Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Bradley M. Kuhn se ve svém blogu obul do společnosti Canonical Ltd. stojící za linuxovou distribucí Ubuntu. Autorovi blogu na společnosti vadí aktivity směrující k "Open Core" obchodnímu modelu, kdy je základní část software volně k dispozici pod některou z open source licencí a další rozšíření jsou proprietární a je nutné je dokoupit. Autor varuje před projektem "Project Harmony", který by měl dle Canonical ltd. zjednodušit přispívání do open source projektů. Přispívatel se zříká svých práv ve prospěch vlastníka projektu, který pak ale může zdrojové kódy přelicencovat a ze svobodného software udělat software proprietární nebo Open Core.
Tiskni
Sdílej:
Přispívatel se zříká svých práv ve prospěch vlastníka projektu, který pak ale může zdrojové kódy přelicencovat a ze svobodného software udělat software proprietární nebo Open Core.To je u spousty open-source/free projektů úplně běžné (Node.js, cokoliv od Apache Foundation, GCC, já nevím co ještě). A to přelicencování už jsme tu taky měli (Ext.js, anyone?
Project Harmony (znáte někdo nějaké slovo, které se jako název projektu ve světě F/OSS používá častěji?)To nevím, ale osobně znám Harmony spíš jako značku hajzlpapíru :).
presne tak ..., takhle je harmony a canoncial jen obycejna zlodejna v peknem kabate
Přispívatel se zříká svých práv ve prospěch vlastníka projektu, který pak ale může zdrojové kódy přelicencovatCož ještě není nic zločinného. FSFE např. přišlo s FLA (Fiduciary Licence Agreement), která slouží právě k takové konsolidaci autorských práv. Není potřeba hned všude vidět čerty na zdech – časem se klidně může objevit potřeba přelicencovat software na novou verzi GPL licence a když budou autorská práva patřit desítkám nebo stovkám vývojářů, bude potřeba shánět jejich souhlasy. Je tu samozřejmě i možnost vydat software pod licencí „GPL verze X a nebo novější“ – pak nevadí, že jsou autorská práva rozložená mezi mnoho vývojářů.
časem se klidně může objevit potřeba přelicencovat software na novou verzi GPL licenceProč by to mělo být potřeba? Vydám software pod nějakou licencí, která mi vyhovuje/napíšu si vlastní. Pokud chci následně licenci změnit, pak dá rozum, že by mi tu změnu měli odsouhlasit všichni, kteří se na tom produktu nějak podíleli.
... by mi tu změnu měli odsouhlasit všichni, kteří se na tom produktu nějak podíleli.včetně například těch, co mezitím stihli umřít?
Although the numbers are different, the Fedora and OpenSuSE approaches produce essentially the same effect: a board in which 50% of the seats are reserved for the sponsor, one of whom is the chairman with a tie-breaking vote. This means that, conceivably, the sponsor could push through any issue they want: in OpenSuSE, the Novell staff could vote their majority, while in Fedora, there would be a deadlock of votes down the middle, allowing the chairman to cast the deciding vote.Pokud Mark Shuttleworth na blog napíše, že tlačítka budou nalevo, tak to neznamená, že to bylo diktátorské rozhodnutí od něj a jeho lidí.
The Ubuntu approach is different: Mark Shuttleworth has the only reserved seat. Even with his tie-breaking privilege, it would be difficult to push something through unless it got to a deadlock, and Canonical has no way to engineer a deadlock internally, as all other seats are equally available to non-Canonical contributors. In fact, at the time of writing the majority of members on the Community Council don’t work for Canonical.
The Art of Community, Joco Bacon
Mohl bys konkretizovat (nemusis psat primo jmena), kdo to je ta Ubuntu komunita?Komunita Ubuntu = zaměstnanci Canonicalu + "jen" fanoušci + aktivní přispěvatelé (ale nikoli zaměstnanci). O každé z těchto skupin můžeme říci, že se jedná o komunitu Ubutnu, a zároveň tvoří dohromady širší komunitu.
A jakou hodnotu vlastne vytvari?Zaměstnanci a přispěvatelé vytvářejí zcela jasnou hodnotu (pracují na SW). A všechny tři skupiny tvoří mj. reklamu. Ale tato hodnota je v této diskuzi zcela irelevantní.
