Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
V listopadu byly vyhlášeni vítězové 22. ročníku soutěže International Obfuscated C Code Contest (IOCCC), tj. soutěže o nejnepřehlednější (nejobfuskovanější) zdrojový kód v jazyce C. Minulý týden byly zveřejněny také vítězné zdrojové kódy. Doporučit lze například endoh2.c. Líbí se formátování? Zkuste endoh2.c přeložit (cc endoh2.c -o endoh2), spustit a vygenerovat jpeg.c (./endoh2 < endoh2.c > jpeg.c), přeložit jpeg.c (cc jpeg.c -o jpeg) a vygenerovat obrázek jpeg.jpg (./jpeg > jpeg.jpg). Jak vypadá zdrojový kód jpeg.c? Co je na obrázku jpeg.jpg?
Tiskni
Sdílej:
Mně zase v Gimpu otevírá PDFka a teď jsem koukal do Firefoxích asociací a nikde tam Gimp nemám…
To jsem zkoušel a ten mi application/pdf
otevírá správně v Okularu. V rekonqu to taky funguje dobře. Ale když ten samý dokument otevřu ve FF, tak se zobrazí v tom jejich JavaScriptovém prohlížeči a když v něm kliknu na stažení dokumentu, tak v tom dialogu to můžu buď uložit nebo otevřít – a aplikace pro otevření je tam jako výchozí Gimp!
Posílá to s tím application/pdf
, zkoušel jsem to. I v tom dialogu pro otevření/stažení to správně píše „Dokument PDF“ a ukazuje správnou ikonu, ale jako výchozí aplikace pro otevření je Gimp.
V předvolbách jsem měl u PDF formátu nastavený ten JS náhled ve FF a další možnosti byly Gimp (výchozí), xdg-open a Okular, tak jsem to přepnul na Okular. Funguje to, PDF se otevírají v Okularu. Ale to nic nemění na tom, že v seznamu těch aplikací se stále jedna položka jmenuje „Použít GIMP Image editor (výchozí)“