Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
PcWorld.com píše o zajímavém add-onu pro Firefox, který uživatelům umožňuje odchytávat session-ID přes nešifrované WiFi. Pro návštěvníky klubů a barů s nabídkou nešifrovaného WiFi připojení to může být velmi nepříjemná zpráva. Add-on je přednastaven pro nejpopulárnější stránky jako je Facebook, Yahoo apod. Po odchycení session-ID je možno jednoduše oklamat server a používat danou službu zcela neomezeně jako majitel účtu, tedy např. psát příspěvky na Facebook, odesílat e-maily a podobně. V jiném článku se píše o jedné z možností ochrany.
Tiskni
Sdílej:
To už tu bylo před asi měsícem, ne?
Nebo používat HTTPS… Třeba Facebook ho máJde v https připojeným facebooku chat na stránce? Mě ne, dole místo lišty s chatem je ikona výstražného trojúhelníku s popiskem "Chat není na této stránce povolen.", jinak v http verzi chat je funkční. Nefunkčnost chatu na stránce mi ale nevadí, mám na to v Pidginu XMPP účet facebooku s luxusem libnotify a lokální historií
V jiném článku se píše o jedné z možností ochrany.Základní možnost ochrany: pokud server neumožňuje SSL, nebudu se tam přihlašovat v internetové kavárně (nebo pravděpodobněji: nebudu se tam přihlašovat vůbec)
Ale ten HTTP tunnel by měl vypadat jako kdyby někdo lezl po webu a vyplňoval do formulářů různá data. Jediný rozdíl je ve kvantitě.No, on takový html formulář s vyplněnými hlavičkami ostatních protokolů je také dost podezřelý :)
No, stejně nechápu jednu věc a sice, proč naprostá většina webů nemění "session-id" po každém kliknutí?Spoustu věcí by to rozbilo, například prohlížení v tabech.
Podle IP by server neměl rozlišovat nikdy, IP adresa se může měnit.Tak teoreticky se ta IP nebude měnit tak často, takže když se právoplatný uživatel bude muset přihlásit při změně, nebude to pro něj tak velká zátěž. Čistě prakticky tu máme GPRS a spol., kde se IP mění dokonce snad podle toho, s jakou BTS si telefon povídá (jistě to nevim, ale rozhodně se mění často)
Hlavní problém je, že se pro autentizaci používají cookie, když přitom protokol HTTP má definovánu bezpečnou metodu autentizace (HTTP DIGEST).Protokol HTTP se dá zašifrovat pomocí SSL a kdyby lidi nezdržovali s přechodem na IPv6, nebylo by potřeba řešit nic jiného.
Tak teoreticky se ta IP nebude měnit tak často, takže když se právoplatný uživatel bude muset přihlásit při změně, nebude to pro něj tak velká zátěž. Čistě prakticky tu máme GPRS a spol., kde se IP mění dokonce snad podle toho, s jakou BTS si telefon povídá (jistě to nevim, ale rozhodně se mění často)Tak BTS se může při pohybu v autobuse nebo vlaku měnit třeba každou půlminutu. Ale podle mě když už se mění, tak by se měla měnit s opuštěním svazku buněk řízených jedním BSC, ale o GSM toho zas tak moc nevím. Nicméně i tak to může být klidně každých pět minut. Takže proč znepříjemňovat uživateli život, když je efekt na bezpečnost nulový? To je jak s těmi aplikačními firewally, změnou hesla každé dva měsíce nebo zakazováním přihlášení na roota - když to tak otravuje, tak to určitě musí zvyšovat bezpečnost, ne snad?
Proč by se o tom oběť měla dozvědět?Protože jí prohlížeč zařve, že se změnil certifikát protistrany, ne?