Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
PcWorld.com píše o zajímavém add-onu pro Firefox, který uživatelům umožňuje odchytávat session-ID přes nešifrované WiFi. Pro návštěvníky klubů a barů s nabídkou nešifrovaného WiFi připojení to může být velmi nepříjemná zpráva. Add-on je přednastaven pro nejpopulárnější stránky jako je Facebook, Yahoo apod. Po odchycení session-ID je možno jednoduše oklamat server a používat danou službu zcela neomezeně jako majitel účtu, tedy např. psát příspěvky na Facebook, odesílat e-maily a podobně. V jiném článku se píše o jedné z možností ochrany.
Tiskni
Sdílej:
To už tu bylo před asi měsícem, ne?
Nebo používat HTTPS… Třeba Facebook ho máJde v https připojeným facebooku chat na stránce? Mě ne, dole místo lišty s chatem je ikona výstražného trojúhelníku s popiskem "Chat není na této stránce povolen.", jinak v http verzi chat je funkční. Nefunkčnost chatu na stránce mi ale nevadí, mám na to v Pidginu XMPP účet facebooku s luxusem libnotify a lokální historií
V jiném článku se píše o jedné z možností ochrany.Základní možnost ochrany: pokud server neumožňuje SSL, nebudu se tam přihlašovat v internetové kavárně (nebo pravděpodobněji: nebudu se tam přihlašovat vůbec)
Ale ten HTTP tunnel by měl vypadat jako kdyby někdo lezl po webu a vyplňoval do formulářů různá data. Jediný rozdíl je ve kvantitě.No, on takový html formulář s vyplněnými hlavičkami ostatních protokolů je také dost podezřelý :)
No, stejně nechápu jednu věc a sice, proč naprostá většina webů nemění "session-id" po každém kliknutí?Spoustu věcí by to rozbilo, například prohlížení v tabech.
Podle IP by server neměl rozlišovat nikdy, IP adresa se může měnit.Tak teoreticky se ta IP nebude měnit tak často, takže když se právoplatný uživatel bude muset přihlásit při změně, nebude to pro něj tak velká zátěž. Čistě prakticky tu máme GPRS a spol., kde se IP mění dokonce snad podle toho, s jakou BTS si telefon povídá (jistě to nevim, ale rozhodně se mění často)
Hlavní problém je, že se pro autentizaci používají cookie, když přitom protokol HTTP má definovánu bezpečnou metodu autentizace (HTTP DIGEST).Protokol HTTP se dá zašifrovat pomocí SSL a kdyby lidi nezdržovali s přechodem na IPv6, nebylo by potřeba řešit nic jiného.
Tak teoreticky se ta IP nebude měnit tak často, takže když se právoplatný uživatel bude muset přihlásit při změně, nebude to pro něj tak velká zátěž. Čistě prakticky tu máme GPRS a spol., kde se IP mění dokonce snad podle toho, s jakou BTS si telefon povídá (jistě to nevim, ale rozhodně se mění často)Tak BTS se může při pohybu v autobuse nebo vlaku měnit třeba každou půlminutu. Ale podle mě když už se mění, tak by se měla měnit s opuštěním svazku buněk řízených jedním BSC, ale o GSM toho zas tak moc nevím. Nicméně i tak to může být klidně každých pět minut. Takže proč znepříjemňovat uživateli život, když je efekt na bezpečnost nulový? To je jak s těmi aplikačními firewally, změnou hesla každé dva měsíce nebo zakazováním přihlášení na roota - když to tak otravuje, tak to určitě musí zvyšovat bezpečnost, ne snad?
Proč by se o tom oběť měla dozvědět?Protože jí prohlížeč zařve, že se změnil certifikát protistrany, ne?