Kdyz se totiz lame chleba, rozhoduje Shtulleworth a jeho zamestnanci.... což je logické. Řekl bych, že neexistuje příklad významného softwaru, kde by konečná klíčová rozhodnutí dělala jakákoli skupiny lidí, která se (sama sebe) nazývá komunitou. Např. i Debian (tj. projekt bez vazby na komerční společnost) má volené orgány - volené za nějakých podmínek vybranými lidmi, které dělají rozhodnutí.
"Stejnou částku by běžnou prací vydělali mnohem rychleji" - pokud je prispevatelem nejaky student, tak to vubec nemusi byt pravda.Jako příklad si vezmu články. Napsat kvalitní článek studentovi zabere slušných pár hodin... za těch slušných pár hodiny by dostal minimálně stejnou částku i při práci ve skladu. Psaní článků pro portál typu Abclinuxu je v první řadě zájmová činnost, lidi ji dělají protože je oproti práci ve skladu baví. Ve skladu toho tolik kreativního neudělá. Když si najde trošku zajímavější brigádku, tak už jsme na "daleko rychleji". A to i mezi nekvalifikovanou prací se dá při troše štěstí vydělat třeba kilo za hodinu.
Dobre, ale to bych videl jako jine zduvodneni toho, proc to ti lide pisi, ktere ale spada do stejne kategorie. Kdyby to byli profesionalni novinari, kteri mohou tutez cinnost snadno zpenezit, tak by to proste nedelali, ne?Většina lidí tu nepíše pro výdělek. Takže si myslím, že nemáš tak úplně pravdu. Důkazem je, že tu píšou lidi, kteří psali, nebo mohli psát, pro portály, které více platí. Jinak články na Abclinuxu jsou tak trochu otázkou prestiže. Člověk může napsat článek pro papírový časopis pro širší odbornou veřejnost, dostat za to slušně zaplaceno a mít klid. A nebo může napsat pro Abclinuxu, což pravidelně čte pár opravdových profíků z oboru, a co víc, v diskuzi ho setřou za sebemenší chybu. Člověka to nutí napsat ten článek pořádně. No... a to všechno má za následek ještě dvě věci. Člověk se dost naučí o daném tématu (i když měl pocit, že ho už skvěle ovládá), i sám o sobě. A teď ta zištná část, která je mnohem zajímavější než honorář, prestiž plynoucí z psaní kvalitních článků na Abclinuxu se člověku vrátí pokaždé, když se uchází o nějaký projekt, spolupráci, nebo třeba zaměstnání (i když to se nedělá zase tak často). Není nic elegantnějšího než přijít dělat zakázku do firmy, kde vás aspoň někteří už znají z článků, které je zaujaly.
Komunitní nejsou jen ty projekty, které jsou 100% nekomerční. Komunita a komerce mohou žít ve vzájemné symbióze v rámci jednoho projetu.To jsem nikde netvrdil. Poukazuji na rozdíl mezi komerční společností a komunitou. Ano. Tyto dva zcela odlišné subjekty mohou spolupracovat na nějakém projektu. Ale pokud projekt kontroluje komerční společnost, nelze ho nazvat jako komunitní. Právě proto je tak mocná licence GPL, protože vlastník copyrightu se vzdává části svých práv de-facto ve prospěch komunity (myšleno kohokoliv, kdo se chce podílet na vývoji programu). Open-core filozofie ražená Shuttleworthem a popsaná v článku je pak jen zneužíváním ideje svobodného software ke komerčním účelům, kdy "komunita" něco vytvoří, ale kontrolu a zisk si podržía pouze "komerční společnost".
Právě proto je tak mocná licence GPLVedle. Při použití GPL se zavazuje držitel copyrightu jen k několika málo věcem (shrnuto jedním slovem "neškodit"). Držiteli GPL nebrání vydat svůj software pod jakoukoli jinou licencí. Z tvých příspěvků začínám mít pocit, že je GPL tvojí modlou, že věříš, že všechno vyřeší. OSS je hlavně o lidech. GPL je jenom vynález, jak prosadit zájmy FSF, které se můžou a nemusí plně shodovat se zájmy jednotlivých členů komunity.
Posouváte to někam úplně jinam. GPL garantuje dalším připívajícím, že software pod jinou licencí vydán nebude.Nic neposouvám, možná jste jen svoji myšlenu prvně dostatečně nevysvětlil. Ale ani tak to, co píšete, není úplně tak, a mám pocit, že je to v GPL dáno jasně najevo. Tuto vlastnost kódu garantují autorské zákony. GPL vyjadřuje podmínečné svolení k dalším věcem, které jinak autorský zákon zakazuje a povolení ponechává na držiteli autorských práv.
