mám dojem (podle všeho, co tu v posledních týdnech vidím), že to schvalování je jen formalita a schvaluje se tu kde co hned, jak je to možné a ani se to moc nečte.Tvůj dojem je samozřejmě (jako i v mnoha jiných případech) mylný. Ale co také od tebe čekat jiného, že? Shazování, ponižování, urážky a pomluvy, to je tvůj hlavní repertoár. Bohužel.
nejposlednější?Poslední verze Opery je 9.24, nejposlednější je pak zmíněný build 1636. To je jasné, ne?
Nejposlednější neexistuje.Neexistuje? Silné slovo.
Když je více srovnatelných produktů, tak ze špatného populárnější neuděláte.Ale ano. Příkladů je mnoho. Třeba některé politické strany, některá auta, finanční a pojišťovací produkty, noviny a časopisy atd. atd.
Kdyby tomu tak bylo, tak je Linux mnohonásobně horší než Windows a to by ho asi nikdo z nás nepoužíval, ne?Samozřejmě. Stejně tak třeba Ford Focus není horší než Škoda Octavia, přestože ho (u nás) používá mnohem míň lidí.
alespoň jeden z názorů je PetrůvDodatek: počet diskusí, v nichž je jen jeden Petrův komentář, je statisticky nevýznamný
Tiskni
Sdílej: