Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Průzkum mezi tisícem IT profesionálů z různě velkých firem v USA odhalil, že 50 % jich zvažuje přesun k jinému operačnímu systému než Windows. Ačkoliv pokukují spíše po Mac OS X, i tak je tu zájem o Linux. Dalšími údaji je to, že 84 % z nich vůbec neplánuje přechod na Windows 7 v průběhu příštího roku a 72 % se Windows 7 bojí více než setrvání na zastarávajících Windows XP. Více na DaniWeb.
Tiskni
Sdílej:
+1
mě u KDE 4.2.2 dneska nadzvedla ze židle ta featurka s připojováním flashky :( čekal jsem sem tam problém, ale tohle je pecka ...
mohl bys nas neznale pouzit, co je "ta featurka"?
těch 84% je špatně popsaných - píšeš, že 84% "absolutně neplánuje" přechod na Win7, ale ve skutečnosti těch 84% "neplánuje během přístího roku" přechod na Win7, což je imho dost rozdíl (např. chtějí počkat na SP1, nebo nejdřív zvážit jiné OS).
vim ~/.emacs
J8 myslím, že to v tom původním průzkumu dokonce bylo během tohoto rouku! Takže to dá rozum, když vyjdou někdy v listopadu.
Beru zpět. Ale rozhodně bych z toho nebyl extra optimistický. Jestli někdo získá, tak Apple díky trendy povědomí, které o něm lidi mají. Ta firma by prodala i bič z víte čeho.
bič z víte čeho.
Gates tu surovinu (pře)prodává už pěknou řádku let. Teď si jen musíš přebrat, jestli je pro tebe lepší to mít v nějaké formě — třeba biče, nebo v pytlíku s hologramem.
No já nevím. Podle mě je MS lepší technologie, zatímco Apple má ten slušivý pytlík s hologramem. Rozhodně asi nikdo nemá to hovno, to ne. Ale Apple je zkrátka malý operační sytém s patřičnými omezeními... který záhadným spůsobem nesklízí na veřejnosti žádnou kritiku... občas si říkám, že Apple musel upsat duši čertu nebo co :)
Ale Apple je zkrátka malý operační sytém s patřičnými omezeními... který záhadným spůsobem nesklízí na veřejnosti žádnou kritiku...
Možná právě toto bude jeden z důvodů, proč bys měl své názory na "technologie" Microsoftu přehodnotit — nebo se nad nimi alespoň zamyslet.
Co takhle jeden windows server s XenApp od Citrix a zbytek Linux. Streamovat Windows aplikace na Linux XenApp umi bravurne. Pozivam kazdy den.
V praci pozivame MS Outlook s Exchange a dalsi aplikace co jedou jen na windows, takze si Outlook otevru na Linux pomoci XenApp pluginu. Ta aplikace vypada jako lokalni a clovek nepozna rozdil.
Na CAD applikace to asi neni, ale zase proc ne? Clovek to muze vyzkouset. Na ucetnictvi to neni problem.
Urcite to je reseni pro firmu s vice uzivately, kteri chteji prjit na Linux. Navic aplikace se zpravuje centralne, takze odpada nejake instalovani na stanicich.
Samozrejme, ze se nic neporusuje. Na XenApp (byvaly Presentation Server) bezi vsechny velky slolecnosti jako treba banky. Nevim proc by v tom CAD. Uplne v pohode. citrix.utipu.com/app/tip/id/2274/
ICA protocol, ktery se vyuziva ve vsech Citrix productech je opravdu dobry a umi treba i video atd. Muzes hejbat voknem a video stale vidis. Ne jak v RDP. ICA je spicka a nic se mu v tomto nevyrovna.
Samozrejme, ze se nic neporusuje.
Záleží na verzi Windows na serveru.
Prostě zkurvený vendor lockVendor lock-in spis je, kdyz si te autor aplikace vaze sam na sebe (uzavrene formaty atp.), ne kdyz aplikace je jen pro jeden OS. Vendor lock-in vetsinou dela autor proto, ze tim sleduje neco pro sebe pozitivniho. Omezenim na jednu platformu si vetsinou moc neprilepsi, pokud vylozene nedela typ SW, ktery by na alternativnich platformach pouzivalo tak malo lidi, ze prace na odlisnostech u tech platforem by se nerentovala....
Nevěřím, že by použití multiplatformních knihoven třeba pod LGPL prodražilo vývoj víc než nákup licencí komerčního vývojového prostředí.Zalezi na typu aplikace. Co si budeme povidat, zadny multiplatformni toolkit neni 100% multiplatformni a u komplexni aplikace je jen otazka casu, kdy nastane cas resit nejaky problem specificky jen pro konkretni platformu. A kdyz je tech problemu vic nebo jsou osklive a prijmy z prodeje pro tu platformu naklady na reseni nepokryjou, tak se prirozene pro tu platformu vyvijet nebude.... No a vyvojari aplikaci se takoveho stavu podle me boji dopredu, proto to radsi neriskuji a jdou po "jistote" -- Windows. A nebo jde o aplikace, ktere se zacaly vyvijet pred lety, kdy vyvoj pro neco jineho nez Windows opravdu nedaval smysl a rewrite nikdo nezaplati...
Zalezi na typu aplikace. Co si budeme povidat, zadny multiplatformni toolkit neni 100% multiplatformni a u komplexni aplikace je jen otazka casu, kdy nastane cas resit nejaky problem specificky jen pro konkretni platformu
Pravda, ale přímé použití multiplatformních knihoven od začátku vývoje výrazně usnadňuje portování jinam. Samozřejmě mohou nastat problémy, ale ty mohou nastat kdykoli. U opensource knihoven je obvykle snazší je řešit, tím spíš, že vyvíjí li někdo na LGPL knihovnách komerční aplikaci, tak má k dispozici programátory schopné i oprav knihoven, to u knihoven closedsource možné není. Tj. i kdyby problémů bylo víc, tak jsou snadněji a možná i levněji řešitelné.
No a vyvojari aplikaci se takoveho stavu podle me boji dopredu, proto to radsi neriskuji a jdou po "jistote" -- Windows.
Ano, možná. Slyšel jsem už názory od lidí z praxe ve smyslu "my sice víme, že to stojí za prd a má to své chyby, ale víme jaké chyby ...".
A nebo jde o aplikace, ktere se zacaly vyvijet pred lety, kdy vyvoj pro neco jineho nez Windows opravdu nedaval smysl a rewrite nikdo nezaplati...
Smutné je, že v některých případech jde dokonce o aplikace původně unixové. Ale v jiných případech o zcela nové bez vývoje v minulosti.
Jinými slovy, nevzdávat to, prudit, kde se dá a doufat, že se situace zlepší.
50 procent IT profesionálů zvažuje že nenasaděj Windows 7. Na tom neni nic neobvyklýho, je ostatě otázka jestli se ptali decision makerů. Děsivá je představa že se někdo zabývá nasazením Apple v podnikovém prostředí.
Že se tím zabývají až teď?