Nysmlím si, že GPL je všeřešící licence. Každý autor má právo použít licenci, jaká se mu zlíbí.To se shodnem. Já třeba nevím, co by mě donutilo použít GPL na svůj kód, kromě bohaté finanční odměny za práci. Zvláště pak u knihovny.
Nelze ovšem ignorovat, že žádná jiná licence nadokázala zapojit tolik vzájemně nesouvisejících autorů do spolupráce na společném software jako GPL.Tohle je ideologický pohled. Při pohledu na realitu člověk většinou zjistí, že na tom GPL zdaleka takovou zásluhu neměla. To, že někdo vydal řádek kódu pod GPL vůbec neznamená, že by ten řádek nevydal pod jinou licencí, kdyby a) GPL neexistovala nebo nebyla tak rozšířená b) Projekt byl licencovaný pod jinou licencí
A ten rozdíl je řádový.Statistika je svině. Klidně by se vám mohlo stát, že zjistíte, že to tak vůbec není, nebo že to záleží na zvolené metodice (co se vlastně počítá). Takhle je to jen plácnutí do větru. Mimo to není vhodné počítat dohromady třeba GPLv2 a GPLv3, protože to jsou mezi sebou nekompatibilní licence, stejně jako jiné copyleftové licence.
Držiteli GPL nebrání vydat svůj software pod jakoukoli jinou licencí.Ale jen ten svůj vlastní – jakmile se do kódu přimíchá kód jiných vývojářů, už ten celek bez jejich souhlasu přelicencovat nemůže (případně si od nich musí vyžádat práva předem). Je to samozřejmě dvousečná zbraň – jednak nemůže dojít k uzavření kódu a jednak to trochu komplikuje případné přelicencování na novou svobodnou licenci. Rozumným kompromisem je, když jako přispěvatel postoupím hlavním vývojářům svoje práva a oni se zároveň zaváží, že případné přelicencování bude pouze zase na svobodnou licenci. Nebo vydám ten svůj příspěvek pod licencí s dodatkem „verze X a nebo vyšší“.
GPL je jenom vynález, jak prosadit zájmy FSFTohle nechápu. Svůj kód si vydávám pod GPL a FSF s tím nemá co dělat* – nedávám jim svoje práva, stále jsem jediným vlastníkem autorských práv k mému programu, nemůžou mi kecat do vývoje. *) tedy kromě toho, že kdysi sepsali tu licenci a dali ji lidem volně k používání, takže si každý nemusí platit právníky a psát licence vlastní.
Svůj kód si vydávám pod GPL a FSF s tím nemá co dělat*Když tohle spojíš s mým tvrzením, tak ti vyjde, že nejsi autorem GPL :). Nemůžu najít spor :).
Rozumným kompromisem je, když jako přispěvatel postoupím hlavním vývojářům svoje práva a oni se zároveň zaváží, že případné přelicencování bude pouze zase na svobodnou licenci.Takhle to zhruba dělám, minor změny jako public domain, větší změny nějaká BSD-style licence nebo něco takového, co bude vždycky kompatibilní se slušnou OSS licencí.
Myslíte svůj dotaz vůbec vážně?já bych celý tento dotaz zkrátil na první slovo
A nevšiml jsem si, že bych vám nabídl tykání.Přiznej si, že oslovení "vy pičo" zní poněkud divně...
Canonical vyvíjí Ubuntu specific featury (cílené na Ubuntu, nebo je nikdo krom Ubuntu nechce.Jak tomuhle mam rozumnet? Jako ze Canonical je spatny, protoze vyviji OSS pro sebe zatimco ostatni firmy OSS vyviji pro ... ehm ... taky sebe? A ze nektere veci, ktere dela Canonical, nikdo nechce je chyba Canonicalu? No potes koste. Jestli jsi to nepochopil, tak vyvoj OSS komercnimi spolecnostmi je provaden prave pro profit tech spolecnosti. Kdyz Novell dela na Libre Office, je to proto, aby podporil SLED. RH zase dela na KVM aby podporil svuj RHEL. A tak dale. Ubuntu dela sve veci, aby zase podporil svuj obchod. A co jako? Ze toho nedavaji tolik? No to je prekvapko, pri tolika vyvojarich. Ktery ze bod (L)GPL tim porusuji?