Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
a to je takovy problem hodit si do nejake virtualky na 10minut 32b linux? (pozn. po carou: jsi ovce, nikdo normalni takovou hovadinu jako je scitani nemuze vyplnit... jen nesvepravna ovce. myslela jsem, ze aspon ajtaci, resp. linuxaci maji rozum, ale vidim, ze ne)
yum install xournalXournal sice neumi vyplnovat formulare, ale umi je pomerne jednoduse "pripominkovat"/anotovat a pres to jsem si vyplnil prispevek do cerne diry jmenem CSSZ a prilohu c. 1 PrDPFO, ktere obe nemaji interaktivni formular. Opravuji, cerna dira CSSZ ma formular, ale ten je formou dalsiho trojskeho kone jmenem Filler602
Jen je skoda, ze snad krome prohlizeni Linux neumi s PDF nativne pracovat. Jako nativni nepovazuji ani closed-source ani JAVA aplikace.
Jeste jsi zapomel na mono
Nechapu co je na Java aplikacich spatneho...
Ja snad najdu dostatek sebeucty, abych v tomto pripade hlasite poslal stat do prdele.Ano, toto řešení už se osvědčilo před rokem 1948 u nás nebo ve třicátých letech v Německu. Tenkrát možná ještě lidé nemuseli vědět, k čemu to povede – jenže my už dnes víme, jak to dopadlo. Je neuvěřitelně hloupé tu samou chybu opakovat.
to je obdobný přestupek zhruba ze stejným trestem (pokutou)Za přecházení na červenou je tuším bloková pokuta max. do 1000 nebo 2000 Kč (v praxi ale bývá méně, pokud člověk nepřechází na červenou vyloženě nebezpečně, tak to nejspíš skončí domluvou, nebo pokutou v řádu 200 až 300 Kč). To je rozhodně méně, než 10000 Kč kterými se vyhrožuje za sčítání. U daní jsou to nějaká procenta z daně za den, minimum je 500 Kč, ale aby sankce dosáhla 10000 Kč tak by člověk musel na daních dlužit přes 100 000 Kč déle než půl roku.
themax@themax ~ $ /opt/Adobe/Reader9/bin/acroread 36796CB7.pdf
(acroread:11897): Gtk-WARNING **: Nelze nalézt systém motivů v module_path: "qtcurve",
(acroread:11897): Gtk-WARNING **: Nelze nalézt systém motivů v module_path: "qtcurve",
terminate called after throwing an instance of '_miExceptionInfo'
themax@themax ~ $ pacman -Ss qtcurve
extra/qtcurve-gtk2 1.8.7-1 (qtcurve) [nainstalovaný]
A configurable set of widget styles for KDE and Gtk
extra/qtcurve-kde3 1.8.3-1 (qtcurve)
A configurable set of widget styles for KDE and Gtk
extra/qtcurve-kde4 1.8.6-1 (qtcurve) [nainstalovaný]
A configurable set of widget styles for KDE and Gtk
themax@themax ~ $
64bit Archlinux.
yaourt -S lib32-libidn
Jinak můj názor je, že je to jen další vyhozená hromada peněz. Vůbec nechápu, že to někdo nezarazil. Počty lidí mají nahlášeny na obecních a městských úřadech a bezdomovci se stejně nesečtou. A co je komu do toho kolik metrů má moje kuchyň :-/
Trvalo to asi tak dlouho jako…Což mi přijde dost, minimálně přečtení Adobí licence je na hezkou chvíli.
Co proboha řešíte ?Svoj počítač používam na internetbanking a aj na prácu. Nebudem tam inštalovať len tak hocičo.
Tiskni
Sdílej: