OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Náčelník: Ten Varel je jak sedmiletý dítě! (k učiteli) Václave, prosím tě, ty jako pomocnej učitel mu to snad budeš umět vysvětlit!
Učitel.: Náčelníku, já myslím, že tady na severu se nemusíme oslovovat plnými tituly. Stačí, když mi budeš říkat učitel.
Náčelník: Dobře. Tak to Varlovi vysvětli.
Zaujaly mě ty vícejaderné procesory. Je to prostě jen z nouze ctnost - neschopnost šponovat frekvenci.To mě taky zaujalo. Netvrdím, že bych uživil nějakých osm procesorů, ale dvě až čtyři jádra by se mi šikly. Používám sice většinou jen jednu aplikaci, ale často se stává, že na pozadí běží nějaký jiný proces a zbytečně zpomaluje. A řekl bych, že i kdyby se nemělo začít programovat vyloženě paralelně, většina aplikací by si časem cestu na dvě tři jádra našla. (Bez mučení se ovšem přiznávám, že tomuhle téměř nerozumím.)
přemýšlení je jen jeden běžící procesUpřesnil bych to na maximálně jeden běžící proces. Takhle by to mohlo vypadat, že jde o právě jeden proces, a to byste některým moc fandil
Ale ona ta práce v mnoha případech rychlejší je. A v mnoha dalších by být mohla, ale aplikace bohužel není napsaná tak, aby toho využila. Typickým příkladem je POV-Ray - raytracing se škáluje prakticky lineárně, ale přesto je venku teprve beta od verze 3.7, která umí víc procesorů využít. Z dalších, na které jsem narazil, namátkou třeba John-the-Ripper nebo applydeltaiso.
Takže považuji za naprosto přirozené, že v okamžiku, kdy není únosné dále zvyšovat frekvenci dřívějším tempem, se výrobci procesorů zaměří na jiné způsoby zvyšování výkonu. Stejně jako v okamžiku, kdy přestalo být únosné, aby dále rostla stejným tempem frekvence systémové sběrnice, začaly procesory běhat interně na vyšší frekvenci, než na jaké komunikovaly s okolím - a tehdy (486DX2) se na tento trik veřejnost také dívala s nedůvěrou.
POV-Ray rozhodně není typický příklad, je to naopak velmi speciální úloha, co lze paralelizovat. A kdyby takové byly všechny, tak je no problém.
POV-Ray jsem uváděl hlavně jako příklad programu, který je pro paralelizaci v podstatě ideálním kandidátem, a přesto to ještě nedávno neuměl (budeme-li brát oficiální release, tak neumí dodnes). Pak je tu ještě řada takových, které by to potřebovaly "jako prase drbání", ale neumějí a ani se s tím nepočítá.
A jasně, že přidávání jader je v této situaci "přirozené", jenže to má tu nevýhodu, že to neumí zrychlit všechny aplikace, ale jen některé.
To je samozřejmě pravda. Ale budeme-li se bavit o CPU-intensive aplikacích, tam je IMHO procento těch, které by dokázaly z vícejádrových procesorů těžit, nezanedbatelné. U běžných desktopových aplikací to tak sice většinou moc není, ale tam většinou problém stejně není v rychlosti procesoru, roli hraje spíš disk nebo sběrnice (s PCI-E už moc ne). Takže tvrdím, že vícejádrové procesory přínosem jsou, zvlášť když můžete mít čtyřjádro za 2274 Kč nebo - bojíte-li se té medializované chyby - tříjádro za 2499 Kč a ceny levnějších dvoujádrových modelů jsou prakticky na úrovni jednojádrových.
POV-Ray rozhodně není typický příklad, je to naopak velmi speciální úloha, co lze paralelizovat. A kdyby takové byly všechny, tak je no problém.No IMHO se ulohy daji rozdelit do dvou kategorii - V prvni kategorii jsou ulohy, ktere je mozne implementovat tak, aby byly dost rychle na prakticky vsech soucasny PC. V druhe kategorii jsou ulohy, ktere vyzaduji obrovsky vypocetni vykon a jsou dobre paralelizovatelne. Osobne me nenapada nic, co by bylo znacne vypocetne narocne a spatne se to paralelizovalo.
From the opposite point of view, I do grant that web browsing probably will get better with multicores. I’ve been talking about my technical work, however, not recreation.Jinak, moderní překladače paralelizují překlad třeba Cčka v jednom souboru? (já opravdu nevím, já se ptám). Protože jestli to je na úrovni make -j, tak při Knuthově stylu to zřejmě moc nepomůže.
gcc
make -j
– vzhledem k tomu, že Knuth pravděpodobně píše program pro větších částech, mělo by mu make -j
pomoci, ne? Tedy pokud vůbec používá make
. Každopádně pokud je Knuth jediný, kdo vícejádrové procesory nevyužije, je asi docela dobré pro ostatní ty vícejádrové procesory vyrábět.
Tiskni
Sdílej: