Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Vyšiel Amarok 2.1 s kódovým označením "Let There Be Light", čiže "Buď svetlo". Toto vydanie zahŕňa nový vzhľad, mnoho vylepšení a prináša niektoré funkcie z rady 1.4. Viac v prehľade zmien.
Tiskni
Sdílej:
Zasa je to ako super auto bez volantu? Lebo nikde som nevidel ani zmienku o pridani equalizeru. A tym padom je to pre mna a pre spustu inych ludi podla diskusii na internete len nepouzitelna blbost. Proste tu je krasna ukazka toho aky su (podla mna vseobecne) vyvojary neschopny manazeri. Oni su normalne schopny toho doprogramovat tam hoci aj modul na kavovar, ale na tak zakladnu vlastnost akou equalizer proste z vysoka seru. No co uz - aspon ze tu mame audacious - ten pre mna splna vsetko co potrebujem od hudobneho prehravaca - len skoda, ze nie je napisany v Qt (ale to nejako uz prekusnem).
Audacious je asi tak nejlepší audio přehrávač pro Linux, ikdyž mezi nama kteří měli možnost to srovnat s Winampem 2.xx má ještě co dohánět. Největší nevýhoda u audacious se mě zdá takovéto podivné pohybování oken main a playlist, chytnu a ono se přilepí k myši a nejde pustit, pak to lítá po obrazovce a nevím co s tím. Samotné přehrávání a info o skladbách je perfektní, už jenom aby zapracovali na tom přesouvání okýnek.
Co se týče Amaroku, tak pořád je to moc veliké, nešetří místem, starý Amarok jsem používal, ikdyž i ten byl moc velký. Equalizer by tam teda fakt mohli přidat, je to dost ostuda ho nemít.
To je názor nejspíše programátorů, nikoliv však uživatelů. Uživatelé chtějí mít vše na jenom místě, od pěkného přehrávače po ovládání a to hlasitosti a stylu hudby (equalizer). Oddělit hlasitost a zbarvení hudby od přehrávače se mi zdá hodně nepraktické a konfliktní s jinými přehrávači.
Je to spis nazor audiofilu. Ekvalizer a styl hudby nebo zbarveni hudby? To ma byt jako co? Puvodne ekvalizer slouzil k vyrovnani nedokonalosti reproduktoru, mel si charakteristiku a videl si treba propad na frekvenci 10kHz, tu si pomoci ekvalizeru zvyraznil a bylo "vyrovnano" :) Z toho duvodu ma ekvalizer smysl hlavne globalne, tzn nejlepe rovnou na zesilovaci.
Presne si to vystihol - hoci mam koss porta pro (ja viem - existuju aj nejake lepsie sluchadla ale aj spuuuuuuuuusta horsich) a bez equalizeru budem radsej pocuvat spev vtacikov a nie moj zlaty dobry Thunderdome, Terrordome, ...
Jen možná doplním zajímavost, že Let There Be Light je druhá skladba z vynikajícího alba Mika Oldfielda - The Songs of Distant Earth, z roku 1997. Ostatně Amarok je název jeho alba z roku 1990, ale to už asi všichni ví
"Let there be light", and there was light "Let there be sound", and there was sound "Let there be drums", and there were drums "Let there be guitar", and there was guitar "Let there be rock!"
svět PC(personal computer, tj. osobní počítač pokud dobře chápu), tím myslíte svět x86(nebo x86_64) nebo svět osobních počítačů? Já nevím, ale KDE 4 by mohlo jet i na PPC, nebo SPARC nebo kdoví co ještě. A utíkat kvůli jednomu desktop enviromentu od světa počítačů se mi zdá jako utíkat z nějakého města, protože se mi tam nelíbí jedna budova.
Nebo co jste tím chtěl říct? Omlouvám se jestli jsem vás nepochopil.
Pokud se tam tohle opravdu dostne, tak to bude hodně super :)
Jak je to vubec s last.fm? Neni to uz za prachy?
Mně Amarok 2.x poměrně vyhovuje, sice není jako 1.4 a nemá zatím jeho možnosti, ale tam se s postupem času dostane. Jediné, co mi v tuhle chvíli opravdu vadí, je, že neseskupuje tracky z jednoho alba, ale s různým interpretem (což zejména u soundtracků, které převážně poslouchám, je celkem běžné) a to docela zamrzí.