Firma X zaslala předžalobní výzvu vývojáři projektu Nitter (Wikipedia), open-source alternativního frontendu k sociální síti X (ex-Twitter), a provozovatelům instancí jako XCancel, které umožňovaly číst příspěvky bez přihlášení, reklam a javascriptu. Údajně se dopouštějí „sběru dat“. Zdrojový kód Nitteru vývojář archivoval. Vývoj již dříve přerušil v roce 2024 po tehdejším omezení API X. X je dceřiná společnost SpaceXAI Elona Muska, provozující mj. kontroverzního chatbota Grok.
Bylo vydáno Ubuntu 26.04.1 LTS, tj. první opravné vydání Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek a oprav na Discourse.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2025 (pdf). Incidentů ubylo, sofistikovanost útočníků roste.
Open source softwarový stack AMD ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán v nové major verzi 10.0. S ROCm.AI. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Finanční skupina Partners se stala minulou neděli obětí kybernetického útoku, při kterém se útočníci dostali k některým osobním údajům klientů. Společnost o tom informovala ve čtvrtek. Ujišťuje, že peníze klientů nejsou v ohrožení. „Kybernetický útok zasáhl část IT infrastruktury naší společnosti. Ihned po zjištění útoku jsme s pomocí externích bezpečnostních odborníků začali intenzivně pracovat na minimalizaci škod. Útočníci se
… více »Americká technologická společnost Meta Platforms se dohodla, že zaplatí až zhruba 18 miliard dolarů (asi 373 miliard Kč) za mimosoudní urovnání sporu o závislosti dětí na sociálních sítích a provede významné změny pro jejich používání mladistvými. Téměř tři desítky států USA firmu v roce 2023 obvinily z toho, že sítě Facebook a Instagram vědomě navrhla tak, aby u dětí vyvolávaly závislost, a zatajovala tyto dopady před veřejností. Firma se
… více »Byl publikován aktuální přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Blíží se vydání podporující čipy M3. Vývojáře lze podpořit na GitHub Sponsors a Open Collective.
Kancelářský balík LibreOffice byl vydán ve verzi 26.8. Mimo jiné vylepšuje typografii a kompatibilitu s formáty MS Office, více v poznámkách k vydání.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 23.1.0, tj. první stabilní verze z nové řady 23.1.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
Řešení dotazu:
-option "grp:toggle" u setxkbmap.
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "cz_qwerty"
EndSection
Prostě česka a na psaní @ atd zmáčknout altgr + 2 a můžeme psát takto další znaky altgr + e = € atd....... stačí zmáčknout altgr a mačkat klávesy a zjistíme co kde je. \|€¶ŧ←↓→øþ~đĐ[]`'łŁ°#&@{}^<> .....
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty"
Option "MapName" "Standard Keyboard [ pc104 + toggle ]"
Option "XkbOptions" "grp:switch,grp:shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection
A kdyz mam anglickou klavesnici, tak muzu ceke znaky pouzivat pres AltGr - bez nutnosti trvaleho prepnuti (prisel jsem na to tedka
). Shift+Shift prepinam anglickou/ceskou_qwerty.
◆ Paste, tak mám naprosto lamerskou klávesnici. A vidím, že jsem mohl dopadnout ještě hůř ;-)
Kromě toho, zavináč se píše Shift-2.
) a tyhle vymoženosti tam ještě nedorazili.
O psaní zavináče jsem informován velmi dobře. Nechť si autor příspěvku na nějž právě odpovídám tipne jakou klávesnici mám vepsanou v konfigurácích
Ale nejvíc mě štvou klávesnice, kde na jednu klávesu vždycky narvou Z a Y. Když už je teda ve widlích qwertz a používá to už asi každý, tak prosím, já si pomocí šroubováku qwerty vyrobím sám. Ale mít na jedné klávese natištěna dvě písmena…
Vychází to z rozložení používaných na psacích strojích, na které je i nějaká norma. A to vycházelo z používanosti jednotlivých kláves. Ono totiž od toho jakým prstem píšeš a kam s ním saháš, vyplývá rychlost psaní. V angličtině je "Z" používané málo, tak je pod levým malíčkem, který ještě musíš vykloubit kamsi dolů. I když mám takové matné tušení, že to "Z" nahoře jsem převzali od Němců.
Zkus se podívat, jak to třeba mají rozložené Francouzi, a začneš tu jednu atypičnost u české klávesnice považovat za banální.
jinak, já jsem si po prvním hard resetu palmíka nastavil klávesnici na qwertz.. a jsem zvyklej doteď... A měnit nebudu, qwerty mi fakticky nevyhovuje.. :-P (PS: kdyby se někdo ptal, mám treo 650
)
Tiskni
Sdílej: