Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
72 hodin uplynulo a máme tady "den, kterého se Microsoft nechtěl nikdy dožít". Jak mnozí tipovali, jde o reklamní kampaň na Linux.
Tiskni
Sdílej:
Spectristi proti ataristům proti commodoristům dobře pamatuji, ale toto je něco jiného. Takovéto vymezování se proti Microsoftu vypadá jednak, že nemáme dostatek sebevědomí, a dále že ho nemáme oprávěně, protože nemáme pořádný cíl.Proč mluvíš v množném čísle? To už je zase to sektářství a "komunitářství", jako kdyby uživatelé linuxu byli něco jiného než uživatelé jakéhokoliv jiného systému nebo výrobku a div neměli v kapse stranické legitimace. Tohle mě štve daleko víc, než jestli je někdo pako a musí se furt vymezovat proti microsoftu. To je prostě problém toho jednoho člověka a nikoliv můj nebo někoho dalšího, kdo náhodou taky používá stejný systém jako on.
JH: A nic víc by se dělat nedalo?
HA: No, mohli bychom jim poslat ostrou protestní nótu. Ale to bychom si od nich nejdřív museli nechat schválit.
(Jistě, pane premiére)
Učitel: "... a poslali jsme císaři pánu ostrou petici!" Rytíř Smil Flek z Nohavic: "Počkat - co je to ta petice?" Učitel: "Česky bychom řekli žádost, prosba." Rytíř Smil Flek z Nohavic: "Tak já píšu: poslali jsme ostrou prosbu!" (J. Cimrman: Blaník)