Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
showmount -e
, ale když jsem začal pracovat se Solarisem, tak jsem si zvykl na cd /net/server/
a bylo to...
ls /media/disketa
a system vam automaticky vypise obsah vlozene diskety.
Proste a jednoduse, nebudete muset rucne pripojovat zarizeni pomoci mount a umount. Je to pohodlne. Zvlaste odpojovani, kdyz vydrzite tech 30 sekund (nebo kolik si nastavite) na zarizeni v systemu nesahat, automaticky se odpoji.
Proč to v jinejch systémech jde a v linuxu ne..Jsem si jistý, že to nějak jde. Ovšem věc se má tak, že automatické připojování a odpojování není ve světě Linuxu/Unixu považováno za výhodu. Je to spíše pro ty, kteří chtějí Linux přiohnout k obrazu právě těch jiných OS. Mně například by asi šiblo, kdyby mi systém kecal do toho, kdy a jak se nějaký filesystém připojí nebo odpojí. Automatické odpojení CD při pouhém stisknutí tlačítka "eject" mi připadá jako noční můra. Samozřejmě by se dalo ošetřit, aby se systém odpojil korektně - tzn. ukončily se před samotným odpojením a vysunutím veškeré operace s ním, ale i tak bych to považoval za nepříjemnost, ne za výhodu.
Mně například by asi šiblo, kdyby mi systém kecal do toho, kdy a jak se nějaký filesystém připojí nebo odpojí.neřikam že kdejakej filesystém.. ale u výměnnej médií
Automatické odpojení CD při pouhém stisknutí tlačítka "eject" mi připadá jako noční můra.určitě musí jít zařídit, aby se CD nevysunulo hned ale až po řádnym odmountování. Mě připadá jako noční můra to, že zapomenu odmountovat CD a vysunu ho.. a co potom... :(( některý věci by přecijenom měli bejt víc user friendly Ale to je jenom muj názor..
neřikam že kdejakej filesystém.. ale u výměnnej médiíNo právě... o tom mluvím.
některý věci by přecijenom měli bejt víc user friendlyPrávě, že se vůbec neshodujeme v tom, co považujeme za "user friendly"...
eject
, dvirka se vysunou, vlozim CD, pristoupim na zarizeni (napr. vlezu do "automountovaneho" adresere), cimz se dvirka "sama" zasunou, zamknou a FS se pripoji. Kdyz chci CD vyndat, napisu eject
, FS se "sam" odpoji, dvirka odblokuji a vysunou. CD vyjmu, a pak opet softwarove dvirka zasunu prikazem eject -t
. Funguje to jak u read-only CD, tak i u read-write ZIP.
prostě nejde nějak odpozorovat akce na mechanice, že jsem zmáčknul tlačítko vysunutí a systém mi CD sám odmountuje?Obávám se, že ty mechaniky nic takového neposílají (*). Takže možnosti jsou buď zamykat a nechaj uživatele ať klikne na ikonku místo mačkání tlačítka, nebo nezamykat a při vysunutí vracet chyby procesům, co z toho ještě čtou. Ta druhá možnost by měla jít nastavit takhle
sysctl -w dev.cdrom.lock=0ale bůhví co za "překvapení" to může generovat. (*) AFAIK se systém ani nedozví o vložení CDčka, Windows to dělají tak, že se periodicky dotazují mechaniky (bez záruky).
No a co si to takhle v tech Windows nastavit, aby to na Vas nervalo/necacheovalo?
Zkuste si skocit do "Device Properties"-"Policies" a tam zvolit "Optimize for quick removal": This setting disable write caching on the disk and in Windows, so you can disconnect this device without using Safe Removal icon.
Žil jsem v domnění, že FHS má zajišťovat jednotnou strukturu FS pro 3rd party vývojáře -- kde jsou nainstalované ostatní programy, kam se mají ukládat logy, etc. K čemu je 3rd party programům užitečný mount-point CD-mechaniky, to je mi záhadou (kromě toho, že programy typu k3b si ho můžou přečíst z /etc/fstab).mno, neni mi jasny, jak z niceho vydedukuje mountpoint. Bud zna device a zjisti mountpoint, nebo z mountpointu device, ale jak z niceho oboji je mi zahadou
Celkom by zaujimalo ako je to vyriesene v Knoppixe/Debian.na zacatku pusti nejakej fdisk, oscannuje partitiony a ulozi je do /etc/fstab. dokonce ti to pri bootovani napise ("Scanning for partitions and creating /etc/fstab...").
Tiskni
Sdílej: